Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Zona tehnica Seat

Zona tehnica Seat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Seat

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-10, 09:31   #1
Skip_FF
Skoda Driver

Stage 2
 
Skip_FF's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 53
Member of:
[SKODA]
Default Consum Seat Leon 1.8T 180cp

As dori sa stiu si eu cam cat cansuma Seat Leon 1.8T 180cp.mai multe pareri
Skip_FF is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 09:32   #2
Skip_FF
Skoda Driver

Stage 2
 
Skip_FF's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 53
Member of:
[SKODA]
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

cat consuma.....sorry
Skip_FF is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 16:09   #3
Skip_FF
Skoda Driver

Stage 2
 
Skip_FF's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 53
Member of:
[SKODA]
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

nimeni nimic..?
Skip_FF is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 11:19   #4
C_kst

Stage 5
 
C_kst's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,928
Member of:
[REV UP SQUAD]
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

E mort forumul asta la unele sectiuni...mai rar sa iti rsp cineva...

Am eu seat leon leon 1.8T...depinde cum mergi cu el...si unde...afara 8...oras/bucuresti...11-18
__________________
E92 320d White M-tech / E93 320d White ///M3
C_kst is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 18:25   #5
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

A mea : urban ~11-12 % iarna/vara cu AC cu conditia sa schimbi 2500-3000 ture si sa nu scazi sub 2000 de ture asta daca ti la turbina si nu numai...

Afara... drum brasov-germania cam 8 % (in tara 90-100 si afara 120-150)
Din brasov pana in vama nadlag am consumat cam jumatate de rezorvor (are 60l) deci 495km cu aproximativ 32 de l (masina incaracata)

la nemti pe autostrada 160 consum cam de 10

Calculatorul de bord i-ti arata la consumu instant ~6.5% in a 6 la 2500 de ture

in general ce am observat eu la consum oriunde pleci in romania calculeaza-ti consumu la 8-9 % acuma depinde si de cummergi tu...

daca te dai la ea.... 15-16

Cu alte cuvinte din peco in peco
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 20:07   #6
ASSR

Stage 2
 
ASSR's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 49
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

Asta ne-am dorit asta avem ...
Chiar te intreseaza consumul ?
C kst o vinde ? Mai vrei una ?
Pentru Fitze ... Ok, consum ... nu intreba !

Last edited by ASSR; 31-01-11 at 20:10.
ASSR is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 02:26   #7
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

Consumul e ffff variabil si conteaza ....... talpa soferului.
De ceva vreme am si eu Leon 1.8T (AUQ) si nu ma plang de consum, adica daca merg frumos (2500-3000ture) scot 10% in oras si 7% in afara, dar daca ii "dau" sub 15-17 nu scade.

Si nu, nu e o masina de fitze... e o masina care consuma aproximativ cat un 1.6 16v la mers normal, dar care in depasiri si alte situatii de genu nu te lasa
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 10:35   #8
ASSR

Stage 2
 
ASSR's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 49
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

Cine-si cumpara o masina relativ mica, cu 180 HP, nu cred ca se gandeste la spatiu/volum sau aspect - in primul rand si nici sa mearga "frumos" sau sa stea la coada in trafic (cand posibilitatile permit sa nu ...).
Deci ca optiune, cred ca nu consumul este criteriul dupa care se alege acesta masina (mai ales la varsta I) si orice alt Leon cu alta motorizare, facut tot pentru oameni, nu te lasa in trafic la mers normal, daca adaptezi maniera de condus conditiilor de drum (calitatea drumului, aglomeratia si nu in ultimul rand incaracarea masinii si starea acesteia din multe p.d.v.).
Eu de exemplu am optat pentru o masina cu doar 100 HP luand in calcul consumul si deocamdata nu m-a lasat chiar daca ma dau la ea din cand in cand.
Iar in depasiri ... asta este parerea mea ... depinde forte mult cum negociezi treptele de viteza ... asta pana pe la 130 km/ora, mai sus nu prea mai incerc sa depasesc (si bineinteles nu ma refer la masinile de 45kW care te obliga la o conduita "cuminte").

Last edited by ASSR; 01-03-11 at 10:40.
ASSR is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 15:02   #9
king_bushido

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 37
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

salut, de aprox o saptamana sunt si eu posesor de 1.8t 20v si as vrea sa stiu cam pe la ce turatii sa schimb treptele si unde ar fi cel mai bine pt motor si consum, ma refer sa nu fie nici sub turat motoru dar nici supra turat. Multumesc!
king_bushido is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 21:55   #10
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

@king Eu pe la 3000-3500 schimb, nici prea prea nici mers subturat ca nu face bine la turbo.

@ASSR Ai dreptate in mare parte numai ca am ceva de "comentat" sa zicem. Cum spuneai si tu, daca iti iei 1.8T nu te prea uiti la consum, dar prin oras daca e o masina de toata ziua, te intereseaza si lucrul asta. Oricum eu din cate am observat la mers finut consuma mai mult decat acceptabil pt astfel de motor, dar si cand "ii dau" rupe rezervoru.

Adevarul e ca mi-am cumparat masina pt. putere, nu pt consum mic ca atunci imi luam diesel si nu aveam probleme. Oricum decat un VR6 de 2.8 sau 2.9 mai bine un 1.8t cu aceasi putere (+ ca ai turbo) si nu am impozit sau asigurare mare.

Last edited by ALeXF12; 02-03-11 at 21:58.
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 18:21   #11
ASSR

Stage 2
 
ASSR's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 49
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

@ALeXF12 - Corect ce spui, intr-adevar fiecare-si gestioneaza masina cum crede de cuviinta iar consumul este ca atare. Bine spui, pentru consum mi-am luat un Diesel de 1,9-100 HP(motor mai lent). Daca, conduc "finut" - consumul este boboc, daca fac raliu prin oras, media pe 2 zile ajunge la 9,5% fara iesiri in "rural" si 2 prsoane la bord. E bine pentru curatat turbina. Insa ceea ce vroiam sa pun - ca te ajuta daca vrei si daca e o masina mai "slabuta". Cu cuplu maxim la 4000 rpm poti sa schimbi pana la inclusiv T3, cu rotile invartindu-se in gol (pe loc), gestionand bine momentul schimbului, cuplat cu gestiunea pedalelor de ambreiaj si accelelratie - poti sa afumi slanina - daca nu ti-e mila de gume. Chiar daca e turbo si injectie PD nu se compara cu 1,8T, probabil ca se simte lipsa precompresiei de aer, dimensiunea modesta a intercoolerului si lipsa "cipuirii" pentru putere mai mare (de fapt o supra-alimentare) - de exemplu modelul 1,9-130HP nu difera decat prin programare.
Oricum, azi motorina EVO bate in 6 RON (si nici benzina nu-i gratis). Cine stie ce aduce ziua de maine.
In final majoritatea ne vom gandi si la consum (si vom conduce ca atare sau ne vom cumpara masini cu consum redus la puteri superioare si cilindree mica - daca ne da mana - sau poate hibrizi sau electrice - ca-n basme).
ASSR is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 19:19   #12
king_bushido

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 37
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

si mai am o intrebare: cam cat se poate duce puterea motorului doar din soft? omu de la care am luat o zice ca bate undeva la 260 de cai (nu la roata)... mi se pare ca i-a cam umflat sau e posibil??
king_bushido is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 19:39   #13
ASSR

Stage 2
 
ASSR's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 49
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

E deja un motor putin fortat din fabricatie.
Mi-e greu sa cred ca doar din soft (desi sunt motoare care suporta pana la 50% - ex. Megane I/II 1,9 Diesel DCI de la 105 la 160, ne indicat dealtfel, dar realizate de altii si testate de mine).
Ca sa sustina acesta putere ... poate doar cu un ajutor de nitrometan.
Oricum masina in sine (caroserie portanta = fara sasiu) nu suporta caii astia daca ar fi folositi cu adevarat.
Daca intr-adevar i-ar avea, s-ar vedea un radiator marit, implicit masca fata modificata, evntual si spoilerul si poate ar avea si admisia aerului modificata, filtre diferite (sport - cu permeabilitate si suprafata mare) si poate si injectia inlocuita cu una mai capabila (injectoare si bloc de comanda), ca sa nu mai vorbim de evacuare.
Si sa nu mai vorbim de consum ... ca asta era threadul.
ASSR is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 19:50   #14
king_bushido

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 37
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

Quote:
Originally Posted by ASSR View Post
E deja un motor putin fortat din fabricatie.
Mi-e greu sa cred ca doar din soft (desi sunt motoare care suporta pana la 50% - ex. Megane I/II 1,9 Diesel DCI de la 105 la 160, ne indicat dealtfel, dar realizate de altii si testate de mine).
Ca sa sustina acesta putere ... poate doar cu un ajutor de nitrometan.
Oricum masina in sine (caroserie portanta = fara sasiu) nu suporta caii astia daca ar fi folositi cu adevarat.
Daca intr-adevar i-ar avea, s-ar vedea un radiator marit, implicit masca fata modificata, evntual si spoilerul si poate ar avea si admisia aerului modificata, filtre diferite (sport - cu permeabilitate si suprafata mare) si poate si injectia inlocuita cu una mai capabila (injectoare si bloc de comanda), ca sa nu mai vorbim de evacuare.
Si sa nu mai vorbim de consum ... ca asta era threadul.
daca ar fi sa ma iau dupa consum as zice ca are sigur caii astia )) mananca 14-15 in oras la mers lejer...si de injectiare mi a zis ceva cum ca le-ar fi schimbat cand a facut resoftarea tocmai pt ca nu mai mergea masina cu injectoarele originale... oricum ms pt raspuns!
king_bushido is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 00:16   #15
ASSR

Stage 2
 
ASSR's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 49
Default Re: Consum Seat Leon 1.8T 180cp

Urmareste atent temperatura apei in functie de maniera de condus, sa n-ai probleme de racire. Alta problema ce poate sa apara este la catalizator daca evacuarea n-a fost modificata. E subdimensionat pentru debitul marit de gaze si temperatura creste la intrarea in catalizator (chiar daca principiul lui de functionare se bazeaza pe temperatura) adaosul de combustibil care nu arde complet, continua sa mai arda pe galeria de evacuare (se inroseste teava). De asemeni poate afecta partea de antrenare a turbinei (termic si calamina mai ales daca mai "papa" si ulei).
Consumul e intr-adevar edificator, dar daca are caii, poti sa vezi numai pe stand.
ASSR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -