Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Zona tehnica Seat

Zona tehnica Seat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Seat

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-08, 02:27   #1
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default ma ajutati si pe mine va rog ..

buna seara .. am un seat ibiza din 99 ..si de cind am luat-o am o singura problema .. nu imi sta la relanti decit dimineata cind este motorul rece ... peste zi cind opresc la semafor sta la relanti 1 minut sa zic .. la 1000 ture si dupa aceea scade brusc sub 1000 si are citeva oscilatii si dupa aceea moare asta in aczul in care nu acelerez. am dus-o la mecanic ... si pur si simplu nu stie nici el mi-a recomandat sa o pun pe testar am pus-o ...si baiatu care mi-a facut testaru mi-a dat pur si simplu o foaie cu anumite valori .. din care pur si simplu nu inteleg nimic .dar daca cineva citeste acest mesaj .. cei care aveti din 98 99 ibiza in 2 usi ... cum ridicati capota si va uitati in stanga exact unde vine aceea teava pe unde intra aeru la filtru ..este o piesa ...comandata electromic .( e o valva .. debitmetru .) nu stiu cum ii spune .. sa fie oare aceea piesa de vina ca nu imi sta mie relantiul ..sa nu mai fie buna piesa de pe ea ..sa nu mai bage aer destul .? stau si ma intreb .. de gasit nu am gasit decat pe piesa originala si e in jur de 500 lei una .. daca ati avut asa probleme vreodata ... va rog sa ma ajutati si pe mine . ms ..
__________________
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 12:36   #2
B-82-EVK

Stage 2
 
B-82-EVK's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 32
Default Re: ma ajutati si pe mine va rog ..

Salut,
Pot fi mai multe cauze, printe care si cea spusa de tine cu piesa respectiva care se numeste debitmetru. De asemenea mai exista si niste senzori de rotatie pe chiulasa, mai exista si un senzor MAP.
Sunt multe lucruri asa ca cel mai bine te-ai duce la cel care ti-a pus calculatorul pe masina si de banii pe care banuiesc ca i-ai platit sa iti dea un diagnostic corect cu problema inregistrata de computer, nu doar niste parametrii .
Sfatul meu este sa nu te apuci sa inlocuiesti ceva pana nu esti 100% sigur de asta
Numai bine
B-82-EVK is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 15:25   #3
alex_leon

Stock
 
alex_leon's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 6
Smile Re: ma ajutati si pe mine va rog ..

ai ancercat sa schibi relantiu la masina eu cred sa fie din cauza relantiului an cearca sa vezi daca relantiu tau este bun pe masina
alex_leon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -