Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-09, 22:12   #31
nospherat

Stage 5
 
nospherat's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 490
Member of:
[RENAULT]
[SUBARU]
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

) nu vi se pare ca faceti cam multa matematica?viteza constructiva a unei masini (trecuta in talon)poate fi foarte usor depasita,in functie de ''N'' factori :vreme,grad de inclinatie a drumului,greutate,etc,fara nici cea mai mica modificare la motor,transmisie sau tren de rulare.Eu zic sa lasati matematica pentru oameni care se pricep cu adevarat sa o faca .Bafta!
__________________
Still alive and kickin'... Reparatii parbrize sparturi/crapaturi
nospherat is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 09:05   #32
tibirk

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 90
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by nospherat View Post
Eu zic sa lasati matematica pentru oameni care se pricep cu adevarat sa o faca .Bafta!
Intamplator am terminat politehnica la sectia Autovehicule Rutiere si mai intamplator lucrez in domeniu.
Viteza maxima din cartea masinii este viteza maxima pe care o poate atinge aceasta in conditii ideale de drum (panta= 0, calea de rulare uscata, vant=0, motor intretinut fix in conditiile specificate de producator, sasiu intretinut fix in conditiile specificate de producator).

Diferenta aia de +/- 3,4 Km/h poate provenii si din gradul de incarcare al vehiculului, uzura vehiculului (daca e mai uzat nu inseamna neaparat ca viteza trebuie sa scada, ea poate sa si creasca), dimensiunea anvelopelor (razele de rulare sunt aceleasi pentru toate rotile) dar niciodata viteza maxima in priza directa, indiferent de conditiile de drum si de starea vehiculului nu o sa poata fi depasita cu mai mult. Sunt doar povesti. Daca intr-adevar acul din bord indica mai mult iar masina nu a fost modificata inseamna ca exista o problema undeva si in loc de lauda pe forum mai bine ati vizita un service!
tibirk is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 09:36   #33
nospherat

Stage 5
 
nospherat's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 490
Member of:
[RENAULT]
[SUBARU]
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Bv,un elev silitor,de ce nu ai vrea sa te rezumi la matematica daca tot ai terminat poli?Nu stiu de cand ai masina cat ai mers si cu cate masini dar crede-ma viteza aia e mai mare si nu era vorba daca masina e noua sau veche,era doar vorba ca viteza aia e mai mare de 3-4 km/h...in fine,tind acum sa dau dreptate persoanei care a scris mai in fata ca thread'ul a fost facut fara rost,scuze de poluare oricum!Bafta!
P.S. Scuze daca te-am ofensat in vreun fel.
nospherat is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 09:39   #34
tibirk

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 90
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

tot eu eram persoana care a scris mai in fata ca tema a fost deschisa fara rost

recomand sa nu se ajunga la viteza maxima constructiva (oricare ar fi ea) pe soselele din romanica. Noi nu avem strazi pt mai mult de 130 Km/h chiar si goale daca ar fi!!!!

Last edited by tibirk; 22-05-09 at 09:48.
tibirk is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 01:21   #35
ciuciady

Stage 2
 
ciuciady's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 48
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

si eu ~cam 200km/h...4 pers..nustiu cat mai mergea si dak mai mergea dar...noaptea..nu era asa binebobinele alea ma cam supara..trebuie sa le schimb pe toate si am scapat de grija
ciuciady is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 23:36   #36
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Aberatzii....un megane 2 de 1,6l 16V, standard mai mult de 205 km/h nu poate atinge....(vorbesc de nemodificare chip)....iar restul cu megane I abtzinetzi-va....avetzi probleme cu kilometrajul....cat si altzii cu alte masini gen BMW model 96-98.....
cristache03 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 22:51   #37
ANGELO_VFV

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by sss44 View Post
Oricum viteza pe care o arata kilometrajul nu e cea reala.... Si sincer de cand prinzi tu 243-244km cu 318is ???? Maxim 207km/h ia masina ta....real zic....si pe bord 210-215...hai 220... Sau poate ai modificari majore la motor......
FRATEEEEEEEEEEEE!!! am si eu un 318 is... nu mananca rahat!!!!
ANGELO_VFV is offline   Reply With Quote
Old 17-10-09, 01:45   #38
Fugarel

Stage 1
 
Fugarel's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 13
Smile Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by tibirk View Post
684 KM/h pe gps dar am fost nevoit s-o las mai moale pt ca din spate venea tare un boeing 787 si n-am vrut sa risc.

PS: un topic inutil din moment ce ai in talon trecuta viteza maxima constructiva
nu prea eu am un megane coach din 96 1.6 8v 90cp si am prins cu ea 210km/h si cred k mai merge unpic
Fugarel is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 20:40   #39
tibirk

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 90
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

si cand te-ai trezit nfs-ul intrase in stand-by si tu aveai tasta space imprimata pe frunte......
ori foloseai jante de 13"
tibirk is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 00:56   #40
Fugarel

Stage 1
 
Fugarel's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 13
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by tibirk View Post
si cand te-ai trezit nfs-ul intrase in stand-by si tu aveai tasta space imprimata pe frunte......
ori foloseai jante de 13"
da pai dak toata ziua ma joc...masina e stock n-are nimik modificat jante de 13..si n-am mers in spatele cuiva k sa ma "traga" dupa el
Fugarel is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 09:31   #41
jas1

Stage 3
 
jas1's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 94
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Un thread total inutil...

Depinde de f multi factori atingerea unei viteze mari...
Cineva spunea in postul 2 sau 3 ca avea bagaje ,4 persoane si muzica.Ce draq are a face muzica cu viteza?
Mai mult decat atat...sunt o sumedenie de motorizari 1,6/16v.Si nu prea se compara turatiile maxime...
__________________
Renault Megane Scenic an fb 1998,1,6e RT/8v/66kw/90cp
0784 315 696 call me daca este nevoie...
jas1 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 14:44   #42
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

@tibirk: Mister Politehnica Graduate.. exista multe masini care fie depasesc vitezele declarate de constructor, sau, mai rau, nu ajung la vitezele declarate... Dar banuiesc ca relevarile facute cu Dayton Corevitt de Reviste serioase de automobilism nu iti spun nimic.. NU am nimic de comentat la eroarea de vitezometru care e normala.. Dar, spre exemplu, sunt masini care au inregistrat viteze de 200-205 km/h cand viteza trecuta in carte era de 195 de km/h(repetat informatii venite de la aparate radar de depistare a vitezei), sau, un caz care mi-l aduc aminte ca este destul de recent Volkswagen Passat CC 2.0 TDI ajunge la aproximativ 200 de km/h cand viteza declarata este de peste 210 km/h...

E off-topic si imi cer scuze.. dar povestea cu depasitul informatiilor precizate de constructor e normala.. ca si la informatiile date vis-a-vis de consumul unui autovehicul.
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 15:54   #43
tibirk

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 90
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by Undying_Renault View Post
. Dar, spre exemplu, sunt masini care au inregistrat viteze de 200-205 km/h cand viteza trecuta in carte era de 195 de km/h(repetat informatii venite de la aparate radar de depistare a vitezei)
Cu siguranta era la vale , batea vantul tare din spate ....ar mai fi niste conditii..... nu era opel astra, renault megane1 sau mai stiu eu ce carute d'astea cu roti de 14" al caror sasiu de dezintegreaza pe la 160-170 Km/h reali
Nu contest afirmatia cum ca s-a ajuns sa se depaseasca viteza maxima constructiva si cu 10 Km/h in diverse conditii de drum.....ceea ce costest eu este faptul ca astia cu megane1 1.4 16 "vulve" se rahatesc pe ei p'aciu cu viteze de peste 200 Km/h...nu de alta dar pute

Eu am in talon 195 dar niciodata nu am depasit 170 pe ceas (probabil reali erau vreo 160). Si asta am facut-o pentru ca ma enervase unu cu opel astra classic Eu la viteza aia nu ma simteam in siguranta intr-o masina de 5 stele...nici nu vreau sa ma gandesc ce era in masina aluia (cred ca se auzea ca intre garnitura a doua vagoane ) In rest merg cu maxim 130

Last edited by tibirk; 20-01-10 at 16:22.
tibirk is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 08:03   #44
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Nu mai spuneti tot felul de prostii Cam toate masinile indica pe vitezometru o viteza mai mare cu pana la 5 km/h(s-a facut test in germania). Pt cei care zic ca masina nu poate prinde mai mult de cat scrie in talon se inseala, vantul are o mare importanta deasemenea. Cu o toyota rav4 2.0 d4d 116 cai din 2005,4 persoane +bagaje, am atins pe autostrada in germania aprox 205 km/h pe bord(bord gradat pana in 200), aprox 200 viteza reala si in talon are 171 km/h viteza maxima. Nu stiu daca sunteti in domeniu sau nu dar si in cazul amplificatoarelor auto mai sunt anomalii de genul, sunt date de producator la o putere si ele in realitate scot mai mult sau mai putin.
__________________
Chrysler Sebring Convertible
Renault Laguna
Peugeot 106
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 10:10   #45
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: Viteze Maxime la 1.6 16v

Buna am intrat accidental la Renault dar daca am vazut discutia as vrea sa-mi spun si eu parerea legat de viteza la megane 1 din 96 1,6 simplu.Eram in Italia pe autostrada cu Renaultu lu varu meu si am mers vreo 10 km cu 190 km/h,mai mult nu a vrut dar si asa eu zic cai destul avand in vedere ca nu este o masina cu precaderi sport
D-I-U is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -