Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-07, 14:11   #1
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Va rog cine ma poate ajuta

Am un megane din 2001 1,6 16 v si 1...lam luat cu o probleme la viraj pe loc pocneste??? dece oare .. Am fost la reno au zis ca e dusa caseta de directi(ma costa 30 milioane la el) bine am schimbato... tot pocneste uff..2.. ujn alt mecanic zice rulmenti de sarcina de la arcuri( leam schimbat) ((( tot pocneste pfai bani cheltuiti imi vine sa omor mecanici cine stie ce ar mai avea?
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 04-11-07, 18:53   #2
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

pfai nici unu acilea io sunt singuru cu probleme astea
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 13:51   #3
sika.

Stage 3
 
sika.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 82
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

si mie imi pocneste ceva ff tare la demaraje fffff puternice in 1 a si nu mi dau seama ce e cineva zice ca e ambreaju cineva zice ca e din cutie masinile astea sunt un fel de pocnitori )
sika. is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 19:17   #4
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

pfai mama lor de renaulturi..
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 10-12-07, 00:46   #5
tuner

Stage 5
 
tuner's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Nissan]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

la mine a fost doar caseta nestransa am strans bine suruburile si nu mai pocneste nimic
cel mai usor afli cand te bagi in canal si pui pe altu sa miste de volan si cauti sursa pocniturilor se simte si la mana pui mana pe toate piesele pana gasesti sursa

pana sa adopt varianta cautatului cu mana am umblat si eu la capete de bara si rulmentii de la amortizoare si tot pocnea

UN ALT TIP A ZIS "Nu e de la caseta de directia.Asa zic toti,dar nu e.M-am convins cand a inceput sa fac si la mine la Scenic,model 2001.Pana la urma am rezolvat-o la Renault.Au umblat un pic la axul de la volan unde e un burduf acolo la picioare la pedale,au facut niste reglaje au zis ei si au mai umblat la arcuri
In concluzie au zis k nu erau pozitionate bine.Totul a durat f. putin si a costat pana intr-un milion.Parca 600-800de mii lei vechi,nu mai tin minte exact
Sper sa va fie de folos informatia."

ALTUL Eu am avut problema asta de doua ori. Au fost rulmentii de presiune de directia McP. Au fost schimbati prima oara in martie 2007 iar in mai2007 troncanea din nou. Asa ca de aproape jumatate de an nu mai misc volanul pe loc. Practic misc masina si volanul in acelasi timp ca la Dacia 1300. Altfel, probabil trebuie sa schimb 4-5 perechi de rulmenti pe an.


SPER SA ITI FIE DE FOLOS
__________________
Am un RENO si asta imi ocupa tot timpul!!!
Auzi?? fa ca guma de sters si sterge-o...
Totul despre iluminarea auto
tuner is offline   Reply With Quote
Old 10-12-07, 01:56   #6
sika.

Stage 3
 
sika.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 82
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

nu sti cumva oare la mine de ce pocneste la demaraj parca se loveste in ceva una din roti nu mi pot da seama dak demarez puternic nu mai face dar la demaraja puternice nu foarte puternice face sa fie rotile neechilibrate k le am pus pe cele de pe spate si mi trage si dreapta daca le pun inapoi cum erau e totul ok dar pocnitura tot se mai simte ff putzin tuner ai vreo idee ??
sika. is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 08:54   #7
Dino

Stage 5
 
Dino's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 350
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

Am vut si eu prolema cu pocnitul. la Clio1. La mine am descoperit dupa multe cautari ca era bersoul slabit. El se tine de sasiu in 4 suruburi si unul era usor slabit. Verificati si voi. La faza cu caseta eu as fi mers la protectia consumatorului. Si pe mine ma doare sufletul cand vad ce hal de mecanici avem prin unele servisuri "autorizate" Renault.
__________________
Clio RS 172CP & Cilo Williams, ex-2 buc. Clio1.8 16v
Dino is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 13:44   #8
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

!!!!!!!!1bersoul slabit!!!!!!!!!! ce e ala explica mai pe intelesu nostur
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 01:02   #9
tuner

Stage 5
 
tuner's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Nissan]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by EDC_cip View Post
!!!!!!!!1bersoul slabit!!!!!!!!!! ce e ala explica mai pe intelesu nostur
CRED ca e o piesa in forma literei "C" care tine caseta prinsa de sasiu si sunt 2 astfel de piese la mine una dintre ele avea un surub slab

desi nu am auzit cuvantul asta pana acumn (ori e tastat gresit)

Last edited by tuner; 12-12-07 at 01:04.
tuner is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 09:26   #10
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

mss acuma sa gasesc un mecanic care s aiba timp sa se uite si sa caute
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 19:00   #11
catalos

Stage 5
 
catalos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 302
Member of:
[VW]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by EDC_cip View Post
!!!!!!!!1bersoul slabit!!!!!!!!!! ce e ala explica mai pe intelesu nostur


in limbaj autohton "cadrul GMP" sau cadrul grup-motopropulsor (cel care sustine motorul de caroserie).
catalos is offline   Reply With Quote
Old 16-12-07, 00:10   #12
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

ok msss pt indicati baieti sper sa va fiu si eu de folos acuma sa gasesc un mecanic ca s belea cu ei.... ma chinui sa dau peste unu sami lase masina mai jos din bara de torsiune da nik deocamdata
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 16-12-07, 08:22   #13
catalos

Stage 5
 
catalos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 302
Member of:
[VW]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by EDC_cip View Post
ok msss pt indicati baieti sper sa va fiu si eu de folos acuma sa gasesc un mecanic ca s belea cu ei.... ma chinui sa dau peste unu sami lase masina mai jos din bara de torsiune da nik deocamdata
pai nu prea merge. Adica pe fata nu merge deloc, iar pe spate, se poate face ceva, dar tinand cont ca reglajul facut (si recomandat) de producator tine cont de tocmai de elasticitatea acestor bare de torsiune, se prea poate ca la o denivelare mai puternica amortizorul tau sa ia socuri la capatul de cursa. cu alte cuvinte in loc sa lucreze intre minim si maxim, sa ajunga inspre partea de minim al cursei, ceea ce inseamna si o uzura prematura a amortizorului.
catalos is offline   Reply With Quote
Old 16-12-07, 14:19   #14
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

aha ms da am vazut la un megane berlina sia lasato din barade torsiune sia bagat telescoape sport -3 4 cm si a zis ca cu 4 oameni in masina e treaba buna si e tun pe spate .... acuma (eu sunt curios daca o lasi din bara de torsiune ori se intareste ori se slabeste...)
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 22-03-08, 13:38   #15
Dino

Stage 5
 
Dino's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 350
Default Re: Va rog cine ma poate ajuta

1.Bersoul este cadru care tine toata puntea fata si se prinde de caroserie in 4 suruburi din care doua, cele din spate, sunt greu accesibile. Cand se slabeste vreunul, masina pocneste la demaraje si la frana de motor.
2. Legat de modificarea garzii de sol spate. e o procedura destul de dificila avand in vedere faptul ca trebuie sa dai jos puntea spate sa incalzesti bine capetele cu caneluri si sa-ti confectionezi o presa cu care sa poti inpinge afara barele (atentie fa un semn pe caneluri inainte ca se le poti monta corect inapoi). Coeficientul de arcuire ramane identic insa tinuta de drum se imbunataseste semnificativ prin coborarea centrului de greutate. "Catalos" are dreptate in ceea ce priveste cursa pistonului din amortizor dar daca mergi doar pe asfalt si nu incarci masina pe spate este absolut OK.
3. Pe fata mi-am facut un sistem reglabil de ajustare a inaltimii. Am dat jos de pe corpul amortizorului "paharul" care tine arcul, am strunjit pe el un filet lung i-am facut alte pahare cu contrapiulita si asa pot sa cobor sau sa ridic fata cat am nevoie, fara sa mai dau roata jos. Dupa nevoie administrez arcuri mai tari sau mai moi.
Dino is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -