Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-15, 16:03   #1
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Spirala aprinsa laguna 2 dci

Buna ziua..sunt un nou posesor de laguna 2 1,9dci ..120cp..si astazi m.am intalnit cu urmatoarea problema..s a aprins spirala galbena in bord si am si pierdere de putere..am miscat firele de la egr si firele de la senzorul mic care se afla pe furtunul gros care vine de la intercooler si nimic...am lasat.o 10 minute si si.a revenit..am mai facut 7 km si nu s.a mai aprins dar totusi cu siguranta are ceva...tin sa precizez ca sonda mica cam joaca acolo in suportul ei si am si fisurat furtunul gros sus unde intra in admisie...amdat cu ceva banda de izoler pana il schimb...egr este plin de ulei...oare sa fie pblocat?sau ce ar mai putea fi..multumesc
onuu is offline   Reply With Quote
Old 12-03-15, 16:05   #2
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Spirala aprinsa laguna 2 dci

aaa si fum nu da.."ca la balamuc" ff putin
onuu is offline   Reply With Quote
Old 16-03-15, 17:33   #3
bosshaky

Stage 3
 
bosshaky's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 88
Member of:
[DACIA]
Default Re: Spirala aprinsa laguna 2 dci

Reseteaza calculatoru. Scoatei mufa si laso scoasa 10 sec. E o problema comuna la motoarele astea.
bosshaky is offline   Reply With Quote
Old 31-03-15, 20:19   #4
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Spirala aprinsa laguna 2 dci

Am sa incerc si asta...zilele astea am schimbat furtunul de la intercooler care vine pana in admisie am curatat egr.ul intercoolerul este nou....masina merge mult mai bine..dar tot da cu fum...doar la accelerari bruste..nu mult dar da....am facut deja vre.o300 de km si am schimbat intre 2500 si 3000 de rpm...si cateva pe la 4000...am zis sa arunce toata funinginea..dar tot mai da putin...sa mai merg asa?poate poate
onuu is offline   Reply With Quote
Old 31-03-15, 20:20   #5
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Spirala aprinsa laguna 2 dci

si unde se afla calculatorul?
onuu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-15, 13:56   #6
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Default Re: Spirala aprinsa laguna 2 dci

Spirala aia este de la bujiile incandescente . Faci un test CLIP la bujii si vezi cate mai merg si cate trebuiesc schimbate si cu ocazia asta vezi si mai departe care-i treaba cu pierderea de putere.
marius_eugen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -