Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-09, 12:22   #1
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Sunet Megane 1.5 DCI

Este varianta cu 105 CP
Stiu este diesel ... dar este masina lui tata... si vreau sa o fac sa sune ceva mai jos si mai fioros/sport... bine oricum dieselu nu va avea acelasi efect ca ceva pe benzina. Este o poza doar cu caroseria luata repede dp google. Si ma intereseaza si daca stiti pe cineva sau un atelier calumea unde sa o faca...si preturi.

Masina va fi luata pur si simplu de acasa fara sa stie tata este o surpriza... va primi sper si filtru de aer... si mai am nevoie de ceva informatii cu turbina ce se poate face. Va primi ceva ceasuri interioare si daca raman fonduri si ceva audio (le fac pt k ii plac si tatalui meu... nu le fac de nebun)

Inca ceva... am tot cautat detalii despre BOV... dar majoritatea parerilor sunt expuse fata de logan... la 75-80 cp... si vreau sa aud o parere de la cineva care se va si ocupa de montarea unui BOV daca va fi..

Si vreau sa mai stiu ce boxe pot sa pun in locul celor originale... sa fie mai puternice... pentru ca nu vreau sa ocup portbagaju cu subwoofer...
Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Renault_Megane_II_Sedan_1~1434159487.jpg
Views:	63
Size:	102.4 KB
ID:	961843  
__________________
lookin for photosessions
Photography



Last edited by taz.frkz; 13-06-09 at 13:51.
taz.frkz is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 00:57   #2
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

Esti in aceeasi postura ca si mine.....am si eu un megane(care de fapt este al tatalui meu) Pana acum i-am facut soft`ul de care tata nu stie nici azi. Daca vrei sa ii pui o valva blow off(BOV) vei fi cam dezamagit. Turbina este destul de mica iar sunetul se va auzi incet. Si in legatura cu filtrul de aer sport....din cate stiu eu nu te avantajeaza cu nimic montatul pe un motor turbo diesel....(am avut si eu un filtru conic...dar am revenit la cel stock). La motoarele aspirate este nevoie de filtru sport.
Oricum succes si sper sa fie o surpriza placuta:P
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 11:23   #3
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

unde ai facut softul si cat ai dat ? alta turbina daca vreau sa pun care ar fi compatibila ? si pentru esapament ? ce sa-i fac sa sune mai nervos ?
taz.frkz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 11:30   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

eu zic sa stati cuminti ca astea nu's masini de BOV si filtre de aer! cu banutii aia care ii aruncati pe porcarii din astea care nu or sa va satisfaca, mai bine ii dati pe un soft bun si eventual ceva pe la masina, un eleron frumos...
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 11:39   #5
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

ok dolb... softul va ramane 100% acum trebuie sa gasesc unde si la ce pret si restu de bani o sa-i bag in evacuare pe un sunet mai nervos si pe sistem audio
taz.frkz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 11:42   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

sunet nervos nu o sa scoti, o sa scoti un sunet mai accentuat al pac pac pac-ului facut de un diesel , incearca la sistem audio . Succes !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 11:48   #7
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

avea cineva un ford mondeo parca.. diesel si a scos un sunet frumos, si sistem audio nu stiu unde sa gasesc sa inlocuiesc boxele stock cu unele mai puternice si sa pun si un subwoofer in portbagaj dar nu mare si ma intereseaza + manopera
taz.frkz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 11:50   #8
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

depinde ce i-a facut la mondeo ! nu poti sa iei doar o toba , sa o pui si gata ! Trebuie evacuare completa care, crede-ma..costa..costa !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 11:58   #9
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

mi se pare ca a pus muffler tip si inca ceva... stai sa caut sa vad daca il gasesc
si totusi ce turbina pot sa ii schimb ? si duce masina o turbina mai puternica sau implica si alte schimbari ?

Pentru sunet am gasit acest kit :
http://www.vuum.ro/produse/mtx-extreme-bass-pack/859

Acum ma mai intereseaza boxele stock cu ce pot sa le schimb

Last edited by taz.frkz; 20-06-09 at 21:27.
taz.frkz is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 23:41   #10
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Sunet Megane 1.5 DCI

Quote:
Originally Posted by taz.frkz View Post
unde ai facut softul si cat ai dat ? alta turbina daca vreau sa pun care ar fi compatibila ? si pentru esapament ? ce sa-i fac sa sune mai nervos ?
Softul l`am facut la un prieten fara bani (serviciu pt serviciu), dar daca vrei....te duc eu la el Turbine se gasesc compatibile (nu stiu sa iti zic acum exact, parca aia de renault master dti vine bine) Ar fi o chestie sa iti pui o turbina de master si un intercooler mare. Cu esapamentul trebuie sa ai grija. Sunt foarte putine tipuri de tobe care se aud ,,nervos", restul se aud ca la tractor. Daca aveai un benzinar ...era mult mai simplu
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -