Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-10, 11:59   #46
Griffo

Stage 5
 
Griffo's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 865
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Iar la modelele M am inteles ca le zice avioane cu motor...hai ma ce dreaq ...
Faci misto de noi....sau ?!?!

Cum sa le zica la M'uri avioane cu motor ?!?!


BMW M GmbH fostul BMW Motorsport Gmbh este o o sucursala,subdiviziune a contructorului German BMW AG

M - Motorsport sau M-Technik a fost creat 1960-'70 pentru a facilita cursele.
Pe atunci modelele M se gaseau numai in cunoscutele curse de masini.

Masinile sub marca M aveau modificari fata celelalte vehicule de strada, gen, la motor, suspensie, interior, aerodinamica si exterior, erau testate si imbunatatite pe Nürburgring.

Prima masina pentru curse sub marca M a fost un 3.0 CSL. Dupa succesul masinii, in 1978 a fost lansat primul model M pentru public acesta fiind un BMW M1

Asta e inceputul pentru semnul M al BMW'urilor vazute in ziua de azi !
Griffo is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 14:00   #47
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Multumim pentru traducere iar pentru cei care vor sa se documenteze in continuare aveti AICI un link.
05aBi is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 18:43   #48
Griffo

Stage 5
 
Griffo's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 865
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

"Si papagalul a povestit la toti..."

Daca am facut eu off-topic trebuia sa fii si tu, doar trebuia sa sa te dai mare si sa spui :

Quote:
Multumim pentru traducere iar pentru cei care vor sa se documenteze in continuare aveti AICI un link.
!!!!!


Ontopic : de ce se spune la E34 - balena ?!
Griffo is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 19:27   #49
Daian

Stage 2
 
Daian's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 25
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
e46 e36 e 30 e32 e38 etc sunt codurile caroseriei
Dupa cunostintele mele, litera "E" --> abrevierea cuvantului: "evolution"
Daian is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 02:49   #50
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by Griffo View Post
Faci misto de noi....sau ?!?!

Cum sa le zica la M'uri avioane cu motor ?!?!


BMW M GmbH fostul BMW Motorsport Gmbh este o o sucursala,subdiviziune a contructorului German BMW AG

M - Motorsport sau M-Technik a fost creat 1960-'70 pentru a facilita cursele.
Pe atunci modelele M se gaseau numai in cunoscutele curse de masini.

Masinile sub marca M aveau modificari fata celelalte vehicule de strada, gen, la motor, suspensie, interior, aerodinamica si exterior, erau testate si imbunatatite pe Nürburgring.

Prima masina pentru curse sub marca M a fost un 3.0 CSL. Dupa succesul masinii, in 1978 a fost lansat primul model M pentru public acesta fiind un BMW M1

Asta e inceputul pentru semnul M al BMW'urilor vazute in ziua de azi !
Da,iauite ca te-ai prins,logic ca faceam misto )) Doamneeeeeee
Si din gluma in serios,vezi ca la razboi BMW au inceput cu avioanele nu cu masinile/cursele ce zici tu pe acolo
Si faceam misto la faza cu M ca am vazut ca tot aberati din ce in ce mai tare cu cocosei,gainuse si ratzuste
Quote:
Originally Posted by Griffo View Post
"Si papagalul a povestit la toti..."

Daca am facut eu off-topic trebuia sa fii si tu, doar trebuia sa sa te dai mare si sa spui :

!!!!!


Ontopic : de ce se spune la E34 - balena ?!
Probabil seamana cu balena Mobby Dick?
Bai da voi chiar va plictisit sa mor yo ... ce dreaq aveti ma nene,astea sunt denumiri date de toti retarzii,da luati-o logic,ati vazut vreun URS din padure sa aibe 4 ochi ca sa asemeni un BMW e30 cu "el"?sau o PISICA din curte sa se asemene cu BMW E36?sau BALENA din ocean sa se asemene cu BMW E34?pai la 7 cel nou hai sa-i zicem VIEZURE vreti?si la seria 3 cel nou sa`i spunem PORC,SOBOLAN,IEPURE,CERB
Doamne fereste ... si unii dintre voi mai aveti si varste ...
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 00:27   #51
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Daca ai fi citit tot topicul nu te-ai fi mirat atata ca de ce e30-ului i se spune urs , s-a zis foarte clar ca nu de la aspect ci de la sunetul motorului a primit aceasta porecla.

Eu stiam ca e34-ului i se spune ursoaica si e60-ului tot rechin .

Oricum seria rechinilor , cam primele modele ale seriilor 3,5,6,7 si ursul , pisica , acestea ce sunt adevaratele porecle , restul cu bufnite , papagali si alte oratanii , sunt doar niste copii foarte nereusite.

Last edited by Billy c25xe; 27-03-10 at 00:29.
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 02:05   #52
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

[QUOTE=Billy c25xe;3222740]Daca ai fi citit tot topicul nu te-ai fi mirat atata ca de ce e30-ului i se spune urs , s-a zis foarte clar ca nu de la aspect ci de la sunetul motorului a primit aceasta porecla.

QUOTE]

Ma la tine ursu din padure face vrum vrum vruuummm?sau e30`u face morrr morrr morrrrr?!
Astamparati-va copii ))
P.S.: Am vazut la PRO TV un urs coala care facea drifturi intr`un semicerc patrat
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 13:30   #53
Griffo

Stage 5
 
Griffo's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 865
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

@ kidu2006



Cum tu faci misto de altii, asa a facut de tine misto Dumnezeu !!!
Griffo is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 17:50   #54
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by Daian View Post
Dupa cunostintele mele, litera "E" --> abrevierea cuvantului: "evolution"
nu este adevarat...de ex acum de ce s-a trecut la litera "F" ? de la ce vine ? de la F*cking Good ? noul model de seria 7 are codul caroseriei F01
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 19:08   #55
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

De la evolutie vine acel E , este adevarat si probabil cei de la BMW nu au dorit ca acest E sa fie urmat de 3 cifre si au decis sa treaca la urmatoarea litera din alfabet , fara vre-o legatura cu un anumit cuvant.

Parerea mea !
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 00:29   #56
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by Griffo View Post
@ kidu2006



Cum tu faci misto de altii, asa a facut de tine misto Dumnezeu !!!
Ai dreptate,m-a inzestrat cu ceva aparte de care esti tu gelos.Daca ai fi putin cu picioarele pe pamant si nu suspendate deasupra capului tau ti-ai da seama din prima ca nu fac misto ci putin haz de toti cunoscatorii!Citeste cu atentie!
Apropo,MISTO in "limba" tiganeasca inseamna BINE in limba romaneasca,deci nu am cum sa fac BINE de altii,iar Dumnezeu probabil ca ma facut BINE
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 17:24   #57
Lucian_GXZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Lucian_GXZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,374
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

ce e drept pana acum am ras f. tare (zgomotos)de ce am vazut pe-aici si mi-as dorii sa continuati cel putin la fel de amuzant... Adevaratele porecle, cel putin in romania, sunt date binecunoscutei serii 3, si sunt date doar modelelor e21, e30, e36. Restul sunt adaptari dupa ureche ale noilor posesori de e-uri, care gelosi pe modul rapid de localizare al modelului intr-o discutie au inceput sa inventeze denumiri de tot felul de animale domestice si mai putin domestice precum melci cotobelci sau stiuci de apa sarata, pe asemanari gasite doar de ei.
Un necunoscator se uita ciudat cand ii zici e30 pentru ca el il stie de "bmw 316 din 90 sau alt an, respectiv alt model" nestiind explciatia cu seria, motorizarea. Moment in care ii zici: "ursulet" si auzi scurt "a, daaa", si atunci e clar ca a inteles despre ce vorbesti. .
Concluzie: A plecat doar de la gelozia noilor posesori dornici de-a subliana ce model de bmw au cand se dau mari
__________________
TuningParts ROMANIA - The Performance SHOP
Comenzi Tel: 0745.050.416 (orange);
Site: www.tuning-parts.bg/ro/
Email: tuningparts.romania@yahoo.ro
Facebook: https://www.facebook.com/tuningparts.romania

Last edited by Lucian_GXZ; 30-03-10 at 17:41.
Lucian_GXZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -