Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-10, 14:03   #31
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Versiunea cred.. de exemplu golf 3 este si MK3 .. , golf 4 este si MK4...


La E46 stiu ca i se spunea papagal ..
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 16:28   #32
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Ma rog, stiu ca inseamna versiunea, dar nush de la ce vine MK. Adica in loc de mk puteau sa puna si yz. De ce au ales mk... de la ce vine?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 18:42   #33
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Ma rog, stiu ca inseamna versiunea,,,,,, De ce au ales mk... de la ce vine?

''Mk'' sau ''mk'' este prescurtatre de la cuvantul englezeasc Mark, adica ''model'' in limba romana. Sau, altfel spus ''generatia'' 1,2,3, etc


''Coada de randunica'' erau Mercedes-urile din perioada anilor '60.
Daca o sa cautati pe Wikipedia, e posibil sa gasiti si explicatia poreclelor: rechin, butoias, cocosat, etc.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 19:00   #34
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Multumesc, pentru schema cu MK. Cu denumirile astea... Habar nu am, eu doar asa stiam, dar e foarte posibil sa fie eronate, ca doar fiecare numeste o masina dupa cum are chef. Mie de exemplu mi se pare ca Smart-urile seamana a zaruri, ca sunt foarte patrate, si le zic zaruri
Am mai vazut si un crash test cu Merc 600SEL ( ~1997) vs. Smart, si m-am convins
eMH is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 10:06   #35
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Multumesc, pentru schema cu MK. Cu denumirile astea... Habar nu am, eu doar asa stiam, dar e foarte posibil sa fie eronate, ca doar fiecare numeste o masina dupa cum are chef........
Uite o adresa de net din Anglia despre E21 shark (adica rechin...)

http://www.bmwe21.net/forum/viewtopi...a8688588904749

Si cum am mai spus deja, puteti gasi pe net poreclele de la VW cocosat, Audi 80 butoias, Opel Kadet oulet, etc in diverse tari din lume nu doar in Ro
Sigur ca nu este greu sa dai o porecla unui model de masina, dar ca sa ''prinda'' trebuie sa fie inspirata, sugestiva si sa fie promovata puternic ; iar asta e posibil doar prin presa auto...
Altfel, porecla va ramane doar la nivel de familie, grup de prieteni sau colegi de servici
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 10:47   #36
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Scurt si la obiect:
- rechin: dupa look
- urs: dupa sunet - mormaie si e destul de zgomotos cu o evacuare pe masura
- pisica: motor de generatie mai noua - toarce mai frumos ca o pisicuta la gura sobei
__________________

Oltcit 11 Club | Oltcit 11 RM | Dacia Supernova Clima 1.4 MPI | Opel Vectra Z22SE | Fiat Coupe 2.0 20V | Suzuki 750 GSXF | BMW E30 coupe 2.5 12V | BMW E30 coupe 2.5 24V | BMW E36 coupe 2.0 24V | BMW E36 318i cabrio | BMW E46 318i | BMW E30 coupe S50B30 | Mazda 323 coupe
www.streetlegal.ro
BBS - born to burn
alexone is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 18:36   #37
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Scurt și la obiect, nu cred că ați citit primul post...
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 09:14   #38
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by nxtaz View Post
Scurt și la obiect, nu cred că ați citit primul post...


Daca citeai ce am postat eu, gaseai raspuns la intrebaile de la primul post...Sau poate ai uitat tu ce ai postat atunci...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 11:00   #39
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

capricosti, nu ma refeream la tine. Raspunsul tau a fost singurul la obiect
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 18:37   #40
Ace MNE

Stage 5
 
Ace MNE's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 588
Member of:
[DACIA]
Exclamation Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Am eu o intrebare. Am inteles ca 318, 316,730 etc. vine de la serie / motorizare : 315 seria 3 motor de 1600 cmc. Acum vine intrebarea: Dar E30 , E46 etc. de la ce vine? de ex. cum imi dau seama ca un bmw 730 din 91' e E32?
__________________
Ace MNE is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 22:41   #41
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Iti dai seama dupa design-ul masinii. Nu pot sa confunzi de exemplu un e36 (pisica) 316i cu un e46 (papagal sau cum i se zice) 316i. Pur si simplu iti dai seama dupa design-ul masinii (modelul). e30, e36, e46 s.a.m.d. sunt codurile modelului masinii respective, masina in sine.
__________________
BMW 3 Series - "Consistency of Purpose...Excellence of Execution."
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 01:42   #42
Ace MNE

Stage 5
 
Ace MNE's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 588
Member of:
[DACIA]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
Iti dai seama dupa design-ul masinii. Nu pot sa confunzi de exemplu un e36 (pisica) 316i cu un e46 (papagal sau cum i se zice) 316i. Pur si simplu iti dai seama dupa design-ul masinii (modelul). e30, e36, e46 s.a.m.d. sunt codurile modelului masinii respective, masina in sine.
Am inteles , ms de explicatie
Ace MNE is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 12:34   #43
Griffo

Stage 5
 
Griffo's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 865
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by alexone View Post
Scurt si la obiect:
- rechin: dupa look
- urs: dupa sunet - mormaie si e destul de zgomotos cu o evacuare pe masura
- pisica: motor de generatie mai noua - toarce mai frumos ca o pisicuta la gura sobei
+1

E46 - cioc de papagal - formă (sunet mult mai subtire) in germania se spune "sageata"
E60 - delfin
E87 - rătoi
E67 - bufniţă
E34 - balenă

nu stiu nici eu exact de ce sau dupa ce criterii au obtinut aceste porecle, stiu doar ca dupa forma in principal, multe din poreclele mentionate pe acest topic sunt folosite doar in Europa.
Griffo is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 11:19   #44
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by Lymbutza View Post
ca bine zici . . . pe mine unu sincer ma enerveaza cand vine cineva la mine si ma intreaba : " Ce mai face Pisica ?" ! Cum ai zis si ru e21 aduce cu un rechin e30 arata oarecum a urs , dar e36 . . . de unde pana unde pisica ?!?!?!
Oare unde ai vazut tu pana acum ursi cu 4 ochi si pisici la fel?La mine pe strada pisicile au doar 2 ochi sticlosi si ursii care i-am zarit la ZOO au tot 2 ochi tot sticlosi
Quote:
Originally Posted by DannyKid View Post
Dar si ultimul model de M6 sau seria 6, duce a rechin ....
Asa e ai dreptate ..

P.S.: vad in celelalte topicuri destule aberatii,omu a intrebat strict despre BMW nu despre cocosei si iliescu
Iar la modelele M am inteles ca le zice avioane cu motor...hai ma ce dreaq ...
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 11:56   #45
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by Ace MNE View Post
Am eu o intrebare. Am inteles ca 318, 316,730 etc. vine de la serie / motorizare : 315 seria 3 motor de 1600 cmc. Acum vine intrebarea: Dar E30 , E46 etc. de la ce vine? de ex. cum imi dau seama ca un bmw 730 din 91' e E32?
e46 e36 e 30 e32 e38 etc sunt codurile caroseriei
69WRX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -