Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-08, 09:46   #1
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default probleme de cardan?

Salut baietzi...de cateva zile sunt mandrul proprietar al unui bmw e30 318i cu motor 2500 cc din 96(192 cp), de pisik.
Merge binisor, o singura problema...cand o calc la plecari si spatele pierde aderentza, se aud niste batai urate pe undeva intre scaunele din fatza...mai spre spate...cineva care cat de cat stie asa ceva mi-a spus ca e posibil sa fie garnitura de la mijlocu cardanului, avetzi idee daca asa e...sau daca nu stie cineva ce ar putea fi?? astept raspunsuri...va multumesc!!
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 19:40   #2
bitzucv9

Stage 5
 
bitzucv9's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,109
Default Re: probleme de cardan?

sal aceeasi problema am avut-o si eu cu un E39 pana s-a faramat era rulmentul din capatul cardanului si acum nu prea gasesc de 2 zile am masina in service.. sau verifica cardanul sa vezi daca e strans bine si daca este strans bine te-as sfatui sa nu pleci la exterior sau s-o calci brusc ca risti sa impingi la masina:d.... iti spun din ce mi s-a intamplat mie. ai grija si bafta
id: domnu_gabryel
bitzucv9 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 09:36   #3
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: probleme de cardan?

Da merci' mult de tot....am fost la mecanic si ai av ut dreptate...ai avut dreptate si cu gasitu.....am gasit cam greu acel rulment...acum am facut alta boacana cu masina...m-am invartit cu ea si am luat o groapa cu roata din fatza stanga virata...si am rupt prezoane si am indoit cap de bara.....acum astept sa ma duc la dezmembrari sa gasesc piese....((((...urmeaza sa-mi iau si un debitmetru pt motor de 2,5 ca am de 2,0..si nu trage cum trebe....
va salut...
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 11:24   #4
bitzucv9

Stage 5
 
bitzucv9's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,109
Default Re: probleme de cardan?

eu caut de 3-4 zile rulmentul si nu il gasesc .. nu stiu de unde sa iau ... pana la urma o sal iau nou dar sper sa nu astept mult dupa el , astia la piese auto mi-au zis ca 5-6 zile .
bitzucv9 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 14:40   #5
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: probleme de cardan?

Eu sunt din CTA si avem un salon de dezmembrari dedicat BMW, am sa ma duc pe acolo in cateva zile...vad pt ce modele au si ce au...si am sa postez aici.....poate o rezolvam cumva..poate un curierat rapid ceva ...hai ne auzim...salutari
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 00:53   #6
god2me

Stage 5
 
god2me's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 672
Member of:
[Moderators]
Default Re: probleme de cardan?

Quote:
Originally Posted by gigcutzu View Post
Eu sunt din CTA si avem un salon de dezmembrari dedicat BMW, am sa ma duc pe acolo in cateva zile...vad pt ce modele au si ce au...si am sa postez aici.....poate o rezolvam cumva..poate un curierat rapid ceva ...hai ne auzim...salutari
Salut!

un numar de telefon de la cineva de acolo se poate ca am si eu nevoie de mai multe pt ursuletul meu, Multumesc si astept raspuns!
god2me is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 08:33   #7
Tod3rik

Stage 5
 
Tod3rik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,242
Default Re: probleme de cardan?

un cap de bara nou nemtesc costa 60 de lei .. mie nu mi se pare idee buna sa iei cap de bara SH .. parerea mea
Tod3rik is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 11:00   #8
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: probleme de cardan?

verifica si daca e prinsa cutia de viteze cum trebuie - daca s-a schimbat motorul , fiind cu 87 cai mai puternic decat cel din fabrica 100% a fost schimbata si cutia..vezi sa fie montata calumea
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 11:24   #9
Catalin_BMW

Stage 4
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 211
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: probleme de cardan?

Quote:
Originally Posted by gigcutzu View Post
Eu sunt din CTA si avem un salon de dezmembrari dedicat BMW, am sa ma duc pe acolo in cateva zile...vad pt ce modele au si ce au...si am sa postez aici.....poate o rezolvam cumva..poate un curierat rapid ceva ...hai ne auzim...salutari
unde ste acest "salon" ...vreau sa ma duc si eu pe acolo sa arunc un ochi sa vad ce au, poate ma lipesc de ceva.

bafta.
Catalin_BMW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -