Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-13, 10:46   #1
Michael.White

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 9
Default Cer un sfat cu privire la e36 318is.

Salut!

De vre-o cateva luni ma gandesc sa-mi achizitionez un BMW e36 318is. M-ar interesa si pe mine care este consumul la masina cu motorizarea aceasta [318is] la mers frumos, cum sunt costurile de intretinere [Ma refer la costul pieselor (noi) , schimbabilele etc.] si stabilitatea masinii pe sosea. Rog posesorii de acest model sa imi spuna minusurile acestei masini.

Multumesc!
Michael.White is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 11:34   #2
Michael.White

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 9
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

Cand spui 10, te referi la cel urban? Si multumesc pentru restul raspunsurilor.
Michael.White is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 12:43   #3
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

Quote:
Originally Posted by Michael.White View Post
Cand spui 10, te referi la cel urban? Si multumesc pentru restul raspunsurilor.
Da, la cel urban se refera.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 14:00   #4
Michael.White

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 9
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

As mai avea o intrebare, nu sunt expert in ale mecanicii si etc. Sper sa nu fiu injurat ca intreb asa ceva Voiam sa stiu, ar fi posibil ca pe un 318is stock, sa i se schimbe ventilatorul ce raceste motorul cu ceva de genul acesta? Sau asa ceva se pune doar cand are turbo ? Si daca merge, asa ceva este mai bun pentru motor? Il receste mai bine sau ... nu stiu, intreb Astept raspunsurile voastre sa ma lamuresc. Multumesc pentru timpul acordat si iertati-mi necunoasterea

Michael.White is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 19:21   #5
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

e36 nu are "ventilatorul ce raceste motorul" ci un vascocuplaj. Se poate anula si pune un electoventilator electric.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 19:21   #6
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

Quote:
Originally Posted by Michael.White View Post
As mai avea o intrebare, nu sunt expert in ale mecanicii si etc. Sper sa nu fiu injurat ca intreb asa ceva Voiam sa stiu, ar fi posibil ca pe un 318is stock, sa i se schimbe ventilatorul ce raceste motorul cu ceva de genul acesta? Sau asa ceva se pune doar cand are turbo ? Si daca merge, asa ceva este mai bun pentru motor? Il receste mai bine sau ... nu stiu, intreb Astept raspunsurile voastre sa ma lamuresc. Multumesc pentru timpul acordat si iertati-mi necunoasterea

Se poate , normal ca se poate ... dar nu vad de ce ai face asta ... numai daca vrei sa iei masina sa te joci cu ea .. sa o ti mereu in treptele a I-a , a II-a .. adica drift , cerculete si chestii dastea ... , daca cel de fabrica functioneaza ok si radiatorul nu este infundat (e bine sa il cureti cand cumperi masina) totul o sa iti functioneze ok . Deci da , poti sa il schimbi dar o faci numai daca este absolut necesar . Bafta
__________________
How hard can it be? (J.Clarkson)
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 24-11-13, 20:45   #7
Michael.White

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 9
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

Multumesc frumos de raspunsuri si ca m-ati luminat umpic.
Michael.White is offline   Reply With Quote
Old 28-11-13, 13:03   #8
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

ma doare mintea. ala e un intercooler, are rolul de a raci aerul care intra intr.un motor supraalimentat (turbo/compresor). aerul are prostul obicei de a se incalzi mult atunci cand este supus comprimarii si cum motorul merge mai bine cu aer rece, se foloseste acest intercooler. daca nu ai turbo il pui degeaba, nu faci decat sa mai pierzi niste cai, pentru ca ingreunezi admisia.
__________________

I`m A Driver Now
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 28-11-13, 14:32   #9
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

Quote:
Originally Posted by Gaby_Slo View Post
ma doare mintea. ala e un intercooler, are rolul de a raci aerul care intra intr.un motor supraalimentat (turbo/compresor). aerul are prostul obicei de a se incalzi mult atunci cand este supus comprimarii si cum motorul merge mai bine cu aer rece, se foloseste acest intercooler. daca nu ai turbo il pui degeaba, nu faci decat sa mai pierzi niste cai, pentru ca ingreunezi admisia.
Omul a zis ''ventilator'' nu radiator , deci nu era vorba de nici un intercooler )
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 29-11-13, 00:08   #10
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

omu a pus o poza. in poza aia se vede un intercooler, ventilator nu se vede. cum el nu se pricepe, am banuit ca poza aia e pusa ca sa ne dam noi seama la ce se refera. aici sa zica el la ce s.a referit exact, si care`i treaba cu poza aia...
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 30-11-13, 00:51   #11
Michael.White

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 9
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

Multumesc inca o data pentru aceste raspunsuri. Gaby Slo m-a lamurit prin
Quote:
daca nu ai turbo il pui degeaba, nu faci decat sa mai pierzi niste cai, pentru ca ingreunezi admisia.
asa este nu ma pricep foarte bine si de'asta v-am cerut ajutorul. Nu ne-am nascut cu totii invatati deci nu trebuie sa te doara capul Multumesc inca o data si apreciez ajutorul.
Michael.White is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 18:26   #12
BMWE3O

Stage 3
 
BMWE3O's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 149
Default Re: Cer un sfat cu privire la e36 318is.

Quote:
Originally Posted by Gaby_Slo View Post
ma doare mintea. ala e un intercooler, are rolul de a raci aerul care intra intr.un motor supraalimentat (turbo/compresor). aerul are prostul obicei de a se incalzi mult atunci cand este supus comprimarii si cum motorul merge mai bine cu aer rece, se foloseste acest intercooler. daca nu ai turbo il pui degeaba, nu faci decat sa mai pierzi niste cai, pentru ca ingreunezi admisia.
+1 !!! adevarat.
BMWE3O is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -