Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-13, 18:28   #1
madalinutza

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 1
Default Pareri si sfaturi

Buna ziua tuturor si bine v-am gasit! Citesc si eu de mult timp pe forum si am intrat pt a-mi "satisface" niste curiozitati si a primi sfaturi pt bineinteles marca BMW,asa ca le voi lua pe rand

1. Am un Bmw 318 diesel din 2004 si doresc sa ii reconditionez interiorul deoarece a fost ars cu tigara de fostul propietar. Ceea ce ma nedumireste este cum sa il fac: tot in piele sau semi piele adica marginile cu piele si mijlocul material textil

2. Vreau sa revopsesc masina si vreau sa aleg intre mora metallic si ipanema brown metallic de la audi insa nu ma pot decide care

3. Desi va veti supara pe mine va intreb ca simpla domnisoara avand gusturi diferite de ale voastre,domnilor,de ce in mare parte cand revopsiti masinile alegi o vopsea ca si "restul"? Adica unde intorci capul vezi acelasi culori monotone...nimic special si frumos! Doar gri....rosu e in voga...albastru alb negru...intradevar unele arata bine insa pre de zi cu zi culorile!

Felicit pe aceasta ocazie pe baiatul cu masina BROWN de la CJ sau Turda

4. Un tapiter prin timi...? help
madalinutza is offline   Reply With Quote
Old 28-08-13, 19:19   #2
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Pareri si sfaturi

Lumea alege culori obisnuite pentru ca nu vor sa iasa in evidenta si poate unii tin si la intimitatea lor. Am un cabrio roadster si sunt momente in care ma enerveaza si pe mine privirile si atentia nedorita din partea unor persoane dubioase. Uneori pur si simplu vrei sa fii lasat in pace sa-ti vezi de treaba ta iar o masina mai aparte nu te ajuta.
In plus, culori exotice arata prost pe masini normale. Daca vrei sa arati diferit atunci trebuie sa o faci de la A-Z nu doar cu o vopsea, altfel pare rupt din alt film si poate chiar kitsch.
Treaba cu stilul este una foarte sensibila, daca nu te pricepi mai bine stai in banca ta sa nu arati penibil. Daca te aflii in sitautia asta, alegand o culoare normala nu ai cum sa gresesti. Nu zic neaparat ca este bine, dar repet, daca ai bun gust prezinta-l, daca nu... stai cuminte Nu are rost ca toata lumea sa incerce sa fie ca Botezatu, iti inchipui ce ar fi

Revenind putin, atat mora cat si ipanema sunt culori mult prea indraznete pentru o berlrina ca a ta si va trebui sa ai mare grija cum le asortezi cu interiorul masinii cat si cu jantele. Daca omiti unul din aceste trei elemente o sa-ti iasa aiurea. Interiorul piele complet sau partial nu conteaza atata timp cat este asortat. Aici este vorba de practicalitate, depinde cum iti palce senzatia, unii prefera pielea altii nu o pot suporta.

Nu in ultimul rand, sa te gandesti peste cativa ani cand o sa vrei sa vinzi masina carei clientele te vei adresa? Mai greu ca un barbat sa-ti cumpere o berlina mora, nu? Deci o sa-ti limitezi mult plaja de potentiali clienti. Prudent ar fi sa o colantezi cu folie Oracal 951 originala daca vrei neaparat o culoare speciala si astfel sa o poti readuce la normal cand va veni momentul sa va despartiti.

Bafta si succes in a fi diferita
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."

Last edited by JustinCase; 28-08-13 at 19:21.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 29-08-13, 12:42   #3
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Pareri si sfaturi

ipanema brown metallic e foarte misto... Se potriveste cu interior piele crem.

mora metallic e kitsch...
Imi inspira vedeta ieftina venita din periferie gen Loredana Chivu in rochie de Barbie... Se potriveste cu interior roz sau verde...

Last edited by the_rifle; 29-08-13 at 12:59.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 29-08-13, 13:39   #4
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Pareri si sfaturi

Mie imi plac maxim ambele culori! dar as merge parca pe ipanema brown metallic, parca e putin mai elegant, si plus de asta masina cu un M paket niste jante frumoasa si lasata putin nu exagerat va arata super ok!
Mai jos ai un print screen la desktop-ul meu....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	64
Size:	345.4 KB
ID:	2844310  
florineluspr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -