Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-13, 00:51   #16
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
Deci in mare pot omologa macar un 1,8 IS?
in mare lege spune permite fara taxe exorbitante omologarea unui motor cu acelasi numar de pistoane, al carui putere sa nu depaseasca cu mai mult de 40% puterea vechiului motor, cel nou fiind unul ce s-a montat din fabrica pe modelul de autoturism in cauza.
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 01:01   #17
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Omologare motor

Am inteles ms frumos pt raspuns
onuu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 16:04   #18
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Din moment ce s-a pus pe CAROSERIA AIA 2.0 2.5 2.8 3.0..ETC..SE POATE OMOLOGARA FARA BATAIE DE CAP... CAND DESCHIZI USA SI VEZI CA SCRIE " 316,318,320..ETC".. aia ce e? esti praf.lasa-ne
Dupa ce ca esti batut in cap mai vorbesti si sa te afli in treaba.
Lasa-ne cu ce ai visat tu ca poti omologa si cu ce mai visezi tu ca scrie pe usi.
Mergi la RAR si vezi care-s conditiile sa omologhezi alt motor.

In primu' rand 2.0i depaseste aia 40% din puterea initiala care ii are 1.6i.
In al doilea rand ai 2 cilindri in plus.
Poti sa omologhezi orice motor pus pe caroseria aia de fabrica DACA respecti anumite conditii iar saltu' de la 1.6 la 2.0 nu respecta nimic asa ca stai jos si taci din gura.
Mai faci si figuri gratis.

Last edited by Tzzantaru; 09-08-13 at 16:20.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 16:30   #19
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
Deci in mare pot omologa macar un 1,8 IS?
Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Dupa ce ca esti batut in cap mai vorbesti si sa te afli in treaba.
Lasa-ne cu ce ai visat tu ca poti omologa si cu ce mai visezi tu ca scrie pe usi.
Mergi la RAR si vezi care-s conditiile sa omologhezi alt motor.

In primu' rand 2.0i depaseste aia 40% din puterea initiala care ii are 1.6i.
In al doilea rand ai 2 cilindri in plus.
Poti sa omologhezi orice motor pus pe caroseria aia de fabrica DACA respecti anumite conditii iar saltu' de la 1.6 la 2.0 nu respecta nimic asa ca stai jos si taci din gura.
Mai faci si figuri gratis.

Omul nu stie ... nu te mai agita .... tot ce sare de 40 la suta = omologare dinamica !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 16-08-13, 17:19   #20
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Omologare motor

Defineste.mi un pic te rog omologarea dinamica...merci
onuu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-13, 17:43   #21
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
Defineste.mi un pic te rog omologarea dinamica...merci
De exemplu , daca vrei sa ai trecut in carte , frane mai mari , motoare cu diverse configuratii ce depasesc 40 la suta din puterea trecuta in carte ... vei fii nevoit sa faci acea omologare individuala [ dinamica sau cum dracu le mai numesc inginerii RAR ]...

Pe scurt , daca vrei sa te implici intr un proiect mai complex , unde pui alt motor , frane mai mari , jante , rollcage etc , esti nevoit sa faci acea omologare , ca sa fii in regula cu actele. Totusi costa destul de mult [ aprox 1500 de euro ] si nu prea merita investitia decat daca vrei sa fie totul ca la carte iar in masina bagi pe putin vreo 4000-5000 de euro ! Dar nici asa nu esti sigur ca poti obtine acea omologare , pentru ca dai banul , dar depinde de tine cum e lucrata masina aia ca sa treaca acele teste !

Cea mai simpla varianta pentru tine e sa treci pe un motor de 318is [ m42 sau m44 ] si fara serie ... poti face si swap la punte cu discuri daca doresti .... [ eu am fost la rar cu a mea cu franele si motorul schimbate la fel , am trecut si de frane si de tot , dar poate am fost doar o exceptie]
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 16-08-13, 19:01   #22
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
Defineste.mi un pic te rog omologarea dinamica...merci
Omologarea dinamica(sau cum s-o numi) sunt defapt niste teste facute in laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera a RAR-ului.Iti iau astia masina la puricat si o testeaza in toate conditiile posibile sa vada daca in urma modificarilor facute masina nu e un pericol pe strazi.

Daca stai sa te gandesti , un 6cil e si mai puternic si mai greu decat 4cil.
Deja se cer frane mai mari , alta suspensie , se modifica putin distributia maselor , eventual alte roti.E o intreaga istorie.

Vorba colegului , cea mai buna varianta care o ai e sa treci la 1.8is.
Ai tot atatia cilindri , te incadrezi in aia 40% diferenta de putere , indeplinesti toate conditiile.
Totusi , asa cum a zis di Devil , fa si trecerea la discuri pe spate daca sti ca ai "picioru' mai greu" , la un moment dat o sa ai nevoie sa te opresti si cu tamburi n-o sa fie prea interesant
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 16-08-13, 19:18   #23
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Omologarea dinamica(sau cum s-o numi) sunt defapt niste teste facute in laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera a RAR-ului.Iti iau astia masina la puricat si o testeaza in toate conditiile posibile sa vada daca in urma modificarilor facute masina nu e un pericol pe strazi.

Daca stai sa te gandesti , un 6cil e si mai puternic si mai greu decat 4cil.
Deja se cer frane mai mari , alta suspensie , se modifica putin distributia maselor , eventual alte roti.E o intreaga istorie.

Vorba colegului , cea mai buna varianta care o ai e sa treci la 1.8is.
Ai tot atatia cilindri , te incadrezi in aia 40% diferenta de putere , indeplinesti toate conditiile.
Totusi , asa cum a zis di Devil , fa si trecerea la discuri pe spate daca sti ca ai "picioru' mai greu" , la un moment dat o sa ai nevoie sa te opresti si cu tamburi n-o sa fie prea interesant
Senzatii din "90 ))) ... puntea spate cu discuri poti face swap de la 318is pana la 323 max ... de la 325 alea folosesc alt subframe pentru a face loc diferentialului cu carcasa mare.... iar diferente la frane nu sunt .. decat la 328 si anume faptul ca cele de pe spate sunt ventilate si atat ! de la 318is pana la 328 sunt aceeasi mama ca diametru si grosime ...!
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 16-08-13, 20:35   #24
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
De ce induci lumea in eroare??N-o sa poti omologa in veci un 2.0 in loc de 1.6 decat daca ai chef de trecut prin teste dinamice si cheltuit mii de euro pe ele si nici macar asa n-ai garantia ca-ti accepta RAR-u modificarile.



Esti amnezic???Ia , mai arunca un ochi la ce-ai scris.

Ca sa treci prin teste dinamice motorul trebuie sa fie mai mare cu 40% .
Restul e can can...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 08:31   #25
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Ca sa treci prin teste dinamice motorul trebuie sa fie mai mare cu 40% .
Restul e can can...
subiectul in sine e "can-can"... s-a mai discutat de-o mie de ori si pe colegu' daca nu l-ar fi durut buricele degetelor, ar fi gasit thread-ul respectiv in maxim 2min....
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 09:35   #26
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Senzatii din "90 ))) ... puntea spate cu discuri poti face swap de la 318is pana la 323 max ... de la 325 alea folosesc alt subframe pentru a face loc diferentialului cu carcasa mare.... iar diferente la frane nu sunt .. decat la 328 si anume faptul ca cele de pe spate sunt ventilate si atat ! de la 318is pana la 328 sunt aceeasi mama ca diametru si grosime ...!
Nu cred ca am inteles exact ce ai vrut sa zici.
Stiam in mare ca-s cam aceleasi frane de la 1.8is in sus dar el la 1.6 are tamburi pe spate , cel mai probabil , deci ar cam trebui sa treaca la punte cu discuri daca arunca 1.8is-u pe masina , adica exact ce ai zis si tu intr-un post mai sus



Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Ca sa treci prin teste dinamice motorul trebuie sa fie mai mare cu 40% .
Restul e can can...
Pai si eu ce am zis?Si vezi ca trebuie sa mai pastrezi si numaru' cilindrilor.
1.6 M40 - 102 PS (75 kW; 101 hp) @5500 rpm
2.0 M50 - 150 PS (110 kW; 148 hp) @5900 rpm

Din cate vad eu diferenta e de aproape 50%.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 18:23   #27
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Omologare motor

Din 2.8.ul care l.a avut pe ea a mai ramas doar puntea spate...))Multumesc pt raspunsuri
onuu is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 18:07   #28
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Omologare motor

Bateti campii original toti !
Poti sa ai si 16 cilindri pe motor ce nu s-a pus din fabrica, poate fi si alta marca, poate fi si benzina in loc de diesel,puterea poate fi si cu 300% mai mare , pot fi diverse combinatii fantasmagorice ! Totul se poate doar ca pt fiecare modificare platesti ! Ei vor sa-ti ia banii ATAT ! De putut se poate dar daca suma pe care trebuie s-o platesti e de 2000 de euro nu merita ( dar repet, de putut se poate... )
Deci discutam DACA MERITA SAU DACA SE POATE ???
Eu am trecut de la 318is la 325i deci de la 4 la 6 cilindri. Puterea se incadra in acel plus de 40% , sistemul de franare era acelasi de la 318is la 325i iar masina iesise din fabrica si cu motor M50. Cu toate astea modificarea s-a numit ( nu stiu de ce ) ARZTIZANALA iar costurile in acte au fost de 20 de milioane plus o spagutza de 100 de euro...

Nu mai fiti voi atat de siguri de competenta profesionala a RAR-ului ca mie mi-au masurat-o cu o franghie cu plumb in capat si mi-au cantarit-o cam din ochi... Dupa ce au cantarit fiecare punte m-au intrebat cam cata benzina am in rezervor si cam cat cantareste roata de rezerva . Dupa ce au calculat in mintea lor au trecut greutatea pe talon...

Iar "omologarea" a fost factura de plata deci chitantza. ATAT ! Nu stiu cu ce e mai sigura masina mea dupa ce am platit decat inainte de asta... Probabil chitanta aia e un fel de talisman care ma fereste de rele...

Omologarea e O TAXA ! Atat ! Nu e un test ce garanteaza calitatea lucrarii !
Deci daca nu am folie omologata nu vad prin geamuri dar daca o omologhez vad mai bine...

Voi credeti ca daca taxa de mediu e mai mare masina in sine polueaza mai putin ?
V-au spalat creierii cu televizorul.

Last edited by the_rifle; 22-08-13 at 18:21.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 19:51   #29
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Omologare motor

Nu generaliza chestia asta .. nu e vina nimanui ca ai dat tu peste niste cretini la rar care nu au fost in stare sa faca niste masuratori corecte ! cel putin in zona la mine ... inginerul chiar a fost ok ! Stiu ca taxele sunt enorme la noi in tara , dar si modificarile sunt trecute in carte [ OBLIGATORIU ] ... la fel si cu xenonul omologat ! Pe e36 nu sa pus niciodata , dar daca vrei , se poate. Faruri cu lupa + sistem spalare faruri + sistem autoleveling hella ]

Cat despre suma , cum sloboz sa te coste 500 de euro treaba asta? costa 200 maxim si fara spaga [ ca se merge legal aici ] , inca un lucru , ca sa iti omologheze treaba asta , montajul trebuie facut in SERVICE ... nu in curte.. de asta probabil ti au declarat-o artizanala !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 20:56   #30
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Omologare motor

Nu exista in lege nicio precizare sau mie nu mi-au cerut niciun service autorizat. Am dat o declaratie notariala in care am spus ca am cumparat motorul din targ iar montajul l-am facut in regie proprie... Ei mi-au cerut asta.
the_rifle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -