Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-13, 12:46   #1
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Omologare motor

Pot omologa un motor in 6 pistoane avand in vedere ca in talon este 1,6?....si nici asta numai corespunde la seria de pe talon.Si cat ar costa.Multumesc
onuu is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 13:53   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
Pot omologa un motor in 6 pistoane avand in vedere ca in talon este 1,6?....si nici asta numai corespunde la seria de pe talon.Si cat ar costa.Multumesc
Merge omologat..te ducem cam 20 mil toata chestia,dar nu merita. platesti taxe mai mari..etc
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 14:07   #3
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Omologare motor

Am inteles.....e nasol daca te opreste rar.ul iti ia talonul si nu stiu cum poti sa il mai iei inapoi..trebuie sa pun iar 1,6....in fine....mersi pt raspuns
onuu is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 14:10   #4
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
Am inteles.....e nasol daca te opreste rar.ul iti ia talonul si nu stiu cum poti sa il mai iei inapoi..trebuie sa pun iar 1,6....in fine....mersi pt raspuns
Eu am mers 1 an cu motorul schimbat..si nu m a oprit tot anul nici un politist cat m a oprit intr-o noapte...era razie..si am fost oprit de 3-4 ori in o ora )). Dar nu am patit nimic,actele in regula tot,aveam 1.6 in acte..2.0 pe masina... Daca ai fara serie in talon,treci si de rar.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 14:18   #5
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Omologare motor

E trecuta seria......daca te oprea rar.ul era cu totul altceva....de astia imi e mie cel mai mult.
onuu is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 14:19   #6
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
E trecuta seria......daca te oprea rar.ul era cu totul altceva....de astia imi e mie cel mai mult.
Pune un 1.8is si o sa fii multumit. Are forma de 1.6
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 14:29   #7
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Omologare motor

Am inteles...Multumesc pt raspunsuri
onuu is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 14:30   #8
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
Am inteles...Multumesc pt raspunsuri
Cu placere,oricum scapi mai ieftin cu 1.8is...te duce cam 8-10 mil omologarea,nu e diferenta mare la CMC..fata de 1.6.. asa 2.0..e mare...platesti fiecare CMC. Bafta
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 14:33   #9
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Eu am mers 1 an cu motorul schimbat..si nu m a oprit tot anul nici un politist cat m a oprit intr-o noapte...era razie..si am fost oprit de 3-4 ori in o ora )). Dar nu am patit nimic,actele in regula tot,aveam 1.6 in acte..2.0 pe masina... Daca ai fara serie in talon,treci si de rar.
crezi k aia sunt asa de prosti sa nu isi dea seama cum arata un motor 1.6 si cum e cel de 2.0?atunci o sa mergem toti sa ne omologam 1.6 fara serie si ne punem v8 k nu o sa isi dea seama....
__________________

.....B M W 328I.....
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 13:36   #10
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Omologare motor

Pun in 6 cilindrii si aia e....si asa nu merg decat o luna in Romanica!Multumesc pt raspunsuri!
onuu is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 17:04   #11
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by Florian328 View Post
crezi k aia sunt asa de prosti sa nu isi dea seama cum arata un motor 1.6 si cum e cel de 2.0?atunci o sa mergem toti sa ne omologam 1.6 fara serie si ne punem v8 k nu o sa isi dea seama....
Eu am zis ca nu ai probleme cu astia de la rutiera de pe strazi,nu la RAR. ..la RAR sigur te depisteaza.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 20:16   #12
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default Re: Omologare motor

cea mai buna varianta pt cei cu motoare mici in 4 pistoane, cred ca este trecerea la un m42/m44. omologat si fara batai de cap. Iar avantajele sunt mult mai multe: intretinere mai ieftina, motor mult mai usor, amplasat mai un spate ( am avut 1.8is si am trecut la 2.5i, facand abstractie de diferenta mare de putere, am fost dezamagit de distributia greutatii, motorul fiind mai greu, mai mare si montat mai spre fata, pe Transfagarasean, pe curbe, am fost dezamagit de cum se comporta masina, chiar si cu suspensia sport/reglabila si jantele pe 17'').
Solutia cea mai buna pe o pisica de zi cu zi este un 1.8/1.9is refacut de la ,,0'', parerea mea pe care o poti ignora bineinteles..
p.s. anul trecut, in Sibiu mi-a stat inima cand m-a tras RAR-ul pe dreapta, avand m42 fara serie in acte.. ceea ce m-a facut sa-mi cumpar o alta masina, cu 2.0i m52, pe care dupa ce imi voi trece in carte "serie motor ilizibila" voi putea trece, cu minim de risc in cazul unui control, la un 2.5/2.8i. pt motoare in 6 cyl cred ca asta este calea de urmat..

Last edited by bimmer4life; 08-08-13 at 20:24.
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 22:44   #13
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Merge omologat..te ducem cam 20 mil toata chestia,dar nu merita. platesti taxe mai mari..etc
De ce induci lumea in eroare??N-o sa poti omologa in veci un 2.0 in loc de 1.6 decat daca ai chef de trecut prin teste dinamice si cheltuit mii de euro pe ele si nici macar asa n-ai garantia ca-ti accepta RAR-u modificarile.

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Eu am zis ca nu ai probleme cu astia de la rutiera de pe strazi,nu la RAR. ..la RAR sigur te depisteaza.
Esti amnezic???Ia , mai arunca un ochi la ce-ai scris.

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Daca ai fara serie in talon,treci si de rar.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 22:52   #14
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Omologare motor

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
De ce induci lumea in eroare??N-o sa poti omologa in veci un 2.0 in loc de 1.6 decat daca ai chef de trecut prin teste dinamice si cheltuit mii de euro pe ele si nici macar asa n-ai garantia ca-ti accepta RAR-u modificarile.



Esti amnezic???Ia , mai arunca un ochi la ce-ai scris.
Esti nebun prietene? am avut prieteni care au omolgat,nu te mai droga si posta pe forum. M am interesat si pt mine cand aveam 1.6 in acte si 2.0 pe ea.

Din moment ce s-a pus pe CAROSERIA AIA 2.0 2.5 2.8 3.0..ETC..SE POATE OMOLOGARA FARA BATAIE DE CAP... CAND DESCHIZI USA SI VEZI CA SCRIE " 316,318,320..ETC".. aia ce e? esti praf.lasa-ne
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 23:47   #15
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: Omologare motor

Deci in mare pot omologa macar un 1,8 IS?
onuu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -