Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-13, 23:18   #1
stefan1927

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 52
Default salut

nu stiu daca este postat unde trebuie insa am si eu o intrebare. conteaza motorul masinii pentru compresorul de la clima? adica ma refer compresorul de 1.8 este mai mare sau mai mic decat compresorul de 2.0? ma poate ajuta cinvea? multumesc
stefan1927 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 02:40   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: salut

daca se potrivesc canturile fuliei e perfect... daca nu, trebuie alt compresor sau alta fulie...
Compresorul nu difera in functie de capacitatea cilindrica ci difera in functie de an model etc...

Poate sa fie alt compresor sau acelasi compresor dar nu are legatura cu cilindreea... Cel mai bine te uiti pe bmwfans.info
Identifica numarul de serie al piesei si vezi pe ce modele s-a pus.

Interesant ar fi fost sa spui si despre ce BMW de 1,8 sau 2,0 vorbesti...

Last edited by the_rifle; 07-04-13 at 02:45.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 04:03   #3
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: salut

Dupa profil este vorba de o pisica, nu?
Atunci sa stii ca difera compresorul de la 4 la 6 pistoane, la fel si suportul si nu merg direct "bolt on".
Mai departe la 4 pistoane sunt iarasi doua modele, unul vechi pentu M40 si altul pentru {M42, M43 si M44}.
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 12:33   #4
stefan1927

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 52
Default Re: salut

da despre o pisica este vorba intradevar. prinderea am observat ca difera din pacate dupa ce am inceput sa demonetez si am scos compresorul dupa ea....acum insa am ramas cu un compresor stricat care se potriveste si cu unul bun care nu se potriveste este vorba de o pisica 1.8is 1992. si din pacate nu gasesc pe nimeni sa il accepte pe cel pe care il am si sa imi dea unul pentru modelul meu multumesc mult pentru lamurire. bafta
stefan1927 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -