Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-13, 23:05   #16
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

legal nu ai cum.am trecut prin ce treci tu,cu un cielo.numai ca prop era din voluntari,eu fiind din buc,mi- fost usor sa iau legatura cu prop.ma rog,dupa multe intrebari si nervi,am aflat ca omul are peste datorii mari la stat.a trebuit sa o vand,desi poti circula cu ea mult si bine!bafta,si daca vrei sa o ai 100%legal,vinde-o!,alte manevre mai greu si riscant
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 10:12   #17
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Quote:
Originally Posted by OdorogLGV View Post
legal nu ai cum.am trecut prin ce treci tu,cu un cielo.numai ca prop era din voluntari,eu fiind din buc,mi- fost usor sa iau legatura cu prop.ma rog,dupa multe intrebari si nervi,am aflat ca omul are peste datorii mari la stat.a trebuit sa o vand,desi poti circula cu ea mult si bine!bafta,si daca vrei sa o ai 100%legal,vinde-o!,alte manevre mai greu si riscant
De circulat am circulat mai demult cu acel contract vanzare-cumparare care are valabilitate 30 zile,faceam lunar tot alt contract,acum am optat pt un contract de comodant-comodat care e pe termen nelimitat si practic in el se specifica ca propietarul din acte imi da mie masina in folosinta pe termen nelimitat cu conditia sa platesc eu toate cheltuielile si taxele masinii.Mai am noroc ca talonul nu e semnat ca si cum masina ar fi vanduta,ca daca era semnat era trecuta si data si nu mai tinea vrajeala cu comodantul.Deocamdata o sa circul asa cu ea,voi mai incerca sa iau legatura cu propietarul in vara,poate vine in tara in concediu
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 14:41   #18
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Eu am scos fiscal, in vanzatorului, nu trebuie sa fie prezent.
Dar pentru a da fiscal trebuie sa fie toate datoriile la zi.
alexone is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 15:23   #19
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Quote:
Originally Posted by alexone View Post
Eu am scos fiscal, in vanzatorului, nu trebuie sa fie prezent.
Dar pentru a da fiscal trebuie sa fie toate datoriile la zi.
Bun,lamureste-ma,eu sunt din cj,propietarul din nt,sa presupunem ca nu are datorii,ce e de facut,trebuie sa merg la nt sa scot fiscalul si sa imi stampilezd fisa de inmatriculare sau cum se procedeaza?
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 20:59   #20
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Exact, mergi la NT, cu o copie de buletin a proprietarului, la fisc si se rezolva pe loc cu o taxa de urgenta, eu tot din NT am luat la un moment dat.
__________________

Oltcit 11 Club | Oltcit 11 RM | Dacia Supernova Clima 1.4 MPI | Opel Vectra Z22SE | Fiat Coupe 2.0 20V | Suzuki 750 GSXF | BMW E30 coupe 2.5 12V | BMW E30 coupe 2.5 24V | BMW E36 coupe 2.0 24V | BMW E36 318i cabrio | BMW E46 318i | BMW E30 coupe S50B30 | Mazda 323 coupe
www.streetlegal.ro
BBS - born to burn
alexone is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 00:15   #21
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Unii dintre voi care ati postat aici spuneti numai tampenii, nu stiu de unde le scoateti!!!
Prietene ai cateva variante:
1. fie dai proprietarul din acte in judecata si o sa stai sa astepti mult si bine
2. te duci si vorbesti la finante si le spui toata povestea si ei vor face o scrisoare catre primaria de unde apartine masina luata in evidenta(o sa astepti si acolo ceva pana se misca)
SAU:
te duci la politie/sau in Neamt de unde este proprietarul si incepi sa strangi informatii despre el,cineva trebuie sa-l instiinteze cumva,la ambasada,nu stiu,aici nu ma pricep prea bine dar este doar o idee
Una din primele variante functioneaza 100%
Sau mai bine inainte de toate intereseaza-te daca nu cumva masina este scoasa din circulatie!Asta ca sa nu te mai agiti degeaba
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 10:02   #22
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Unii dintre voi care ati postat aici spuneti numai tampenii, nu stiu de unde le scoateti!!!
Prietene ai cateva variante:
1. fie dai proprietarul din acte in judecata si o sa stai sa astepti mult si bine
2. te duci si vorbesti la finante si le spui toata povestea si ei vor face o scrisoare catre primaria de unde apartine masina luata in evidenta(o sa astepti si acolo ceva pana se misca)
SAU:
te duci la politie/sau in Neamt de unde este proprietarul si incepi sa strangi informatii despre el,cineva trebuie sa-l instiinteze cumva,la ambasada,nu stiu,aici nu ma pricep prea bine dar este doar o idee
Una din primele variante functioneaza 100%
Sau mai bine inainte de toate intereseaza-te daca nu cumva masina este scoasa din circulatie!Asta ca sa nu te mai agiti degeaba
De scoasa nu e scoasa ca am avut probleme cu ea ,a fost blocata in reteaua RAR,asa dadea pe calculator cand am vrut sa ii fac ITP,a trebuit sa merg cu ea la cluj la RAR ca sa aflu ca masina a fost oprita in trafic la un momentdat si amendata pt cauciucuri uzate,si blocata in RAR pana facea ala dovada ca a schimbat gumele.La RAR m-a pus sa fac o procura notariala cum ca eu am fost oprit in trafic ,i-am pus gume noi,si a trebuit sa ii faca identificarea,dupa care am platit 100 de lei si mi-a dat o foaie in care se specifica ca masina indeplineste conditiile tehnice si ca a fost deblocata din reteaua RAR.Doar asa am putut sa ii fac dupa aceea verificarea.Inainte am fost cu ea si la politia ca auzisem ca doar propietarul o poate debloca la RAR,deci masina a fost verifeicata si reverificata si la politia rutiera,si la RAR si la ITP.
Treaba cu varianta 2 de care zici tu am mai auzit-o la cineva,acuma ar mai trebui sa vad si daca nu cumva s-a recuperat taxa la ea ca atunci nici nu mai are rost sa ma obosesc
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 15:39   #23
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Sau mai bine dute la finante de unde aparti si cere certificatul in care pune daca a recuperat sau nu taxa. Macar sti daca a fost sau nu recuperata. Ca si eu am transcris masina pe numele meu si mare noroc am avut ca taxa nu a fost recuperata de fostul proprietar.
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 00:40   #24
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

La foarte multe masini nu sa recuperat taxa!Sper ca nici la a mea .. cat despre problema ta, iti sugerez sa nu mai astepti daca vrei sa iti inscrii masina si sa iei o decizie, succes!
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 07:06   #25
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

acte necesare pt a vedea daca s-a recuperat taxa.Copie carte,copie talon,timbru de 2 lei si cerere tip.Timp de asteptare,cam 3 zile.Se depune la finante.La mine nu s-a recuperat.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 22:03   #26
Jambo

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 381
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Am trecut prin aceeiasi problema ca a ta, sunt unele variante cum ar fi : hotararea judecatoreasca prin care poti scoate tu fiscalul, sa dai de proprietar, sa circuli cu ea asa.... fara o imputernicire nu iti da nimeni fiscalul proprietarului sau varianta romaneasca... care o stim majoritatea. Tine-ma la curent, poate iti pot fi de folos cand revin in tara Toate cele bune
Jambo is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 06:24   #27
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: schimbare propietar fara fiscal

Quote:
Originally Posted by Jambo View Post
Am trecut prin aceeiasi problema ca a ta, sunt unele variante cum ar fi : hotararea judecatoreasca prin care poti scoate tu fiscalul, sa dai de proprietar, sa circuli cu ea asa.... fara o imputernicire nu iti da nimeni fiscalul proprietarului sau varianta romaneasca... care o stim majoritatea. Tine-ma la curent, poate iti pot fi de folos cand revin in tara Toate cele bune
deocamdata circul asa cu ea ,ce sa fac?
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -