Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-12, 23:15   #1
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Smile Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Salutare, sunt mai vechi pe forum dar nu am postat pana acum. Vreau sa cumpar un bmw 325 coupe si inainte de achizitionare vreau sa imi dati niste sfaturi/pareri daca isi merita sau nu banii masina pe care o vreau la prima vedere. pun linkul ca sa vedeti poze/optiuni si pretul http://www.autoscout24.es/Details.as...28&sbs=ListEne . Va multumesc pt timpul acordat si astept cat mai multe pareri, o seara buna!!!
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 13:44   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

E BETON ! Imi place... Vezi ca 325 consuma...
Nu cred ca are urme de rugina. Masina pare foarte ingrijita. Aia cu " verifica daca a fost lovita " nu cred ca are nicio relevanta. Chiar daca a fost lovita daca iti place o vei cumpara. Nu exista femeie ne F.... sau masina nelovita. Verifica compresia motorului ( sa ai macar 12 pe fiecare piston ) si aia e... Celelalte oricum sunt consumabile si oricum pica la orice masina.

Bafta la achizitie si intereseaza-te de taxa de inmatriculare. Cred ca merita banii masina... cu toate ca e destul de scumpa. In banii astia gasesti gata inmatriculata in Romania dar nu stiu daca gasesti un coupe asa frumos.

Consumul.... combinat n-are sa fie 9% niciodata... Asteapta-te la un minim de 15% ( poti sa ajungi si in 22-23% linistit ) in oras si 9% in afara...

Last edited by the_rifle; 07-09-12 at 13:47.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 15:44   #3
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
E BETON ! Imi place... Vezi ca 325 consuma...
Nu cred ca are urme de rugina. Masina pare foarte ingrijita. Aia cu " verifica daca a fost lovita " nu cred ca are nicio relevanta. Chiar daca a fost lovita daca iti place o vei cumpara. Nu exista femeie ne F.... sau masina nelovita. Verifica compresia motorului ( sa ai macar 12 pe fiecare piston ) si aia e... Celelalte oricum sunt consumabile si oricum pica la orice masina.

Bafta la achizitie si intereseaza-te de taxa de inmatriculare. Cred ca merita banii masina... cu toate ca e destul de scumpa. In banii astia gasesti gata inmatriculata in Romania dar nu stiu daca gasesti un coupe asa frumos.

Consumul.... combinat n-are sa fie 9% niciodata... Asteapta-te la un minim de 15% ( poti sa ajungi si in 22-23% linistit ) in oras si 9% in afara...
Multumesc pentru raspuns. Poti sa imi spui te rog cum verific compresia? Sunt mai stresat ca am avut un e46 318i si cate am tras cu el numai eu stiu,nu tragea nici daca 'te rugai de el'. Cu inmatriculatul nu ma stresez cel putin 2 ani,pentru ca sunt cu familia in spania si cat mai stau pe aici o las asa. Inca o data multumesc pentru raspuns!!!
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 08-09-12, 02:32   #4
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Exista o scula speciala pt masurat compresia. Apelezi la un service.

https://www.youtube.com/watch?v=6gVPfALUnII


Ideal ar fi ca diferenta dintre pistoane sa nu fie mai mare de 1 bar dar hai sa zicem 2... Dar daca pe un piston ai 14 iar pe altul 8 sau 6 e cam terminat motorul ala... Compresia sa fie minim 12 pe fiecare in parte. Ce e peste cu atat mai bine... La 12 e cum s-ar zice la jumatatea vietii... Sub 10 e pe duca...

Eu la motorul asta am compresia intre 14 si 16 si e motor din 92... Am avut motor si cu un piston cu 6 , altul cu 8 iar celelalte de la 12 in sus... Totusi mare diferenta de cum trage asta fatza de celalalt nu prea vad sau m-am obisnuit eu cu el...

Last edited by the_rifle; 08-09-12 at 02:49.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 02:03   #5
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Multumesc frumos the_rifle pentru ajutor. Daca se va finaliza cu succes afacerea voi face si eu un threed cu masina. Bafta!!
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 02:48   #6
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!


Iti doresc succes si te asteptam cu eventuala achizitie.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 08:59   #7
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Quote:
Originally Posted by draganblue View Post
Salutare, sunt mai vechi pe forum dar nu am postat pana acum. Vreau sa cumpar un bmw 325 coupe si inainte de achizitionare vreau sa imi dati niste sfaturi/pareri daca isi merita sau nu banii masina pe care o vreau la prima vedere. pun linkul ca sa vedeti poze/optiuni si pretul http://www.autoscout24.es/Details.as...28&sbs=ListEne . Va multumesc pt timpul acordat si astept cat mai multe pareri, o seara buna!!!

Are ceva dotari iar estetic arata bine. Mai ramane la fata locului sa vezi ce gasesti .
Daca si colegu' rifle ti-a dat acordul , asta tre sa insemne ceva !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 13:11   #8
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

ce... ?
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 00:50   #9
Manu_88

Stage 4
 
Manu_88's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 279
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

eu zic Pas... iti ia ochii dar cam atat... nu isi justifica pretzul .

Nu ma pricep la piata auto din spania dar iti sugerez sa mai cauti,ceva cu mai multe dotari cat mai interetinuta si cu un istoric frumos.

La banii astia se gasesc si mai "bune".
Manu_88 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 14:06   #10
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Quote:
Originally Posted by Manu_88 View Post
eu zic Pas... iti ia ochii dar cam atat... nu isi justifica pretzul .

Nu ma pricep la piata auto din spania dar iti sugerez sa mai cauti,ceva cu mai multe dotari cat mai interetinuta si cu un istoric frumos.

La banii astia se gasesc si mai "bune".
Multumesc Manu_88 pentru raspuns o sa tin cont de toate sfaturile voastre. Si da mi se parea si mie cam mult,dar am zis ca ceva dotari are vopseaua arata bine are arcuri si suspensii sport are barii M si pentru asta as vrea mai mult sa o cumpar. Cel mai ok ar fi sa imi iau una cu mai multe dotari dar sa fie stock, numai ca nu stiu in cati bani m-ar duce sa o transform.
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 18:34   #11
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

.... de nici nu-ti trece prin cap. Pai doar vopsitul 1000 in romania si poate nu-ti iese asa bine. Dar tu stii cel mai bine ce-ti place. Eu n-am sa mai cumpar niciodata o masina pe principiul ca lasa ca o fac eu pe parcurs.... Bagi bani de te plictisesti si tot nu ajungi la un rezultat. La mine inmatriculatul, 2 accidente 4 motoare schimbate omologare de motor ( 500 de euro ) o vopseala totala si tot ce am facut la ea m-a costat 15 mii in 6 ani cu revizii , tot tot tot mai putin benzina (incluzand valoare de 3200 a masinii ). Mi-am notat fiecare piesa cat a costat si cat a costat manopera . N-am pus la socoteala impozitul pe 6 ani aproximativ 1500 de euro si nici asigurarea RCA care mai insemana si aia vreo 300 de euro in 6 ani. Daca e sa o vand tot 3200 in iau pe ea... De mult imi luam M3 daca as fi reusit sa strang banii. Dar de strans nu pot... de bagat pe parcurs am reusit dar tot acolo sunt si nici pe departe nu am o masina impecabila...

Ia o masina gata facuta cu 3500-4500 si bucura-te de ea si las-o cum o cumperi altfel te ingroapa si tot nu reusesti sa o faci cum vrei.

Last edited by the_rifle; 10-09-12 at 18:45.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 19:59   #12
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
.... de nici nu-ti trece prin cap. Pai doar vopsitul 1000 in romania si poate nu-ti iese asa bine. Dar tu stii cel mai bine ce-ti place. Eu n-am sa mai cumpar niciodata o masina pe principiul ca lasa ca o fac eu pe parcurs.... Bagi bani de te plictisesti si tot nu ajungi la un rezultat. La mine inmatriculatul, 2 accidente 4 motoare schimbate omologare de motor ( 500 de euro ) o vopseala totala si tot ce am facut la ea m-a costat 15 mii in 6 ani cu revizii , tot tot tot mai putin benzina (incluzand valoare de 3200 a masinii ). Mi-am notat fiecare piesa cat a costat si cat a costat manopera . N-am pus la socoteala impozitul pe 6 ani aproximativ 1500 de euro si nici asigurarea RCA care mai insemana si aia vreo 300 de euro in 6 ani. Daca e sa o vand tot 3200 in iau pe ea... De mult imi luam M3 daca as fi reusit sa strang banii. Dar de strans nu pot... de bagat pe parcurs am reusit dar tot acolo sunt si nici pe departe nu am o masina impecabila...

Ia o masina gata facuta cu 3500-4500 si bucura-te de ea si las-o cum o cumperi altfel te ingroapa si tot nu reusesti sa o faci cum vrei.
Asta era si problema de aia mi-au sarit ochii la masina asta,pentru ca daca as face una de la zero pe mine chiar m-ar costa foarte mult habar nu am nimic de mecanica,ar trebuii sa fac tot la service. Sa zicem ca sunt decis 90% sa cumpar masina. Numai ca eu am un peugeot 407 2.0hdi din 2005 si sper sa il vand zilele astea ca sa nu pierd masina. Am vorbit cu omu la telefon si mi-a zis ca ma anunta in caz ca are alt client sa stiu. Multumesc ca m-ai lamurit the_rifle. O zi buna!!
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 20:17   #13
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Intr-adevar in poze arata bine ,iar in spania altele sunt preturile ,,,dar tot mi se pare ca e scumpa , optiuni ...cam nu prea are ,chederele alea vopsite asa in degrade mi se par kitch, plus ca la cateva spalari vopseaua va sarii de pe ele ,farurile alea ...nu isi au locul acolo ( ai putea sa il intrebi daca le mai are pe cele originale ,sa ti le dea si alea ) ..e frumoasa dar nu as da 4 mii pe ea ,parerea mea

E important sa iti placa tie , nu altora
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 20:25   #14
Manu_88

Stage 4
 
Manu_88's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 279
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Corect si frumos sfat ai primimt sincer....intradevar e cat mai bine sa o gasesti cu cat mai multe dotari...adevarul e ca vine momentul ala inevitabil cand te plictisesti...egal ce masina ar fi...si atunci tragi line,te gandesti si realizezi ca nu iti recuperezi mare lucru din investitia facuta.

Cred ca sunt maxim 2 poate 3 e36-uri care au fost cu adevarat "restaurate" sau facute cap coda... (de pe forum ma refer) deci chestia aia cu "BUILT NOT BOUGHT" ma lasa rece... iti poti gasi o masina buna la bani frumosi la care sa mai adaugi cateva elemente sau sa iti lasi "amprenta" prin stiu eu ce mod. Nu vad in asta o lipsa a pasiunii... asta asa ca o mare paranteza.

Succes ori ce ai alege!

De curiozitate totusi iti place modelul e36 in mode deosebit sau esti doar atras de masina aia albastra?
Manu_88 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 20:38   #15
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Sfaturi de la cunoscatori achizitionare e36coupe!!

Eu va spun sincer am vazut chiar saptamana trecuta o pisica ,coupe de vanzare in drum spre munca ( sunt momentan in spania) arata impecabil la exterior ,la fel pachet M +LTW , la interior avea vadere crem ,totul oem de la clima digitala la cd player , nu stiu ce motor avea dar am observat ca avea evacuare dubla (deobicei astia pe aici nu fac ca la noi , 7 tobe pe 1,6 , sunt foarte stricti la itp)ce nu avea erau jantele , lor le plac cele pe 15 )) si avea pretul in geam 4700 atat nimic altceva , chiar am dat cateva ture pe langa ea sa o vad bine ,,,e criza si aici si e nevoie de bani ...sincer eu as mai astepta ,masini vor fi tot timpul la vanzare iar preturile la E36 nu au cum sa creasca vreodata )
RIcKO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -