Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-10, 20:27   #1
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

... sau mi-a ciordit-o vreun vecin, inca nu m-am lamurit.
Ideea e ca am venit sambata de la munca (da, stiu, aiurea), am parcat, m-am dus pana sus, am facut un dus iar cand am revenit la masina am ramas putin pe ganduri... Ma uitam la ea din fata si parea diferita. Mi-a luat ceva sa-mi dau seama ca ii lipsea placuta de inmatriculare pe fata!)) Nu stiu daca am pierdut-o pe drumul munca-home sau a fost ciordita pt ca, desi am trecut prin fata masinii, creierasul meu nu a facut click decat abia la o inventariere atenta a pieselor componente)

Acum stau pe ganduri... oare de cand merg fara ea. Joi noapte am mers prin chiajna in aprox 50 cm de apa (canalizare infundata - potop mare). Oare atunci sa-mi fi cazut. Si abia sambata sa fi realizat?

Dar problema mare... sunt pe BG. Deci nu ma pot duce maine la DPCIV sa-mi iau alta. Singura solutie e sa ma prezint in bulgaria, si e prea mare tevatura. Asa ca am dat comanda aici pt alta placuta: http://www.placute-inmatriculare.ro/...namentale.html
Le-am explicat buba si i-am rugat sa ma ajute cu o placuta cat mai realista, sa nu bata la ochi. Mi-au explicat si ei ca ma pot ajuta, insa nu au caracterele de pe numerele bulgaresti (sunt ceva mai mici si mai subtiri) si o sa mi-o faca cu caracterele romanesti. (eu sincer nu sesizez decat f greu diferenta dintre caractere). Plus ca nu au posibilitatea sa le faca cu elemente de siguranta (hologrrama). In schimb pot face cu bandoul albastru cu stema EU si inscriptia BG. Azi am lansat comanda pe mail-ul lor, miercuri soseste placuta.

O sa o montez... pana joi nu mai merg cu masina... O sa am grija sa o prafuiesc bine, sa nu sara in ochi lipsa hologramelor. Alta solutie nu-mi vine in cap. Momentan. Oricum am vbit cu persoana mea de legatura, sa se intereseze cum fac sa-mi iau alta placuta pe bune in viitorul apropiat.

Concluzia: Pierdut placuta inmatriculare P 9774PK. Zona: Chiajna -> Bd. Uverturii -> Bd Iuliu Maniu -> Bd. gh. Marinescu.
Daca o gaseste cineva - putin probabil - OFER RECOMPENSA!!!
Daca cel ce o va aduce inapoi se va dovedi a fi vecin de bloc cu mine... recompensa variaza... in intensitate!

Last edited by rdy4ever; 16-05-10 at 20:33.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 14:10   #2
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
... sau mi-a ciordit-o vreun vecin, inca nu m-am lamurit.
Ideea e ca am venit sambata de la munca (da, stiu, aiurea), am parcat, m-am dus pana sus, am facut un dus iar cand am revenit la masina am ramas putin pe ganduri... Ma uitam la ea din fata si parea diferita. Mi-a luat ceva sa-mi dau seama ca ii lipsea placuta de inmatriculare pe fata!)) Nu stiu daca am pierdut-o pe drumul munca-home sau a fost ciordita pt ca, desi am trecut prin fata masinii, creierasul meu nu a facut click decat abia la o inventariere atenta a pieselor componente)

Acum stau pe ganduri... oare de cand merg fara ea. Joi noapte am mers prin chiajna in aprox 50 cm de apa (canalizare infundata - potop mare). Oare atunci sa-mi fi cazut. Si abia sambata sa fi realizat?

Dar problema mare... sunt pe BG. Deci nu ma pot duce maine la DPCIV sa-mi iau alta. Singura solutie e sa ma prezint in bulgaria, si e prea mare tevatura. Asa ca am dat comanda aici pt alta placuta: http://www.placute-inmatriculare.ro/...namentale.html
Le-am explicat buba si i-am rugat sa ma ajute cu o placuta cat mai realista, sa nu bata la ochi. Mi-au explicat si ei ca ma pot ajuta, insa nu au caracterele de pe numerele bulgaresti (sunt ceva mai mici si mai subtiri) si o sa mi-o faca cu caracterele romanesti. (eu sincer nu sesizez decat f greu diferenta dintre caractere). Plus ca nu au posibilitatea sa le faca cu elemente de siguranta (hologrrama). In schimb pot face cu bandoul albastru cu stema EU si inscriptia BG. Azi am lansat comanda pe mail-ul lor, miercuri soseste placuta.

O sa o montez... pana joi nu mai merg cu masina... O sa am grija sa o prafuiesc bine, sa nu sara in ochi lipsa hologramelor. Alta solutie nu-mi vine in cap. Momentan. Oricum am vbit cu persoana mea de legatura, sa se intereseze cum fac sa-mi iau alta placuta pe bune in viitorul apropiat.

Concluzia: Pierdut placuta inmatriculare P 9774PK. Zona: Chiajna -> Bd. Uverturii -> Bd Iuliu Maniu -> Bd. gh. Marinescu.
Daca o gaseste cineva - putin probabil - OFER RECOMPENSA!!!
Daca cel ce o va aduce inapoi se va dovedi a fi vecin de bloc cu mine... recompensa variaza... in intensitate!
nasol moment. sa ne tii si pe noi la curent cum poti lua alta placuta din bg.
cum este suportul de numar? daca il mai ai? are urme ca a fost fortat cu o surupelnita?
ori l-ai pierdut, ori in ultima vreme se cam fura placute ,se fac plinuri la benzinari si nu mai platesc...
foamea e mare...
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW

Last edited by turmentatu; 18-05-10 at 14:12.
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 16:25   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Inclin sa cred ca mi-a cazut. Suportul lipseste cu tot cu numar. Am verificat pe camerele de la munca si am aflat ca l-am pierdut joi noapte. Adica fix atunci cand am mers prin juma de metru de apa prin Chiajna inundata. Inca nu stiu cum fac sa-mi iau altul din BG, o vreme o sa merg cu placuta pe fata care (sper) o voi primi maine prin curier. Azi am vazut pe unu care avea ambele placute facute, nu avea nici macar insemnele RO, erau pur si simplu nise placute albe cu numarul de inmatriculare, si nu parea sa-i pese. Acum la ghinionul meu parca vad ca raman curand fara talon, asa ca o sa va explic probabil pe viitor cum iti recuperezi talonul din BG+placutele)

Eu totusi sper sa arate cat de cat asemanator placuta de maine, si sa nu sara in ochii vreunui garcea... macar atat noroc sa am si eu ca in rest numai in serie neagra a intrat masina asta...
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 17:10   #4
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Inclin sa cred ca mi-a cazut. Suportul lipseste cu tot cu numar. Am verificat pe camerele de la munca si am aflat ca l-am pierdut joi noapte. Adica fix atunci cand am mers prin juma de metru de apa prin Chiajna inundata. Inca nu stiu cum fac sa-mi iau altul din BG, o vreme o sa merg cu placuta pe fata care (sper) o voi primi maine prin curier. Azi am vazut pe unu care avea ambele placute facute, nu avea nici macar insemnele RO, erau pur si simplu nise placute albe cu numarul de inmatriculare, si nu parea sa-i pese. Acum la ghinionul meu parca vad ca raman curand fara talon, asa ca o sa va explic probabil pe viitor cum iti recuperezi talonul din BG+placutele)

Eu totusi sper sa arate cat de cat asemanator placuta de maine, si sa nu sara in ochii vreunui garcea... macar atat noroc sa am si eu ca in rest numai in serie neagra a intrat masina asta...
Numaru facut pune l pe spate si lasa l mai murdar... nu o sa ai treaba cu politia decat daca fac excees...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 19:09   #5
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

l-as pune pe spate, dar se pare ca la bulgari e mai important numarul de pe spate decat cel de pe fata, din moment ce l-au prins cu un nit de portbagaj (nu iese decat rupt in zona nitului), iar capul nitului are sigiliul KAT.
Mai grav e ca tocmai am vorbit cu persoana mea de legatura si mi-a spus ca bulgarii taxeaza pierdera numarului cu 150 de euro, si dureaza o saptamana din momentul depunerii declaratiei de pierdere(. Si ca ti le schimba pe amandoua, nu doar unul si trebuie sa vi si cu masina acolo pt a-ti sigila noul numar pe spate si a-i face identificarea. M-a mancat in cur sa o inmatriculez pe BG. Incet, incet ajung la pretul de RO.

Deci o vreme voi fi nevoit sa circul asa, cu numarul fake pe fata Sa vad maine cum a iesit, sper sa arate cat de cat decent.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 12:37   #6
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Mdap.. grozav. Bulgarii taxeaza cu 150 de euro pierderea placutei, trebuie mers cu masina acolo si se refac toate actele masinii. FMM! Numarul fake vine maine, azi nu a ajuns... sper sa arate ok. 150 de euro mi se pare fabulos sa-ti ceara pt simplul fapt ca ai pierdut o placuta. niste hoti.

Sfatul meu pt toti cei cu numere de bulgaria: tineti-va cu dintii de numarul din fata, cumparati-va o masina de nituit si nituiti-l de bara cu 10 nituri. Si daca tot sunteti pe acolo mai bagati si vreo 5 in numarul din spate! 150 de euro... damn.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 17:11   #7
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

mda... am luat azi numarul... sper sa nu bata la ochii politailor


primul e cel fake, al doilea original....

L.E: La bulgari nu se elibereaza placute duplicat, se schimba toate actele, inclusiv numerele. Practic ti-o radiaza si ti-o reinmatriculeaza.

Last edited by rdy4ever; 20-05-10 at 17:15.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 17:34   #8
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

M-ai facut curios ! Pune o poza cu numarul nou.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 18:25   #9
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

pai numarul nou e poza nr1, adica asta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	securedownload.jpg
Views:	760
Size:	23.2 KB
ID:	1480335  
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 18:26   #10
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
pai numarul nou e poza nr1, adica asta!
Nu se vede nici o poza ma

L.e.: Arata ok .... nu o sa observe capetele de creta
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 18:39   #11
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

le pun asa pe amandoua in comparatie, se pare ca nu merge cu "" code... prima este cea facuta, a doua ce care mi-a mai ramas pe masina.
Dupa cum vedeti, am prins-o cu 2 suruburi suplimentare pe asta, nu ma mai las in baza suportului de numar...
Iar dupa ce ma voi usura de inca 150 de euro + spaga pt al doilea set de numere autentice, va dati seama cum vor fi prinse pe masina. Pe cel din fata, dupa ce-l prind ff bine de bara, o sa trag o sarma de siguranta pe care o sa o prind undeva de vreo traversa))
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	securedownload.jpg
Views:	570
Size:	23.2 KB
ID:	1480353   Click image for larger version

Name:	securedownload2.jpg
Views:	577
Size:	19.3 KB
ID:	1480354  

Last edited by rdy4ever; 20-05-10 at 18:44.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 18:49   #12
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Dar stiti ce ma deranjeaza cel mai mult la tarile europene? fix fazele astea, de exces de zel unde nu e nevoie... in UK numerele se vand prin benzinarii, se fac in atelierele auto, si sunt lipite cu banda dublu adeziva, atat de insignifiante sunt. In Europa - batman, batman!
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 21:02   #13
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
le pun asa pe amandoua in comparatie, se pare ca nu merge cu "" code... prima este cea facuta, a doua ce care mi-a mai ramas pe masina.
Dupa cum vedeti, am prins-o cu 2 suruburi suplimentare pe asta, nu ma mai las in baza suportului de numar...
Iar dupa ce ma voi usura de inca 150 de euro + spaga pt al doilea set de numere autentice, va dati seama cum vor fi prinse pe masina. Pe cel din fata, dupa ce-l prind ff bine de bara, o sa trag o sarma de siguranta pe care o sa o prind undeva de vreo traversa))
ciudat ai bara fata indoita parca ar fi fost fortata sa scoata nr sau ai incercat unceva cu suburelnita uitate in partea dreapta sus a nr -lui
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 21:17   #14
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Si in Spania se cam fac pe oriunde numerele! Trebuie doar sa fie numele tau in talon si iti face. Inclusiv in Carrefour e un shop care copiaza chei si face placute de inmatriculare.

Se observa putin diferenta dar nu cred ca observa tantalaii !
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 21:18   #15
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by ionutz_njd View Post
ciudat ai bara fata indoita parca ar fi fost fortata sa scoata nr sau ai incercat unceva cu suburelnita uitate in partea dreapta sus a nr -lui
a..nu... acolo e indoita de la un carlig de remorcare al unuia din fata... ca sa vezi cat de rezistente le faceau nemtii pe vremea aia. Aia a fost singura avarie dupa ce a fost infipta in curu unuia care avea carlig de remorcare.
Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Si in Spania se cam fac pe oriunde numerele! Trebuie doar sa fie numele tau in talon si iti face. Inclusiv in Carrefour e un shop care copiaza chei si face placute de inmatriculare.

Se observa putin diferenta dar nu cred ca observa tantalaii !
..sa speram ca tantalaii nu citesc forumul, sa ma ia din oala!

Last edited by rdy4ever; 26-05-10 at 21:25.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -