Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-02-12, 20:26   #31
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by UNHleaSHD View Post
*Daca te-a prins "garada" la 16 ani cum ai mai dat de permis la 18? Trebuia sa-ti faca dosar penal si sa-ti dea aia 5 ani.
minorul raspunde diferit in fata legii penale
JustinCase is offline  
Old 13-02-12, 20:32   #32
world_eye007

Stage 5
 
world_eye007's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,013
Member of:
[Colectionar Machete]
[Hyundai]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
Aha, si daca are hyundai cu motoras mic si da peste cineva din familia ta ar fi ok, nu te mai superi, nu? Ce ipocrit a sunat...

Nu am zis nicaieri sa se dea pe strazi publice ca un dement, asta s-ar incadra la prostie si am discutat deja despre asta in postul meu.
Prietene, mai bine nu te-ai arunca cu vorbe aiurea doar pentru ca ai bmw, mai ales cand hyundaiu de care vorbesti are motoru mai mare decat multe din bmw-urile din romania.

Copilul vorbea de legale, ilegale si toate prostiile cand la 16 ani cel mai lung drum facut cu masina e in NFS. Asta e ideea.
__________________
world_eye007 is offline  
Old 13-02-12, 20:39   #33
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: Prima masina!!

Daca are cel putin 16 ani raspunde la fel ca majorii in cazul penalelor (parca).
UNHleaSHD is offline  
Old 13-02-12, 21:01   #34
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Va rog nu va mai certati nu am dschis acest topic pentru facut scandal fi-ti on topic!!
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 21:03   #35
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Prima masina!!

Iti poti lua orice masina,ideea este sa stii sa te temperezi si sa nu apesi pedala aia pana la un cer,asta daca viata ta are prioritate.
Cata_UNU is offline  
Old 13-02-12, 22:14   #36
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: Prima masina!!

ce caterinca pe aici))...frate,toti visam la bmw-uri si altele cand aveam 18 ANI...doar ca nu la toti s-a putut.nu cred ca daca vreunu de pe aici avea bani de ursi sau alte distractii nu-si lua una.sa nu fim cinici.la fel de bine poti murii si intr-un cielo sau mai stiu eu ce.ca nu mergi tu ca ai 18 ani,constientizezi experienta pe care n-o ai si vine unu de 35(ex),care a avut el dacie si inca 6masini pana a ajuns la bmw si daca a ajuns la bmw inseamna ca e mare sofer si poate sa mearga cu 200km/h in oras,ca deh a avut 6 masini mai slabe si nah' are si experienta,si intra in tine ca asa se intampla cel mai des si te duci in p**a cu satelit....dar nah' nu-ti trai varsta.totul depinde DOAR de tine!aveam dacie si o ardeam cu 80-100 printre stradute,ca tampitul...daca esti maniac poti avea si tico ca tot esti pericol public,chiar si pt viata ta.SE MAI UITA CINEVA LA MARCA DACA (DOAMNE FERESTE) ESTE VREO PERSOANA DRAGA VICTIMA A UNUI BOU???????EU NU)daca te consideri baiat cu cap poti conduce orice!eu nu am avut minte si am facut cacatul praf,tu nu fii ca mine sau altii.fi tu si ia-ti ce masina vrei TU doar ca fii constient si cu simtul raspunderii.bafta P.S. Nu recomand condusul fara permis,sub influenta alcoolului sau acte false,etc la orice varsta.scoala aia te invata multe(si eu am condus pana in 18 ani,dar nu as mai face asa ceva.invata-ti de la cei trecuti prin astea!)

Last edited by OdorogLGV; 13-02-12 at 22:25.
OdorogLGV is offline  
Old 13-02-12, 22:20   #37
GTII

Stage 4
 
GTII's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 249
Default Re: Prima masina!!

cati nu sunt care se dau fara permis ..sau cu numere pe naspa ) .... poti sa iti iei ce masina vrei tu de inceput...daca chiar vrei urs iati de inceput un 316-318 de exemplu ingrijit ,facelift sa arate cat mai bine si daca e inmatriculat e ideal ca ai motor mic in acte ptr impozit asigurare si toate cele...in caz ca te gandesti sa ii schimbi motorul
GTII is offline  
Old 17-02-12, 01:06   #38
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Prima masina!!

Nu uitati ca si pilotii de motogp si f1 au luat-o de jos treptat . Sunt unele momente cand fierul te ia prin surprindere si el te conduce pe tine nu invers asa cum ar fi normal si pentru inceput ar fi mai bine daca aceste experiente s-ar intampla mai rar si mult mai simtite cu soferul .
Billy c25xe is offline  
Old 20-02-12, 18:07   #39
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by bcoupe View Post
Ciudat ca vorbiti de acest copil "pune mana ia permisu si alte alea"...Coitelor fix la 16 ani ma prins garda cu masina fara permis....si ma prins din cauza ca mi sa spart radiatoru si mi sa calat motoru....

Tu si Mad Max ce ati mai patit asa ceva !!!

GHINION !!!

Si ca sa raspund acestui pusti... Nu iti recomand Ursulet la 18 ani !!!
cel mai indicat o pisica 1.6... 1.8is (cel mult) dupa 95 (sa aibe asc pt k tie chiar iti trebuie,mai ales cand ai sa te aventurezi iarna si tu cu prietenii) am avut prima masina E46 cu motor de 1.8i (118 cai) si crede-ma pe cuvant (Multumesc lui Dumnezeu ca am avut e46 la accident,multumesc lui Dumnezeu ca am avut airbag-FRONTAL-LATERAL)...
La activ am 5 accidente (3 usoare)(2 grave) unul facut cu e46 si unul din ele facut cu cea mai puturoasa masina din familie ,un Fiat Doblo care m-a trimis in coma 3 zile ,nu vreau sa iti spun (sa intru in detalii) prin ce a trecut familia mea 3 zile, cati bani s-au cheltuit pe inconstienta mea cand am ajuns la spital !!!
cei drept mama mea a plans 72 de ore pe holurile spitalului !!!
si eu imi doream prima mea masina un ursulet de 2.5 !!! gandeste-te oare mai traiam daca faceam acelasi accident cu ursulet ???? cand eu am ajuns la spital cu 30% sanse de supravietuire dintr-o masina dotata cu airbag si abs ????
Dumnezeu mi-a dat a 2 sansa...!!!!!

Si ii multumesc pentru asta !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mad_max_au_dela_du_dome_du_tonnerre_mad_max_beyond_the_thunderdome_1984_reference.jpg
Views:	35
Size:	44.0 KB
ID:	2333915  

Last edited by Marian_nebunu; 20-02-12 at 18:21.
Marian_nebunu is offline  
Old 21-02-12, 00:03   #40
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Prima masina!!

Pana la urma oricum tot ce vrei tu o sa iti iei, noi putem doar sa ne dam cu parerea
Prima mea masina a fost un pejo 205.. am tinut-o cateva luni, m-am plictisit de ea si la 19 ani am trecut la E34 2.5 tds... si chiar daca e diesel, cu bune si cu rele m-am indragostit de masina asta. In 1 an de cand o am, in afara de consumabile, un radiator si 2 capete de bara care le-am schimbat cand am cumparat masina, sa fiu eu mai sigur, nu mi-a facut probleme... si are totusi o varsta. Daca o sa folosesti masina numai la tavaleala, asteapta-te la probleme.
Totusi, nu iti recomand urs 2.5 imediat cum ai luat permisul pentru ca nu te vad prea bine .. tu poate zici ca nu o sa fie probleme .. dar nu prea e asa. Cu o astfel de masina nu prea poti sa te abtii .. si o sa te fure la un moment dat

O pisica 1.8 sau 1.8is iti recomand si eu, cred ca ar fi cel mai ok.
Asa cum zice si Marian mai sus, pune putin accent si pe siguranta, nu doar pe cai putere...
Crede-ma ca mai bine inveti sa stapanesti o masina cu tractiune spate pana in ~ 140 de cai, decat sa treci direct la una de ~ 200 de cai, care nu are nici un sistem de siguranta.

Oricum, mai ai 2 ani, strange bani, dar vezi sa nu ii dai pe toti pe masina
Brian is offline  
Old 21-02-12, 01:00   #41
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by Brian View Post

Oricum, mai ai 2 ani, strange bani, dar vezi sa nu ii dai pe toti pe masina
ca o sa mai pice avand in vedere ca pedala va fi brutala !!!

si mai tre sa bagi bani

Last edited by Marian_nebunu; 21-02-12 at 01:07.
Marian_nebunu is offline  
Old 21-02-12, 19:13   #42
cristy_vicol

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 15
Wink Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Amice , prima data ia permisul , invata sa mergi drept pe drum , lasa legalele si ilegalele, ia o masina de oras sa te obisnuiesti cu traficul si alte alea , mai mergi la munte etc ,,,,tu inca visezi curse si ai 16 ani , degeaba te superi pe mine dar asta e realitatea , inca nu ai depasit o masina in trafic si deja te vezi vin diesel , las-o mai moale si revino pe pamant ca esti in cosmos
eu am 16 si conduc un bmw e46 323i de vreo 1 an ......acum este problema ta daca nu ma crezi ..si nu , nu pe camp ..on road :P
cristy_vicol is offline  
Old 21-02-12, 19:19   #43
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Multumesc pentru toate raspunusrile..Masina va fi un e36,motor 2.5 vanos si imediat dupa achizitionare se va monta un kyt turbo Oricum va multumesc)
alex95lr is offline  
Old 21-02-12, 19:21   #44
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by alex95lr View Post
Multumesc pentru toate raspunusrile..Masina va fi un e36,motor 2.5 vanos si imediat dupa achizitionare se va monta un kyt turbo Oricum va multumesc)
Pune-i si NOS sa fi sigur de o treaba )))))))))) ...un KYT NOS ))))))
RIcKO is offline  
Old 21-02-12, 19:31   #45
cristy_vicol

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 15
Talking Re: Prima masina!!

[QUOTE=myky99;4892049]sper sa te prinda cat mai repede! sa te saturi )

ha ha..ms ....esti un adevarat prieten...crek mi-ai urat noroc deoarece crezi ca te fac la o liniuta ))
cristy_vicol is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -