Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-11, 12:30   #1
hidramu

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 7
Default vreau sa imi cumpar o masina

buna ma numesc bogdan am 17 ani da nu cred ca asta conteaza peste un an dau de carnet si parinti o zis ca imi cumpara o masina de 2000 2500 de euro si nu prea stiu ce masina sa imi iau mam gandit la un bmw 318i coupe am auzit ca sunt destul de bune in special motoru ca orice bmw.....deci ce parere aveti de masina, imi ajung bani sa imi iau una?
hidramu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 13:21   #2
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

Quote:
Originally Posted by hidramu View Post
buna ma numesc bogdan am 17 ani da nu cred ca asta conteaza peste un an dau de carnet si parinti o zis ca imi cumpara o masina de 2000 2500 de euro si nu prea stiu ce masina sa imi iau mam gandit la un bmw 318i coupe am auzit ca sunt destul de bune in special motoru ca orice bmw.....deci ce parere aveti de masina, imi ajung bani sa imi iau una?
Iti ajung, dar dc sa iti iei masina inainte cu un an? Ca sa nu te poti abtine sa dai o tura prin oras, FARA PERMIS !? Ca sa te stresezi ca ai masina si n-ai permis si poate ai ghinionul sa cazi la examen si te mai amagesti ca ai masina in curte? Sau vrei sa iti iei deacum asa masina si poate peste un an dai pe ea 1500 iar acum 2500? Eu zic sa astepti pana iti iei permisu si apoi alegi masina. Eu mi-am strans bani de la 15 ani sa imi iau masina. Si mi-am luat permisu in aprilie, iar in iunie mi-am luat masina (anul trecut)... La 2000-2500euro cea mai buna alegere e o pisicuta din 95-97. Nu te prostii sa iti iei 1.6 la fel cum am facut si eu... Vazand masina bijuterie, auzind ca are motor mic, am zis da-o incolo ca va fi bun. Dar acum regret si as schimba-o... I-ati cel putin 318i, dar daca crezi ca vei avea masina ani buni te-as orienta la un 320i coupe . Parerea mea, mai bine 320 decat 318is. Numai bine
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 13:23   #3
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

[QUOTE=norbi_bidi;4527864]Iti ajung, dar dc sa iti iei masina inainte cu un an? Ca sa nu te poti abtine sa dai o tura prin oras, FARA PERMIS !? Ca sa te stresezi ca ai masina si n-ai permis si poate ai ghinionul sa cazi la examen si te mai amagesti ca ai masina in curte? Sau vrei sa iti iei deacum asa masina si poate peste un an dai pe ea 1500 iar acum 2500? Eu zic sa astepti pana iti iei permisu si apoi alegi masina. Eu mi-am strans bani de la 15 ani sa imi iau masina. Si mi-am luat permisu in aprilie, iar in iunie mi-am luat masina (anul trecut)... La 2000-2500euro cea mai buna alegere e o pisicuta din 95-97. Nu te prostii sa iti iei 1.6 la fel cum am facut si eu... Vazand masina bijuterie, auzind ca are motor mic, am zis da-o incolo ca va fi bun. Dar acum regret si as schimba-o... I-ati cel putin 318i, dar daca crezi ca vei avea masina ani buni te-as orienta la un 320i coupe . Parerea mea, mai bine 320 decat 318is. Numai bine

ASA este nu te grabi nu esti singurul care sa grabit
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 13:27   #4
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

Sincer, asa regret ca am fost asa "grabit" sa imi iau masina, stiind ca am tras atat pentru banii aia, stiind ca sunt banii mei, stiind ca am permis, am bani... Dar nu am stat putin sa ma gandesc... Nu regret masina, regret motorul . Cu masina nu am avut treaba, merge super... Dar un 6 cil suna altfel. As iubi-o mai mult si nu mi-ar sta gandul sa o dau
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 13:38   #5
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Iti ajung, dar dc sa iti iei masina inainte cu un an? Ca sa nu te poti abtine sa dai o tura prin oras, FARA PERMIS !? Ca sa te stresezi ca ai masina si n-ai permis si poate ai ghinionul sa cazi la examen si te mai amagesti ca ai masina in curte? Sau vrei sa iti iei deacum asa masina si poate peste un an dai pe ea 1500 iar acum 2500? Eu zic sa astepti pana iti iei permisu si apoi alegi masina. Eu mi-am strans bani de la 15 ani sa imi iau masina. Si mi-am luat permisu in aprilie, iar in iunie mi-am luat masina (anul trecut)... La 2000-2500euro cea mai buna alegere e o pisicuta din 95-97. Nu te prostii sa iti iei 1.6 la fel cum am facut si eu... Vazand masina bijuterie, auzind ca are motor mic, am zis da-o incolo ca va fi bun. Dar acum regret si as schimba-o... I-ati cel putin 318i, dar daca crezi ca vei avea masina ani buni te-as orienta la un 320i coupe . Parerea mea, mai bine 320 decat 318is. Numai bine
La 15 ani tu strangeai bani pentru masina ?
neagk is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 13:44   #6
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

Quote:
Originally Posted by neagk View Post
La 15 ani tu strangeai bani pentru masina ?
DAA. Era visul meu sa imi cumpar un bmw. Peatunci vedeam doar seria 3 din 2000-2003 . Dar nu am reusit sa strang atatia bani in 3 ani. Poate unii nu sunt asa, dar eu de la 15 ani am lucrat in fiecare vara (vacanta mare) si toti banutii i-am pus pe un card. Intrebi ce am putut lucra la 15 ani? Iti explic, umblam cu o firma la zilele oraselor, in fiecare week mergeam cinestie pe unde. Lucram vineri, sambata, duminica, luni si primeam 100 lei pe zi. Asta a fost 2 veri, iar ultima vara am lucrat in constructii. Nu vreau sa spun ca situatia materiala imi cerea asta, as mintii. Familia (nu eu) are un magazin, condus de mama, iar tata e director (nu o luati asta ca lauda). Imi placea de mic sa fiu cat mai independent. Deci anul trecut am cumparat masina iar pana acum iar am strans bani pt suspensii, folii, oglinzi, vopsit bara din fata, etc
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 16:36   #7
hidramu

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 7
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

pai eu o sa imi iau masina dupa ce iau carnetul si nu vreau sa ma grabesc de loc ca tatal meu si o loat un opel vectra b din 97 iarna trecuta si fiind iarna din cauza zapezi nu s au vazut cateva defecte la exterior si nu vreau sa fac si eu aceiasi greseala adica sa ma grabesc
hidramu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 16:57   #8
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

Atunci condu-o pe al lui tata cateva luni bune dupa ce iti iei permisu si dupa i-ati una doar pt tine.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 17:02   #9
hidramu

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 7
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

o conduc deja si mai am si o dacie care o conduc numai ca la dacie saptamana trecuta i am rupt sasiu si o cazut planetara............si pana la urma sa im iau o masina cu 2 portiere sau cu 4?
hidramu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 17:11   #10
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

Quote:
Originally Posted by hidramu View Post
o conduc deja si mai am si o dacie care o conduc numai ca la dacie saptamana trecuta i am rupt sasiu si o cazut planetara............si pana la urma sa im iau o masina cu 2 portiere sau cu 4?
Din partea cumpara-ti si cu 3 dar daca tu de la 17 ani rupi sasiuri nici nu vreau sa imi inchipui ce vei face dupa ce vei lua permisul. Cu 2 portiere e mai scump la Bmw dar daca te orientezi spre alte firme cu 2 portiere poti gasi mai ieftin decat tot aceeasi masina dar cu 4. Depinde cate persoane cari cu masina..... e mai convenabil oarecum cu 4. Vrei tu neaparat BMW? Vrei tu adrenalina?Viteza? Senzatii tari? Sau iti trebuie o masina sa te duca din punctul A in punctul B?
P.S. Nu vreau sa fiu rau deloc dar iti sugerez sa iei permisu si cand ai banii in mana sa redeschizi topicul

Last edited by Maniak22; 15-08-11 at 17:19.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 17:13   #11
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

mai bine cumpara-ti o carte ca te alearga literele in propozitie.
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 20:05   #12
hidramu

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 7
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

da pai era cam ruginit sasiul si de asta s a rupt.......asta e ca aproape orice copil de varsta mea nu imi plac cartile si iubesc adrenalina......ms oricum..si as fi vrut un bmw coupe iar dupa ce il iau vreau sa ii pun una alta pe el stiti voi bara fata spate praguri de m faruri angel eyes eleron turbina filtru aer jante de 18 toba sport lambo dor etc...asta daca o sa imi permita bugetu
hidramu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 20:17   #13
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

Iuiuii, ce planuri marete... Sincer! Daca ai bani de asa schimbari la viitorul tau coupe, i-ati altceva !!! Nu iti lua pisicuta din 95. Iti dai seama cat te costa investitia de care ne povestesti? TURBINA? LAMBO? faruri, praguri, filtru suspensii, etc etc. Crede-ma ca investitia ta va depasii cu siguranta valoare masinii. Las ca asa am visat si eu acum 2-3 ani. Ca imi iau pisicuta si pun pe ea tot ce incape... Si am pisica mult dorita, dar in loc de un 1.8is sau 2.0 am un 1.6. Si din nenumaratele schimbari la care visam atunci, am facut 10% . Adica am o toba, am niste jante, geamuri fumurii, semnale albe mai nou, voi avea curand si suspensii sport si oglinzi M, asta dupa ce am deja de un an bun masina... Crede-ma e mult mai greu decat pare sa intreti o masina, mai ales daca e a ta! Doar cand te gandesti la benzina, asigurare, impozit + consumabile (schimb ulei, gume vara/iarna, un bec ars, spalat interior/exterior, etc etc). Cum ziceam, visam si eu multe acum 2-3 ani... Nu vreau sa iti tau din "vise", dar sa nu crezi ca e asa usor cum pare. Ca sa ai ce zici tu, ori tre sa ai un servici super bine platit (ceea ce e imposibil la 18 ani) sau sa ai parinti bogati, DAR daca ai parinti bogati nu iti vei lua un coupe din 95 si nici tatal tau nu avea un opel din 97. Parerea mea. Nu dau la nimeni in cap, e doar parerea mea.

PS: pe criza asta tu chiar vrei adrenalina, nebunii, prostii? Sincer nu stiu cati isi permit investitiile in ziua de azi (cele enumerate de tine). Sti cat e un sistem complet de turbo?

PS2: Daca chiar vrei asa ceva, ai si bani de asa ceva, dar de inceput ai doar 2500. Stai frate cu masina lui taticutau si nu strica banii pe care vrei sa investesti in bmw. Iti strangi un 4000-5000 si intri in alta clasa... Si nu un 1.8i ci un 2.8i (daca tot vrei adrenalina, viteza, nebunii). Dar gandeste-te ca de incepi cu turbine, motoare mari si cai putere cat mai multi va urca si consumul iar benzina doar se scumpeste si atat, impozitele iar (si astea is cele mai mici probleme in situatia explicata de tine). Doar cu asigurarea ai noroc ca mai scade din cand in cand...

Last edited by norbi_bidi; 15-08-11 at 20:27.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 20:28   #14
hidramu

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 7
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

stiu ca o sa coste mult da o sa pun tot ce am zis mai sus in decursul la cativa ani si cand o sa cresc vreau sa ma angajez la un service auto si sa strang bani si sa imi deschid un service personal dar pana atunci daca megre totu bine incep cu spoilerul si jamtele si daca o sa pot sa imi dechid un service si o sa mearga bine o sa imi pum si restul pe ea...parinti nus asa bogati desi aveau bani de o masina mai buna da mamei nu ii place sa arunce bani aiurea inspecial pe masina investeste multi bani in casa si probabil de asta nu si a loat o masina mai scumpa......si cred ca tot ce vreau sa pun pe masina o sa coste dublu poate chiar triplu de cat pretul initial al masini
hidramu is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 20:50   #15
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: vreau sa imi cumpar o masina

crede-ma ca o sa vezi ca planurile in acei ani se schimba, la fel si dorinta ta de a schimba masina... Cat de multa mecanica sti incat vrei sa devi mecanic? Nu iti merge litera "N" de scri o gramada de cuvinte cu "M"... Nu mai vreau sa te dezamagesc spunand alte chestii care le-am "experimentat" pe pielea mea pentru ca nu am ascultat de altii. Deci voi incheia aici. Iti urez mult succes in viitor la tot ce iti doresti. Sper ca peste 1-2 ani sa vedem pisica si proiectul pus la punct. Numai bine !
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -