Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-10, 21:23   #16
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
a..nu... acolo e indoita de la un carlig de remorcare al unuia din fata... ca sa vezi cat de rezistente le faceau nemtii pe vremea aia. Aia a fost singura avarie dupa ce a fost infipta in curu unuia care avea carlig de remorcare.
daca era logan era soferul in coma)
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 22:23   #17
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by ionutz_njd View Post
daca era logan era soferul in coma)
In cel mai fericit caz Logan'ul era dauna totala garantat.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 23:47   #18
banks7500pc

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 7
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
le pun asa pe amandoua in comparatie, se pare ca nu merge cu "" code... prima este cea facuta, a doua ce care mi-a mai ramas pe masina.
Dupa cum vedeti, am prins-o cu 2 suruburi suplimentare pe asta, nu ma mai las in baza suportului de numar...
Iar dupa ce ma voi usura de inca 150 de euro + spaga pt al doilea set de numere autentice, va dati seama cum vor fi prinse pe masina. Pe cel din fata, dupa ce-l prind ff bine de bara, o sa trag o sarma de siguranta pe care o sa o prind undeva de vreo traversa))
imi poti spune si mie te rog daca am numerele originale..masina e in regula doarca nu mai am nitu de pe spate ce se poate intampla..?
banks7500pc is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 20:48   #19
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by banks7500pc View Post
imi poti spune si mie te rog daca am numerele originale..masina e in regula doarca nu mai am nitu de pe spate ce se poate intampla..?
Din pacate nitul de pe spate e treaba serioasa, pt ca el reprezina sigiliul KAT. In RO nu cred sa ai probleme dar am auzit de cineva care a vopsit masina si nu mai avea nitul de pe spate iar in BG l-a oprit politia si i-a consfiscat talonul si placutele. La ei e mare tam-tam cu numarul de pe spate, poate sa te opreasca si sa n-ai numar deloc pe fata si sa nu-ti zica nimic, insa daca lipseste sigiliul de pe spate e mare problema...
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 23:25   #20
banks7500pc

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 7
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Din pacate nitul de pe spate e treaba serioasa, pt ca el reprezina sigiliul KAT. In RO nu cred sa ai probleme dar am auzit de cineva care a vopsit masina si nu mai avea nitul de pe spate iar in BG l-a oprit politia si i-a consfiscat talonul si placutele. La ei e mare tam-tam cu numarul de pe spate, poate sa te opreasca si sa n-ai numar deloc pe fata si sa nu-ti zica nimic, insa daca lipseste sigiliul de pe spate e mare problema...
si ce pot face pot face altul la bulgari ?
banks7500pc is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 13:54   #21
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

in RO nu cred ca e panica cu numarul ala. si eu mi-am facut unul pe spate, de RO, in formatul US, mic si patrat, pe spate, de cate ori m-a oprit militia, mi-a zis de el, dar il aveam p'ala original in portbagaj si il schimbam. ce-i drept ala si batea la ochi ca era mic, nici de moto nici ala ro de tractor, undeva intre.
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 22:21   #22
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by banks7500pc View Post
si ce pot face pot face altul la bulgari ?
Costa 150 de euro, iti schimba toate actele... asta presupunand ca ai pastrat legatura cu cel ce ti-a inmatriculat masina. Bulgarii nu elibereaza duplicate dupa placute sau acte, la ei daca ai pierdut talon/carte/placuta de inmatriculare iti radiaza masina si ti-o inscriu iar. Stiu, e f****e de mama, de aia merg si eu de peste 1 an cu placuta aia pe fata.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 13:58   #23
alexandruwild

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 6
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
pai numarul nou e poza nr1, adica asta!
salut...si eu mi-am pierdut nr de inmatricluare BG (placuta din fata). Pe treseul Pipera ikeea P-ta Romana. Ideea ce ca pana sa-mi expire itp-ul am mers fara numar pe fata...nu m-a oprit nimeni..dar acum trebuie sa-mi fac asig si itp...si sunt curios cat ma costa toata povestea asta in situatia in care nu am placuta fata. Tu ai apucat sa-ti reinoiesti actele? te-ai dus cu numarul nou de pe fata? spune-mi te rog cum ai descurcat-o pana la urma.
alexandruwild is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 12:45   #24
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by alexandruwild View Post
salut...si eu mi-am pierdut nr de inmatricluare BG (placuta din fata). Pe treseul Pipera ikeea P-ta Romana. Ideea ce ca pana sa-mi expire itp-ul am mers fara numar pe fata...nu m-a oprit nimeni..dar acum trebuie sa-mi fac asig si itp...si sunt curios cat ma costa toata povestea asta in situatia in care nu am placuta fata. Tu ai apucat sa-ti reinoiesti actele? te-ai dus cu numarul nou de pe fata? spune-mi te rog cum ai descurcat-o pana la urma.
Pai le-am tot reinoit de 2ani, insa pe neve.... Cam asaa functioneaza ITP-ul la bulgari, e treba destul de comuna. Insa mi-l mai fac odata si in RO, nu chiar la RAR da la u mecanic f bun ca sa ma asigur ca-s toate in regula...
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 21:33   #25
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Pai le-am tot reinoit de 2ani, insa pe neve.... Cam asaa functioneaza ITP-ul la bulgari, e treba destul de comuna. Insa mi-l mai fac odata si in RO, nu chiar la RAR da la u mecanic f bun ca sa ma asigur ca-s toate in regula...
Din ciclul "nu zice hop pana n-ai sarit", un UPDATE IMPORTANT al situatiei: nu te duce cu masina cu placuta masluita in Bulgaria pt ca vei fi oprit la vama 98% si va iesi cu circ si spaga, in cel mai bun caz - in cel mai rau caz iti salta masina si "amenda mare".

Am patit-o chiar ieri. Ca tot ma laudam ca am facut pana acum pe neve, na ca anul asta se pare ca nu mai merge nu stiu exact din ce cauze si itp-ul nu-l mai poti face decat cu masina la vedere. Bun. Insa in vama la Ruse inevitabilul s-a intamplat: "Buletinul si talonul. De ce aveti acest numar pe fata? Trageti acolo si veniti sa dati explicatii." "Stai nene ca abia l-am pierdut ieri, merg acum sa fac altul la KAT." "Trebuia sa o aduci pe platforma. E caz penal. Iti dam o amenda mare, chemam politia, se confisca, se reface identificarea, platesti (nustiu cati) leva, dureaza 15 zile, ancheta bla bala blaaa.... "
In final cand vede ca nu ma las si tot insist pe-a mea imi zice "O mica atentie in cartea Verde" Bag 10 euro, se uita stramb la mine si ma lasa sa trec, cu mentiunea "Daca te intorciu tot fara numere vezi ca vorbesc si cu colegii si chiar se confisca si chemam politia... E caz penal si pt noi, s-a inregistrat pe camera, bla...bla...bla.."
Asa ca ajuns la destinatie, incearca nene si vorbete cu bulgarski sa-ti faca alte numere... De unde sa gasesc pe cineva sa ma serveasca cu un "fake" original... nix. "No engleski, no romanski." Romanasul meu si bulgarski de legatura se inteleg prin semne, bulgarski o suna pe fi-sa care vorbeste ceva engleza, se face telefonu fara fir si urmaza verdictul greu "2 saptamani dureaza, masina trebuie sa ramana aici, facut plangere la militie de pierdut numar, asteptat decizia sefului de comis sau ceva de genu, reidentificata, radiata, reinmatriculata... 200 EURO peste ce platisem deja pt taxele anuale.... asta in ipoteza ca o voi gasi intreaga in 2 saptamani, sau o voi mai gasi cu totul.
M-am simtit putin tras in piept? Bine'nteles! Second opinion? De unde dracu? Asta e... arza-r focu de masina ce mi-a adus numai ghinion. Ce-o fi, o fi.

Revin cu update in 2 saptamani.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 17:20   #26
alexandruwild

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 6
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Din ciclul "nu zice hop pana n-ai sarit", un UPDATE IMPORTANT al situatiei: nu te duce cu masina cu placuta masluita in Bulgaria pt ca vei fi oprit la vama 98% si va iesi cu circ si spaga, in cel mai bun caz - in cel mai rau caz iti salta masina si "amenda mare".

Am patit-o chiar ieri. Ca tot ma laudam ca am facut pana acum pe neve, na ca anul asta se pare ca nu mai merge nu stiu exact din ce cauze si itp-ul nu-l mai poti face decat cu masina la vedere. Bun. Insa in vama la Ruse inevitabilul s-a intamplat: "Buletinul si talonul. De ce aveti acest numar pe fata? Trageti acolo si veniti sa dati explicatii." "Stai nene ca abia l-am pierdut ieri, merg acum sa fac altul la KAT." "Trebuia sa o aduci pe platforma. E caz penal. Iti dam o amenda mare, chemam politia, se confisca, se reface identificarea, platesti (nustiu cati) leva, dureaza 15 zile, ancheta bla bala blaaa.... "
In final cand vede ca nu ma las si tot insist pe-a mea imi zice "O mica atentie in cartea Verde" Bag 10 euro, se uita stramb la mine si ma lasa sa trec, cu mentiunea "Daca te intorciu tot fara numere vezi ca vorbesc si cu colegii si chiar se confisca si chemam politia... E caz penal si pt noi, s-a inregistrat pe camera, bla...bla...bla.."
Asa ca ajuns la destinatie, incearca nene si vorbete cu bulgarski sa-ti faca alte numere... De unde sa gasesc pe cineva sa ma serveasca cu un "fake" original... nix. "No engleski, no romanski." Romanasul meu si bulgarski de legatura se inteleg prin semne, bulgarski o suna pe fi-sa care vorbeste ceva engleza, se face telefonu fara fir si urmaza verdictul greu "2 saptamani dureaza, masina trebuie sa ramana aici, facut plangere la militie de pierdut numar, asteptat decizia sefului de comis sau ceva de genu, reidentificata, radiata, reinmatriculata... 200 EURO peste ce platisem deja pt taxele anuale.... asta in ipoteza ca o voi gasi intreaga in 2 saptamani, sau o voi mai gasi cu totul.
M-am simtit putin tras in piept? Bine'nteles! Second opinion? De unde dracu? Asta e... arza-r focu de masina ce mi-a adus numai ghinion. Ce-o fi, o fi.

Revin cu update in 2 saptamani.
.....
alexandruwild is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 17:22   #27
alexandruwild

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 6
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by alexandruwild View Post
.....
bafta.....astept deznodamantul....eu sunt in aceeasi situatie ca si tine... ma gandeam sa-mi fac asigurarea acolo...si ITP-ul la noi. Fiind in U.E. nu vad care ar putea fi problema. Ar trebuii sa poti face ITP-ul oriunde
alexandruwild is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 18:40   #28
15lda

Stage 4
 
15lda's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 246
Member of:
[DACIA]
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

a mai facut cineva asta se poate face itp
in romania?
15lda is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 19:17   #29
OVI

Stage 5
 
OVI's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 602
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

da...din 30.03.2012 se poate face itp la masinile inscrise in EU la noi in tara...la RAR...
OVI is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 15:19   #30
alexandruwild

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 6
Default Re: Am pierdut o placuta de inmatriculare BG

Quote:
Originally Posted by OVI View Post
da...din 30.03.2012 se poate face itp la masinile inscrise in EU la noi in tara...la RAR...
superb...deci as putea sa merg fara masina la bulgari..sa-mi fac asigurarea si sa paltesc impozitul (muult mai ieftin) apoi sa merg cu masina la ITP la noi sa-i fac rezizia periodica
alexandruwild is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -