Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-09, 14:15   #1
CJ-18-DOR

Stage 4
 
CJ-18-DOR's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 198
Default dezavantajele inmatricularii pe BG??

Salut, as vrea sa va intreb pe care stiti mai bine (si nu doar din auzite) care ar fi dezavantajele inmatricularii unei pisicutze pe bulgaria? am tot citit prin forum dapoi fiecare "am dus`o am facut`o e brici " nimic foarte concret ..bun am inteles e mai eftin decat la noi ..daar ce fac cand expira ceva cand trebuie facut ceva..am de mers acolo nu ? .daca cineva ma poate lumina i-as fi tare recunoscator . mersi
__________________
CJ-18-DOR is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 08:24   #2
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: dezavantajele inmatricularii pe BG??

nu este foarte complicat! mai greu este sa gasesti pe cineva de incredere.
daca chiar esti hotarat sa o inmatriculezi pe bg, si ai gasit pe cineva (daca vrei te pot ajuta eu, o am tot pe bg) este foarte simplu!
la anul imi expira asig. si itp-ul (la ei itp-ul este din an in an, nu din 2 in 2 ca la noi).
cand inmatriculezi masina in bg o sa iti dea 2 taloane ale masinii, unul mic si unul mare.

deci eu la anul nu trebuie decat sa trimit o copie dupa talonul mare, si omul are un cont in euro unde ii bad 170e. a 2-a zi imi vin actele cu curierul si atunci imi iau o rovinieta pe tot anul , rovinieta 130 ron.
in concluzie doar cand o inmatriculezi trebuie sa te duci acolo, dupaia poti sa stai linistit la tine acasa.


bafta!
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 14:21   #3
CJ-18-DOR

Stage 4
 
CJ-18-DOR's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 198
Default Re: dezavantajele inmatricularii pe BG??

Quote:
Originally Posted by turmentatu View Post
nu este foarte complicat! mai greu este sa gasesti pe cineva de incredere.
daca chiar esti hotarat sa o inmatriculezi pe bg, si ai gasit pe cineva (daca vrei te pot ajuta eu, o am tot pe bg) este foarte simplu!
la anul imi expira asig. si itp-ul (la ei itp-ul este din an in an, nu din 2 in 2 ca la noi).
cand inmatriculezi masina in bg o sa iti dea 2 taloane ale masinii, unul mic si unul mare.

deci eu la anul nu trebuie decat sa trimit o copie dupa talonul mare, si omul are un cont in euro unde ii bad 170e. a 2-a zi imi vin actele cu curierul si atunci imi iau o rovinieta pe tot anul , rovinieta 130 ron.
in concluzie doar cand o inmatriculezi trebuie sa te duci acolo, dupaia poti sa stai linistit la tine acasa.



bafta!
mersi !
CJ-18-DOR is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 17:05   #4
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: dezavantajele inmatricularii pe BG??

mare grija ca si cei care ii crezi de incredere iti poate face multe faze aveti grija ca fratiori nostri bg isi fac credite cu masinile noastre
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-09, 10:28   #5
mc_crbl

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 607
Default Re: dezavantajele inmatricularii pe BG??

Salut! Depinde pe cine gasesti sa iti inscrie masina... la inceput se faceau multe escrocherii... dar si aum daca nu esti atent la ce semnezi poti sa ramai cu buza unflata...
Si eu am msina inscrisa tot in bulgaria... am dat 450euro pt inscriere si cu toata cheltuiala am ajuns la 600euro... toate actele masinii sunt la mine! Omul e serios! am mai fost cu 7 baieti sa isi inscrie masinile tot la el si sunt multumiti!
Atentie ca unii fac asigurarea pe un an dar cartea verde doar pe cateva luni!!! sunt destule cazuri! numai pe mine m-au sunat vreo 5insi daca ii pot ajuta cu prelungirea cartii verzi pt ca aveau doar pe 3 sau 6 luni!
mc_crbl is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 17:26   #6
ciprian_urs

Stage 5
 
ciprian_urs's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 425
Default Re: dezavantajele inmatricularii pe BG??

va salut am si eu o nelamurire cu inscrierea asta in bg de exemplu imi inscriu masina in bg si la ceva timp lovesc pe cineva iar acel cineva nu vrea sa ia asigurarea mea k el nu sta sa umble la bulgari sa isi ia banii de la asigurare si in acest sens eu ii v-oi plati masina?? asta nu inteleg cum este cu asigurarea dc lovesti pe cineva si acel cineva nu vrea sa o ia cf??? va multumesc si ast raspunsul vostru
ciprian_urs is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 20:43   #7
ovidiums
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
ovidiums's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 480
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: dezavantajele inmatricularii pe BG??

eu am avut accident unde omul si-a reparat masina pe asigurarea mea si nu au fost probleme. asiguratorul bulgar are reprezentant si la noi. eu am trimis si anul acesta masina in bulgaria pentru ITP (mi s-a spus ca nu se poate doar cu trimisul talonului) si a durat o zi toata povestea (e drept, ca din bucuresti e mult mai usor de ajuns decat din cluj).
in ceea ce priveste creditele facute cu masini garantie e o treaba riscanta cand e vorba de masini scumpe. la mine pe contractul de vanzare dintre neamt si bulgar masina are pretul de 500 euro; nu cred ca-l ajuta pe bulgar nici pentru un credit de nevoi personale
ovidiums is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:48   #8
aalecutzu

Stage 1
 
aalecutzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: dezavantajele inmatricularii pe BG??

eu am masina inscrisa in bg din 2008 si nu am probleme.dak lovesti p cineva isi face masina cu cartea verde care e repr si in romania,
aalecutzu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 16:28   #9
ciprian_urs

Stage 5
 
ciprian_urs's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 425
Default Re: dezavantajele inmatricularii pe BG??

va multumesc pt raspunsuri TOPIC INCHIS
ciprian_urs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -