Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-12, 14:39   #4906
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by R1s3 View Post
Aveti probleme cu directia cand puneti anvelope mai late de 225? Jantele de vara le am pe 16, 8J toate 4, 225/45 fata si 245/50 pe spate. Problema e ca masina are tendinta sa urmeze toate denivelarile de pe sosea si e foarte neplacut sa merg cu ea pe drumurile noastre. La viteze mai mari chiar ma sperie uneori cand urmeaza denivelarile mai ales cele create de tiruri. Este o problema generala la e36, sau am eu ceva defect? Cand pun rotile de iarna, 205/65 r15 x7j, parca e alta masina si o conduci de placere. Nici nu vreau sa ma gandesc cat de aiurea ar fi fost daca mi-as fi pus 17x10J pe spate cum ma batea un gand acum ceva timp. Astept raspunsurile voastre in legatura cu aceasta problema si daca nu e ceva general, care ar fi rezolvarea ei. Va multumesc.
Nu este numai la e36 problema asta .
Totusi, parerea mea este ca exagerezi cu dimensiunile enumerate de tine : 225/45 fata si 245/50 pe spate. Si cele de iarna mi se par ... prea mari : 205/65 r15. Eu as fi mers pe 205/60 sau chiar 205/55.
Eu am 8,5 cu 10j si nu am probleme. Toata treaba este sa alegi fitment-ul potrivit.
Verifica bucsa de la brat ce vine pe caroserie si bieletele antiruliu, fata.
Tramling parca ii spune la fenomenul asta .
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 15:12   #4907
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Cu rotile de iarna merge perfect. O sa verific si bucsa aia. Bieletele le-am schimbat. Cam toata bucsaraia este noua. Si cu rotile pe care le-am avut inainte, pe 18 am avut aceiasi problema...
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction

R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 23:43   #4908
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ultimul consum la 320 dupa ce am ars sonda ca in reply-ul de mai sus.
150 lei bezina,430 km parcursi.am traversat bucurestiul iar la intoarcere pe centura bara la bara mai tot timpul. plus ceilalti km la drum intins. mers linistit. 100-120 kmh. in localitati 50/60kmh. cum vi se pare? ma gandeam s/o dau ca sa imi iau diesel dar consumul asta mie imi convine. merg linistit cu consum mic.
asta ca s nu mai aud motorul diesel cum face zgomot si daca o dau cine mai stie ce iau. cum vi se pare?
P.S.
am debitmetrul defect.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 05:13   #4909
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Buna tuturor , am o dilema , mai nou vad ca multi folosesc ulei pt motor fabricat de BMW , multi recomanda Castrol ....poate cineva sa ma lamureasca putin de ce ulei BMW si nu Castrol? ( sau alta marca ).Multumesc
E simplu.Uleiul BMW este tot Castrol (sau cel putin asa ar trebui sa fie...ce ajunge pe piata noastra dracu stie...) iar lumea prefera sa ia ulei BMW deoarece e usor mai ieftin decat Castrol. Intre BMW si Castrol exista un parteneriat,de aia si scrie pe busonul de ulei ca BMW recomanda Castrol. Ca sa fii 100% sigur ca pui un ulei bun in masina vorbeste cu cineva care are drum prin Germania sau alta tara mai din Vest sa iti ia uleiul de acolo.Bag mana in foc ca Uleiul BMW care il gasesti acolo e altceva fata de uleiul BMW care il gasesti la noi.
__________________
da_joint is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 06:26   #4910
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Wink Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by da_joint View Post
E simplu.Uleiul BMW este tot Castrol (sau cel putin asa ar trebui sa fie...ce ajunge pe piata noastra dracu stie...) iar lumea prefera sa ia ulei BMW deoarece e usor mai ieftin decat Castrol. Intre BMW si Castrol exista un parteneriat,de aia si scrie pe busonul de ulei ca BMW recomanda Castrol. Ca sa fii 100% sigur ca pui un ulei bun in masina vorbeste cu cineva care are drum prin Germania sau alta tara mai din Vest sa iti ia uleiul de acolo.Bag mana in foc ca Uleiul BMW care il gasesti acolo e altceva fata de uleiul BMW care il gasesti la noi.
Am inteles, e aceelas lucru, o sa imi aduc eu cand vin la finele lunii , il iau din spania , merci de raspuns joint
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 08:32   #4911
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
ultimul consum la 320 dupa ce am ars sonda ca in reply-ul de mai sus.
150 lei bezina,430 km parcursi.am traversat bucurestiul iar la intoarcere pe centura bara la bara mai tot timpul. plus ceilalti km la drum intins. mers linistit. 100-120 kmh. in localitati 50/60kmh. cum vi se pare? ma gandeam s/o dau ca sa imi iau diesel dar consumul asta mie imi convine. merg linistit cu consum mic.
asta ca s nu mai aud motorul diesel cum face zgomot si daca o dau cine mai stie ce iau. cum vi se pare?
P.S.
am debitmetrul defect.
Consum 6% cu 320 ha? Si cu debitmetrul defect. Eu zic TROMBON.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 09:03   #4912
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Consum 6% cu 320 ha? Si cu debitmetrul defect. Eu zic TROMBON.
Eu cu 2.0 faceam cu 150 lei aproximativ 300-320 km.Campulung-Bucuresti dus-intors!
Si asta nu numai odata, saptamanal!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 12:05   #4913
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
ultimul consum la 320 dupa ce am ars sonda ca in reply-ul de mai sus.
150 lei bezina,430 km parcursi.am traversat bucurestiul iar la intoarcere pe centura bara la bara mai tot timpul. plus ceilalti km la drum intins. mers linistit. 100-120 kmh. in localitati 50/60kmh. cum vi se pare? ma gandeam s/o dau ca sa imi iau diesel dar consumul asta mie imi convine. merg linistit cu consum mic.
asta ca s nu mai aud motorul diesel cum face zgomot si daca o dau cine mai stie ce iau. cum vi se pare?
P.S.
am debitmetrul defect.
Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Consum 6% cu 320 ha? Si cu debitmetrul defect. Eu zic TROMBON.
Depinde foarte mult de stilul de mers/trafic/viteza/inclinatia drumului .
Nu este imposibil de scos consumul asta, mai greu dar nu imposibil.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 12:18   #4914
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by da_joint View Post
E simplu.Uleiul BMW este tot Castrol (sau cel putin asa ar trebui sa fie...ce ajunge pe piata noastra dracu stie...) iar lumea prefera sa ia ulei BMW deoarece e usor mai ieftin decat Castrol. Intre BMW si Castrol exista un parteneriat,de aia si scrie pe busonul de ulei ca BMW recomanda Castrol. Ca sa fii 100% sigur ca pui un ulei bun in masina vorbeste cu cineva care are drum prin Germania sau alta tara mai din Vest sa iti ia uleiul de acolo.Bag mana in foc ca Uleiul BMW care il gasesti acolo e altceva fata de uleiul BMW care il gasesti la noi.
CORECT !!!
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 07-07-12, 01:15   #4915
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Stiu ca nu e locul potrivit, dar poate stiu pasionatii de BMW : un 320i din 2002 la ce categorie de euro e incadrat de RAR-ul nostru, pisa-i-as in gat, euro 3 sau 4?

Multam fain.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-07-12, 10:24   #4916
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Stiu ca nu e locul potrivit, dar poate stiu pasionatii de BMW : un 320i din 2002 la ce categorie de euro e incadrat de RAR-ul nostru, pisa-i-as in gat, euro 3 sau 4?

Multam fain.
depinde ce e trecut in acte 3 sau 4,acum o luna jumate am inscris un opel din 2001 1.6 si la scos euro 4 k asa era trecut in actele de germania si pe parbriz era lipit acea bulina verde cu e4
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 11:12   #4917
GJ-77-WVW

Stage 5
 
GJ-77-WVW's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 443
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salutare!
Am si eu o problema cu e36-le meu care azi noapte sa umplut de apa in interior din cauza ploilor.
Tin sa precizez k masina e lasata foarte mult( 5-6 cm pana la asflat) si podul masini este perfect fara rugina.
__________________
///M e36
GJ-77-WVW is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 12:21   #4918
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

s-au infundat canalele de scurgere,ti-a intrat mizerie acolo,apuca-te si curata
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 16:39   #4919
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Stiu ca nu e locul potrivit, dar poate stiu pasionatii de BMW : un 320i din 2002 la ce categorie de euro e incadrat de RAR-ul nostru, pisa-i-as in gat, euro 3 sau 4?

Multam fain.
Euro 3 100% , nu iti da euro4, daka cumva iti da inseamna k ai mare noroc dar nu cred, tu conteaza pe euro3 , si daka cumva in carte scrie k e 4 tot la 3 ti-o baga , SUNTEM IN ROMANIA
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 22:02   #4920
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Euro 3 sigur.
djrooney is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -