Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-11, 16:12   #3766
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Spuneti-mi si mie va rog cum scot trim-ul dintre airbag si torpedou ? E36
Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
daca te referi la cel dintr cele 2 guri de ventilatie, e prins in cleme...surubelnita sau un card...pops right out! cu grija totusi
Recomand sa dai panoul ala jos e prins in 4 holzsuruburi foarte accesibile 2 sunt in colturile aerisirilor ia celelalte 2 sunt in in colturile mascate de capacul torpedoului , in felul acesta nu risti sa rupi clemele de prindere.



Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Daca te referi la mine...Nu poate un 318is de 146cp sa dea scart??
Are senzoru ala antidemaraj 200 % ..dar nu stiu cum se anuleaza.nu vad nici un buton ACS
daca masina nu are ASC cred ca ai ambreiajul praf + niste jante mari (17' sau 18' ) incaltate cu gume mai late si daca maisunt si replici foarte grele nu o sa iti scartaie in veci
__________________
„Nu te certa niciodată cu un prost! Te aduce la nivelul lui şi te bate cu experienţa! ..."
My tires are worn from the street not from idiot camber,
E36 320i sedan BR 36 EVO
E46 320d touring BR 04 KRO
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:38   #3767
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
Recomand sa dai panoul ala jos e prins in 4 holzsuruburi foarte accesibile 2 sunt in colturile aerisirilor ia celelalte 2 sunt in in colturile mascate de capacul torpedoului , in felul acesta nu risti sa rupi clemele de prindere.





daca masina nu are ASC cred ca ai ambreiajul praf + niste jante mari (17' sau 18' ) incaltate cu gume mai late si daca maisunt si replici foarte grele nu o sa iti scartaie in veci
+1


cred ca se referea doar la trim-ul ala care se da simplu jos, cel care vine din fabrica si pe mahon, carbon, motorsport etc.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:48   #3768
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

da, doar la ala ma refeream. Multumesc frumos. Am reusit. Trebuia sa ai facultate ca sa stii sa il dai jos
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:53   #3769
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Skillzu View Post
Si voi baieti, nu v-ati gandit si voi ca poate masina nu da 'scartz' pentru ca NU POATE ?!
Deci sa o iau cu inceputu.
E un E36 : 318IS din 95...de 146cp.
Cand am luat-o mi-a zis prop ca are antidemaraj...daca vreau sa ma dau la ea..sa il scot..nu am aflat pana acum cum se face asta.
Cum se manifesta..
Cand plec de pe loc mai tare in a 1 a..pleaca in 'suturi' ...
Daca plec normal.se comporta normal...

Legat de jante si amb.

Masina are 158.000km reali.
Are carte service pana in 2007 cand avea 125.000 km...
Jantele sunt pe 15 wolfrace...
__________________


~ Haters make me Famous ~

Last edited by Budy_; 16-08-11 at 16:58.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:55   #3770
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
da, doar la ala ma refeream. Multumesc frumos. Am reusit. Trebuia sa ai facultate ca sa stii sa il dai jos
pai normal...tre sa stii sa calculezi acolo forta de aplicare (NM), unghiul de atac si rezistenta in sarcina a surubelnitei )

app de trimuri, are cineva pe masina pachetul de ornamente lemn (mahon/orice wood) si pachetul crom (manere, butoane, ornamente)?

am vazut pe real oem ca la crom mai se fabrica si le poti comanda, insa lemnul e scos din productie...
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:58   #3771
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Si nu se scoate cu orice surubelnita...doar cu cea cu maner
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:58   #3772
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Deci sa o iau cu inceputu.
E un E36 : 318IS din 95...de 146cp.
Cand am luat-o mi-a zis prop ca are antidemaraj...daca vreau sa ma dau la ea..sa il scot..nu am aflat pana acum cum se face asta.
Cum se manifesta..
Cand plec de pe loc mai tare in a 1 a..pleaca in 'suturi' ...
Daca plec normal.se comporta normal...
un prieten (sofer mai bun si mai nemilos) s-a dat cu al meu m43 1.6...pentru cine zice sa nu poti face cerculete cu 1.6...jante CMS 8.5 cu 10.gumele ce-i drept erau ca-n palma...

on: is din 95 m42 140 cp....cred ca ai ambreiajul dus.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 17:01   #3773
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Deci sa o iau cu inceputu.
E un E36 : 318IS din 95...de 146cp.
Cand am luat-o mi-a zis prop ca are antidemaraj...daca vreau sa ma dau la ea..sa il scot..nu am aflat pana acum cum se face asta.
Cum se manifesta..
Cand plec de pe loc mai tare in a 1 a..pleaca in 'suturi' ...
Daca plec normal.se comporta normal...
Nu am auzit pana acum cel putin la e36 de "antidemaraj" in afara de ASC,butonul acestuia aflandu-se pe langa bricheta....
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 17:03   #3774
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
Nu am auzit pana acum cel putin la e36 de "antidemaraj" in afara de ASC,butonul acestuia aflandu-se pe langa bricheta....
Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
un prieten (sofer mai bun si mai nemilos) s-a dat cu al meu m43 1.6...pentru cine zice sa nu poti face cerculete cu 1.6...jante CMS 8.5 cu 10.gumele ce-i drept erau ca-n palma...

on: is din 95 m42 140 cp....cred ca ai ambreiajul dus.

Eh....pana la urma..dau o fuga pana la LAF..pe anti aeriana...sa vad care e treaba cu problema mea.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 21:46   #3775
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Deci sa o iau cu inceputu.
E un E36 : 318IS din 95...de 146cp.
Cand am luat-o mi-a zis prop ca are antidemaraj...daca vreau sa ma dau la ea..sa il scot..nu am aflat pana acum cum se face asta.
Cum se manifesta..
Cand plec de pe loc mai tare in a 1 a..pleaca in 'suturi' ...
Daca plec normal.se comporta normal...

Legat de jante si amb.

Masina are 158.000km reali.
Are carte service pana in 2007 cand avea 125.000 km...
Jantele sunt pe 15 wolfrace...
1. 318 is are 140 PS (103 kW; 138 cp) @6000 rpm.
2. kilometrii sunt la fel de fabricati precum cartea de service.
3. daca avea ASC avea si buton pe consola. niciodata sa nu ai incredere in ce spune vanzatorul.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 22:21   #3776
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Cum a incercat sa ma ajute?
Mi-a zis cati km REALI are masina mea..fara sa o vada macar? Mi-a zis ca am cartea service 'fake' ...garanteaza el astea? eu fac pariu pe 300E cu el.ca totul e adevarat.
Mi-a zis ca are 136cp ? stie el ce masina am eu? ce modificari am la ea?
Datul cu parerea e un SPORT in tara asta..multi au performante.M-am saturat de toti cunoscatorii.
poti pune o fisa dyno aici care sa ateste cei 146 cp ai tai? daca nu, pana atunci 1.8is M42 are 140 cp si 175 nm din fabrica, dar mai mult ca sigur dupa 16 ani nu mai are caii din fabrica.

nu cred ca esti in postura de a jignii, cand toti iti spun ca esti beat, ce crezi ca tre sa faci?!
daca chiar vrei sa ne rupi gura, pune fisa dyno aici. cu o finala free flow si un filtru aer "sport" castigi fix p.... la capitolul CP.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 00:43   #3777
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

poate ca userul rdy4ever e mai cunoscator decat tine pentru ca are un bmw e36 de mai mult timp decat tine probabil si cred ca ar fi trebuit sa stii ca nu exista niciun fel de "antidemaraj" pe pisica fara buton de dezactivare....las-o mai moale cu arogantele ca nu suntem la radio ZU...ai intrebat ceva, baietii au incercat sa te ajute...este un forum public, datul cu parerea este ceva normal de-aia e un forum...esti frustrat ca ai pisica puturoasa ? cum ai calculat tu, ca dintrun filtru sport si o toba castigi 6 cai frumosi ?
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 02:08   #3778
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Doar din evacuare se pot castiga 25 cp..
Cauta pe okazii 'galerii evacuare bmw e36' si o sa vezi singur
Stai linistit ca am 2 E36 in curte..si stiu ce vorbesc...


Tu cine esti? Nu am auzit de tine spre deosebire de tine..i-am avut si pe aia 600 euro sa cumpar masina de la tiganii din obor.
Vezi ca jegu tau tiganesc rosu..cu jante pe 14..cumparate din CORA..nu ti-l cumpara nimeni.. s-ar putea sa il dai gratis..daca vrei sa scapi de el.
Bai "prietene", sau "budy" (apropo', vezi ca se scrie "buddy"), tu ai impresia ca tot ce zboara se mananca.
Te-a prostit samsarul ca ai "antidemarator" (ce minunatie o mai fi si aia, eu am auzit doar de ASC sau Automatic Stability Control pe modelele e36 - da nah, poate sunt eu mai ageamiu-) ca sa iti ascunda ca masina are ambreiajul dus, apoi te-a imbrobodit ca are 158K KM reali cand probabil sare de 300 de mii ca popa - ai inghitit-o si pe asta. Dupa ce s-a convins ca esti un mare fraier fara cea mai mica cunostinta tehnica ti-a mai spus si ca masina are 146cp pt ca are toba sport si un filtru de aer imbacsit. Nu numai ca l-ai crezut dar esti ferm convins ca poti castiga si 25 de cai putere din evacuare, pentru ca asa scrie "pe okazii", sau samsarul.ro. Vezi ca tot pe okazii poti cumpara o minune tehnologica care iti scade consumul cu 25% si iti da 15% mai multa putere, folosindu-se de niste magneti magici lipisti pe conducta de alimentare. Tot prosti ca tine ii hranesc si pe aia. Sau un "blow-off" de-l lipesti cu scotch pe evacuare si pe langa sunetul super sportiv extra mirobolant iti mai da si 15 cai in plus. Tot de acolo iti poti cumpara alta minune care iti transforma sistemul de franare in unul BREMBO veritabil cu 3 pistonase pe etrier, totul la incredibilul pret de 150 de lei (lipiciul nu este inclus in pret). Tot tu - un viitor client fidel.
Spune-mi si mie, cati kilometri ai facut cu "pisica" ta pana acum? Sau cate masini ai condus pana acum? (nu se numara si cele la care ai stat in dreapta). Sau cati kilometri ai in total? Mai ai inca lamaia in geam? De cat timp ai permis? Sau ai o vasta experienta din condusul Daciei pe ulita satului cu tata in dreapta?
Ti-ai luat o masina, nu-mi pasa cum ai platit pt ea, poate ai strans tu ban pe ban muncind din greu, poate ti-a dat taticu' 1000 de euro sa-ti iei si tu prima masina. Acum ti-ai luat teapa din lipsa de experienta in ale achizitiei auto. Nu e vina ta, nimeni nu s-a nascut invatat. Dar nu vi aici si te certi cu toti ca ce ti-a spus tie samsarul care ti-a vandut masina e litera de lege, masina ta e "in stare perfecta, tipla, nu bate, nu troncane, KM reali, carte servis, consum 8% bara la bara, 5% afara". Accepta situatia, vezi ce poti schimba la ea, ce piese ai de cumparat (kit ambreiaj, flansa cardan, sonda lambda, brate, bucse, etc), repar-o si gata. Sau nu o repara si mergi cu ea pana cade de tot sau te infigi in vreun copac. Nu ma intereseaza aspectul asta.
Dar un sfat "prietenesc": nu te apuca sa insulti oameni pe care nu ii cunosti, pentru ca acei oameni ar putea sa stie de unde sa te ia. Nu e greu, numele prostilor e pe toate gardurile, iar forumurile reprezinta exact gardurile internetului. Sigur pe undeva te-ai scapat cu ceva si nu e greu sa se afle pe unde iti duci veacul, poze de cocalar cu tine calare pe vreo masina sau ceva de genul asta. Asa ca cel mai bine stai in banca ta si nu supara oamenii fara rost.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 03:14   #3779
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Ba nene adevaru e ca pe la lafu intr o saptamna trece juma din sectiunea bmw ))
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 11:36   #3780
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

LOL, 25bhp din galerii de evacuare.. doar daca au o flansa dreptunghiulara sudata de ele si un melc d-ala prins de ea.

@rdy4ever: de ce te zbati? ignora-l.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -