Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-11, 15:10   #3391
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=myky99;4287643][QUOTE=gyovannniy;4287335]
Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post

ok ..fa-i ce vrei ..scoate ce curele vrei tu ...inclusiv pe aia de distrubutie, dar lasa-ne...deja esti exagerat...ti-am explicat de N ori ca ce faci tu e o prostie lipsita de sens , dar vad ca nu vrei deloc sa intelegi .
spor la dezmembrat motorul ala
numai bine
cureaua de distributie?hmm... ce glumet esti... am distributia pe lant.pe aia de distributie poti s t/io scoti tu daca ai asa ceva
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 19:02   #3392
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=gyovannniy;4288051][QUOTE=myky99;4287643]
Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post

cureaua de distributie?hmm... ce glumet esti... am distributia pe lant.pe aia de distributie poti s t/io scoti tu daca ai asa ceva
ba baiatule fi atent aici la mine , e ultima oara cand iti raspund ca vad ca nu am cu cine ,,,,ai 3 role 4 cate or fi acolo ....in mmod normal una trebuie sa se invarta si prin curea sa angreneze celelalte role , cine invarte prima fulie ? vantul ?, du-te si da-ti foc si lasa-ma\ne ...
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 21:10   #3393
Radoo

Stage 5
 
Radoo's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 525
Member of:
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

e cineva care si-a montat pdc oem pe e36?
Radoo is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 09:37   #3394
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
Poti sa le usuci si fara sa le desfaci.. dai capacele jos din spate si bafa caldura cu un feon acolo. Cat despre condens, daca zici ca au fost desfacute, probabil nu s-au etansat la loc. si eu le-am desfacut de mai multe ori pe ale mele.. si cand imi facea condens bateam cu palma in sticla .. sa se aseze mai bine si sa preseze chederul ala. Pe viitor , poti sa dai 2 - 3 gauri mici in spatele farului, undeva in plastic , sa se aeriseasca..
am rezolvat usor problema..demontand farul am observat ca cele 4 cleme care apasa sticla pe far erau neperechi, pe fiecare parte. dupa ce le-am pus perechi (pareau a fi 2 din ele putin mai scurte) garnitura etansa perfect...easy


....cat despre radiatorul de clima, pentru cei care vor sa dea jos/schimbe, e destul de usor de demontat : dat jos bara fata (4 piulite sub bandou si cateva suruburi mici la plasticele de sub aripi), dat jos masca de plastic care acopera radiatoarele, desfacute cele 4 suruburi care tin radiatorul (2 sus si 2 in fata...se vad bine)...si mai sunt 2 suruburi cu cap de imbus care conecteaza conductele de radiator (desfacut cu grija sa nu se ciupa garniturile)...and...voila
__________________
,,Make it count !"
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 10:51   #3395
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=RIcKO;4288499][QUOTE=gyovannniy;4288051]
Quote:
Originally Posted by myky99 View Post

ba baiatule fi atent aici la mine , e ultima oara cand iti raspund ca vad ca nu am cu cine ,,,,ai 3 role 4 cate or fi acolo ....in mmod normal una trebuie sa se invarta si prin curea sa angreneze celelalte role , cine invarte prima fulie ? vantul ?, du-te si da-ti foc si lasa-ma\ne ...
tu nici nu ai idee despre ce este acolo omule.exista doua curele acolo.una lunga ce angreneaza pompa de apa,pompa de servo si alternatorul,plus doua role intinzatoare si mai exista o curea mai mica care angreneaza compresorul de AC si o rola intinzatoare.cea de pe urma curea eu am dat/o jos,prin urmare rola intinzatoare si compresorul nu mai sunt angrenate si logic ca nu se ma rotesc ca nu mai are ce sa le angreneze.dar raman la concluzia ca tot treb s iti desenez.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 11:39   #3396
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

stie cineva pe ce modele de e36 si intre ce ani s-au pus pe masini piesele de plastic din poze ?
imi lipsesc pe partea dreapta si vreau sa le pun...
poza 1 - priza de aer care duce spre roata/disc
poza 2 - plasticul cu margine in jos(din dreptul rotii) care leaga bara de interiorul aripii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	22042011438.jpg
Views:	35
Size:	1,021.8 KB
ID:	1983348   Click image for larger version

Name:	22042011437.jpg
Views:	36
Size:	1.09 MB
ID:	1983349  

Last edited by FireBlad3; 29-04-11 at 11:41.
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 11:56   #3397
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=gyovannniy;4289966][QUOTE=RIcKO;4288499]
Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post

tu nici nu ai idee despre ce este acolo omule.exista doua curele acolo.una lunga ce angreneaza pompa de apa,pompa de servo si alternatorul,plus doua role intinzatoare si mai exista o curea mai mica care angreneaza compresorul de AC si o rola intinzatoare.cea de pe urma curea eu am dat/o jos,prin urmare rola intinzatoare si compresorul nu mai sunt angrenate si logic ca nu se ma rotesc ca nu mai are ce sa le angreneze.dar raman la concluzia ca tot treb s iti desenez.
ar trebui sa te angajezi la bmw...sa ii inveti pe aia cum se dau curele jos......omule...daca ei au pus-o acolo....dc mama dracu o dam noi jos? las-o acolo ca au pus-o cu cap .....
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 13:11   #3398
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=gyovannniy;4289966][QUOTE=RIcKO;4288499]
Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post

tu nici nu ai idee despre ce este acolo omule.exista doua curele acolo.una lunga ce angreneaza pompa de apa,pompa de servo si alternatorul,plus doua role intinzatoare si mai exista o curea mai mica care angreneaza compresorul de AC si o rola intinzatoare.cea de pe urma curea eu am dat/o jos,prin urmare rola intinzatoare si compresorul nu mai sunt angrenate si logic ca nu se ma rotesc ca nu mai are ce sa le angreneze.dar raman la concluzia ca tot treb s iti desenez.
+1, da' nu inteleg de ce te zbati cu explicatiile, sincer.. e clar ca nu stie despre ce e vb acolo.

pe partea cealalta, nu cred ca ai vreo pierdere de putere in fulia aia, sincer sa fiu. adica daca e vreo pierdere (cu compresor pe off), cat naiba sa fie? 1bhp? nu cred ca se merita deranju'..

@miky: e cureaua care antreneaza exclusiv compresorul de AC si pusa de BMW in acest scop. daca el a decis ca nu ii mai trebuie AC, nu vad de ce nu ar putea s-o dea jos. doar ca "a pus-o fabrica"?
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by mistreku; 29-04-11 at 13:17.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 15:32   #3399
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=mistreku;4290307][QUOTE=gyovannniy;4289966]
Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post

+1, da' nu inteleg de ce te zbati cu explicatiile, sincer.. e clar ca nu stie despre ce e vb acolo.

pe partea cealalta, nu cred ca ai vreo pierdere de putere in fulia aia, sincer sa fiu. adica daca e vreo pierdere (cu compresor pe off), cat naiba sa fie? 1bhp? nu cred ca se merita deranju'..

@miky: e cureaua care antreneaza exclusiv compresorul de AC si pusa de BMW in acest scop. daca el a decis ca nu ii mai trebuie AC, nu vad de ce nu ar putea s-o dea jos. doar ca "a pus-o fabrica"?
in sfarsit un om care stie ce vorbeste si despre ce ma chinuiam eu sa ii explic domnului mecanic.mistreku eu zic s/o lasam asa ca ei tot or s o spuna pe a lor ca chiar daca eu nu mai folosesc compresorul tot treb s stea cureaua aia acolo ca asa a fost pusa si treb s se invarta acolo o rola chiar si fara curea.dar ai dreptate. nu ma mai chinui sa le explic ca n/am cui sa/i explic.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 15:35   #3400
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=mistreku;4290307][QUOTE=gyovannniy;4289966]
Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post

+1, da' nu inteleg de ce te zbati cu explicatiile, sincer.. e clar ca nu stie despre ce e vb acolo.

pe partea cealalta, nu cred ca ai vreo pierdere de putere in fulia aia, sincer sa fiu. adica daca e vreo pierdere (cu compresor pe off), cat naiba sa fie? 1bhp? nu cred ca se merita deranju'..

@miky: e cureaua care antreneaza exclusiv compresorul de AC si pusa de BMW in acest scop. daca el a decis ca nu ii mai trebuie AC, nu vad de ce nu ar putea s-o dea jos. doar ca "a pus-o fabrica"?
poftim un raspuns civilizat si corect bazat pe logica.de asa ceva aveam nevoie si la asa ceva ma asteptam de la voi.nu de jigniri si alte explicatii ilogice.mistreku demonstreaza ca este un profesionist si datorita raspunsului lui care ma edificat acum ma duc sa pun cureaua la loc.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 21:33   #3401
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=mistreku;4290307][QUOTE=gyovannniy;4289966]
Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post

+1, da' nu inteleg de ce te zbati cu explicatiile, sincer.. e clar ca nu stie despre ce e vb acolo.

pe partea cealalta, nu cred ca ai vreo pierdere de putere in fulia aia, sincer sa fiu. adica daca e vreo pierdere (cu compresor pe off), cat naiba sa fie? 1bhp? nu cred ca se merita deranju'..

@miky: e cureaua care antreneaza exclusiv compresorul de AC si pusa de BMW in acest scop. daca el a decis ca nu ii mai trebuie AC, nu vad de ce nu ar putea s-o dea jos. doar ca "a pus-o fabrica"?
Si pe principiul lui maine-poimaine il auzim ca nu mai are nevoie nici de servo, ca si aia ii mananca caii putere, isi scoate releul de la abs, etc.
Sincer mi se pare o prostie sa dezafectezi A/C in loc sa dai 1 mil sa iti umple butelia de freon, mi se pare ca e chiar mai ieftin. Sunt chestii care tin de domeniul ridicolului. Pai daca tot a scos cureaua de ce nu a dat jos si compresorul, sa mai usureze masina?)
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 30-04-11, 00:34   #3402
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=rdy4ever;4291321][QUOTE=mistreku;4290307]
Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
Si pe principiul lui maine-poimaine il auzim ca nu mai are nevoie nici de servo, ca si aia ii mananca caii putere, isi scoate releul de la abs, etc.
Sincer mi se pare o prostie sa dezafectezi A/C in loc sa dai 1 mil sa iti umple butelia de freon, mi se pare ca e chiar mai ieftin. Sunt chestii care tin de domeniul ridicolului. Pai daca tot a scos cureaua de ce nu a dat jos si compresorul, sa mai usureze masina?)
pai in cele din urma, asta a facut.. a lasat cureaua acolo. ideea e el a cerut o parere FARA SA JIGNEASCA pe nimeni si inginerii s-au apucat sa-i explice ca sare masina in aer doar daca se gandeste la asa ceva si sa-l ia la misto in jigniri. mi se pare penibil, si mult dincolo de ideea de forum (unde teoretic se face o baza comuna de cunostiinte, bazata pe experienta userilor).

in fine, 4tuning oricum e orice numai forum nu. numai atitudini de 2 lei, cunoscatori cat incape si in general, vocabular de autobaza. nici nu ma mira ca multi dintre cei care intr-adevar aveau ceva de spus si de impartasit s-au tirat si nu mai posteaza.

pt cei care cautati intr-adevar suport in rezolvarea problemelor legate de BMW si in general, un mediu mai amical si destins pt discutii, recomand www.bimmerforums.co.uk . am avea multe de invatat de la ei, macar la partea de exprimare si atitudine pe forum.

regards!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 30-04-11, 20:45   #3403
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

nu credeam ca o sa vad vreodata pe cineva care sa renunte la clima doar ptr ca nu are freon in instalatie...o sa te coci peste vreo luna in masina...
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 30-04-11, 21:34   #3404
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Numai eu observ ca s-a f***t quote-ul? Admin?
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 19:36   #3405
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
nu credeam ca o sa vad vreodata pe cineva care sa renunte la clima doar ptr ca nu are freon in instalatie...o sa te coci peste vreo luna in masina...
Care peste vreo luna frate ? Weekendul asta am fost pana la iasi si am nimerit pe drum ieri la dus pe la ora 13:00 - 14:00 o caldura de 29 de grade, astazi la intoarcere la fel.. 27-28 grade .. fara clima eram mort ca batea soarele foarte tare.. Cum inchideam clima lesinam de caldura..
__________________
VN23TDR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -