Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-11, 07:56   #3061
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

sper sa fie folositoare pt unii explicatia butoanelor de la OBC-ul mare:

TEMP (A-TEMP) Outside temperature

Displays the outside temperature after pressing the TEMP (A-TEMP) button. If it falls below +3�C, a gong signal is heard as a warning; the outside temperature is displayed and flashes for eight seconds.
The warning is repeated if the temperature rises to at least +6�C and then drops again to +3�C.

RANGE (REICHW) Probable range

This display indicates after pressing the RANGE (REICHW) button how far the car can probably be driven on the fuel remaining in the tank. The value takes into account the way in which the car has so far been driven. A plus sign (+) in front of the displayed value means that it is still undergoing a correction process (measuring tolerance).
If three horizontal display segments flash, the range is below 15km and the car should be refuelled as soon as possible.
The on-board computer registers fuel added to the tank only when the engine has been stopped and the quantity of fuel exceeds four litres.

SPEED (GESCHW) Average speed

Shows the average speed since the last reset. To display press the SPEED (GESCHW) button.
To reset the calculation press SET/RES. The on-board computer doesn’t include the time the car is standing with the engine off in its calculation.

CONSUM (VERBR) Average fuel consumption

Average fuel consumption can be computed for two distances in parallel. Each time the button CONSUM (VERBR) is pressed, the display alternates between the average consumptions for distances one and two. There is also an indication of whether distance one or two is being displayed.
To reset the calculation press SET/RES.

DIST (DISTANZ) Distance from destination

After pressing the DIST (DISTANZ) button the display shows how far the car is from the destination, provided the total distance was input before the journey started.
The probable time of arrival, which is recalculated continually as driving conditions change, is also displayed.
If the car has already completed the full distance which was input, the distance value is preceded by a minus sign (-).

LIMIT Speed limit

If you exceed a speed limit which you have previously input, you will hear a warning gong. The corresponding LED flashes and the display shows the stored limit briefly. The warning is repeated if the speed limit is again exceeded after the car’s speed has in the meantime dropped by at least 5 km/h below the entered value.
To cancel the speed limit input press the LIMIT button again. The LED goes out but the stored value is not lost and can be re-activated with the Limit button.
To adopt the car’s actual speed as the limit value press the LIMIT and then the SET/RES button.

km/mls Display units changeover

Press the km/mls button to switch display units between km/h and mph or litres per 100km and mpg and back.

CODE Immobilizing vehicle

A 4-digit number can be entered with the "CODE" key in ignition switch position 1. The engine hood and radio contact is monitored when the vehicle is parked with CODE armed. The engine cannot be started until the same code number is entered again in the BC to disarm the system. Depending on the selected function, the small display shows either the date or the time. Date and time can be displayed for 8 seconds by pressing the key in ignition lock position "0".

CHECK Check control faults

A display test is performed if there are no check-control faults and the "CHECK" key is pressed for at least 10 seconds. The test appears immediately after pressing the "CHECK" key in ignition switch position 1 or when no check-control is coded in the BC V.

MEMO Arbitrary reminder

An hour signal and/or any arbitrary reminder time can be programmed or checked with the "MEMO" key:

After pressing the "MEMO" for 3 seconds enter "MEMO" appears in the large display, ":00" appears in the small display.

After entering any time (minutes) with the digit keys "1" and "10" and acknowledging with the "SET/RES" key, the hour signal then sounds 15 seconds before each full hour plus the set time in minutes.

Gong time = Full hour plus input time in minutes minus 15 seconds.
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 09:05   #3062
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post

2- are cineva idee daca se pot monta oglinzile cu tot cu lupe de la faruri in faruri ce nu au lupe? Din cate imi dau eu seama s-ar tine in suruburile alea lungi de unde se si regleaza farurile......
Din ce stiu , nu merge , dar iti urez succes !!!
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 09:15   #3063
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
2- are cineva idee daca se pot monta oglinzile cu tot cu lupe de la faruri in faruri ce nu au lupe? Din cate imi dau eu seama s-ar tine in suruburile alea lungi de unde se si regleaza farurile......

Da, se poate, o sa revin curand cu poze
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 12:19   #3064
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

mda... o parere pro, una contra......n-am decat sa incerc saptamana viitoare, dar partea proasta e ca trebe sa le cumpar oglinzile alea si daca nu merg e cam naspa....... poate il combin pe tip sa-i dau banii doar daca merge treaba (el asa zice ca se poate). poate pana atunci ma ajuta pozele tale, trafy, daca reusesti sa le pui. ms pt raspuns. daca reusec va tin la curent
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 12:34   #3065
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
mda... o parere pro, una contra......n-am decat sa incerc saptamana viitoare, dar partea proasta e ca trebe sa le cumpar oglinzile alea si daca nu merg e cam naspa....... poate il combin pe tip sa-i dau banii doar daca merge treaba (el asa zice ca se poate). poate pana atunci ma ajuta pozele tale, trafy, daca reusesti sa le pui. ms pt raspuns. daca reusec va tin la curent
Merg doar daca sunt acelasi brand zkw non lupa merge cu zkw lupa, bosch nonlupa merge cu nonlupa s.a.m.d. nu se pot schimba intre ele. La zkw merge 100%, la bosch nu sunt sigur, dar ar trebuii sa mearga.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 12:47   #3066
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

aha, am inteles, eu am bosch non lupa, trebe sa iau de pe bosch cu lupa. suna logic. va anunt cand le pun, ca astept sa-mi vina niste pleoape de la cluj si trebe vopsite culoarea masini.....+ grila vopsita tot negru......si apoi lupele.... si in final ...xenon .multam de ajutor

Last edited by 21UKS; 23-02-11 at 12:54.
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 14:03   #3067
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salutare la toti,am si eu o problema cu bmw-ul meu,am pe spate jante de 9,5J,cauciucuri de 225/45/R17 si imi freaca in aripa spate chiar si dupa ce i-am facut tinichigerie si am evazat cam 3-4cm aripile spate,am amortizoare sport Koni,un pic is curse am vazut,oare aia sa fie problema si arcuri verzi.Am pus tampon sub arc sa o ridic un pic mai sus dar daca pun 2 in masina gata freaca,acuma intrebarea ii:daca imi cumpar doar amortizoarele spate fara arcuri o sa faca la fel?sau ar fi bine sa cumpar si arcurile cu sistemul de reglaj pe inaltime,numa ca nu se vinde numa la set fata-spate si pe fata nu am nevoie ca is ok,daca ma poate ajuta cineva,multumesc.
__________________
raul_rebelul2005 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 14:07   #3068
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

cred ca ai nevoie de amortizoare noi...eventual si arcuri
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 14:20   #3069
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by raul_rebelul2005 View Post
Salutare la toti,am si eu o problema cu bmw-ul meu,am pe spate jante de 9,5J,cauciucuri de 225/45/R17 si imi freaca in aripa spate chiar si dupa ce i-am facut tinichigerie si am evazat cam 3-4cm aripile spate,am amortizoare sport Koni,un pic is curse am vazut,oare aia sa fie problema si arcuri verzi.Am pus tampon sub arc sa o ridic un pic mai sus dar daca pun 2 in masina gata freaca,acuma intrebarea ii:daca imi cumpar doar amortizoarele spate fara arcuri o sa faca la fel?sau ar fi bine sa cumpar si arcurile cu sistemul de reglaj pe inaltime,numa ca nu se vinde numa la set fata-spate si pe fata nu am nevoie ca is ok,daca ma poate ajuta cineva,multumesc.
daca iti atinge doar cu maim ulte persoane in masina, sau in curbe , iti trebuie niste amortizoare strong.poti incerca si alte anvelope, 235/40 sau 225/40.

eu am pe spate 10J et 30 235/40, mi s-au dus amortizoarele si imi atingea cu mai multe pers in masina 3-4 pers, si in curbe rapide.cu amortizoare noi nu mai atinge.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 14:32   #3070
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
Pe frigul de dimineata eu ridicam la roti si le invarteam...nu pare nici una blocata...o sa plec astazi cu ea in "teste" poate doar mi s parut revin cu detalii.Inca odata multumesc!
Revin cu detalii si unele intrebari...deci masina undeva pe la 3000rpm nu mai urca asa repede in turatie avea un parg sa zic asa dupa tragea normal...astazi dupa putina forja si-a dat drumul,merge normal,doamne ajuta!totusi aveti idee care sa fi fost problema?Va multumesc!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 16:10   #3071
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut.am si eu o "problema" la un e36..la bord, acolo unde arata km efectuati ..nu se mai vede bine..indiferent daca aprind pozitiile sau nu se vede foarte slab..inregistreaza km efectuati dar nu se vede bine..culmea...mai jos putin..unde este indicatorul de ulei(cand trebuie schimbat uleiul) se vede normal..de la ce ar putea fi ? multumesc
__________________
Cine nu munceste, nu greseste,iar daca nu greseste merita sa fie promovat !

my car https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...36-simplu.html
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 16:23   #3072
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by manu22 View Post
salut.am si eu o "problema" la un e36..la bord, acolo unde arata km efectuati ..nu se mai vede bine..indiferent daca aprind pozitiile sau nu se vede foarte slab..inregistreaza km efectuati dar nu se vede bine..culmea...mai jos putin..unde este indicatorul de ulei(cand trebuie schimbat uleiul) se vede normal..de la ce ar putea fi ? multumesc
Probabil pixelii,daca gresesc rog sa fiu corectat.Numai bine!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 16:25   #3073
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am citit in manualul de la BMW ca daca pui contactul si apesi de 5 ori pedala de acceleratie incepe un bec galben sa licare la bord si ala reprezinta codul de la eroarea care o ai, e adevarat ?
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 16:46   #3074
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

daca e pdf si e in romana pune-l si tu aici
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 16:51   #3075
jipianu

Stage 5
 
jipianu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,458
Member of:
[Moderators]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

aceiasi problema o am si eu... dar cred ca e Doar becul ars nimic altceva
jipianu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -