Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-11, 23:31   #1
flaviusbmw

Stage 2
 
flaviusbmw's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 28
Default Incalzire scaune E36

Cine ma poate ajuta sa imi spuna si mie cum pot pune incalzire in scaune la e36 de preferabil originala.... de ce as avea nevoie?
flaviusbmw is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 11:23   #2
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Incalzire scaune E36

Poti sa incepi cu doua zile de rabdare sa desfaci tapiteria de pe scaune.
316i is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 21:16   #3
krone

Stage 4
 
krone's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 200
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Incalzire scaune E36

https://forum.4tuning.ro/290-zona-teh...e-bmw-e36.html

arunca o privire
krone is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 00:15   #4
pitzy-850

Stage 5
 
pitzy-850's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 376
Default Re: Incalzire scaune E36

Eu mi-am montat recent incalzirea! Iti trebuie rezistentele pentru scaune(spatar si sezut) si cele 2 butoane cu mufele lor ca sa le poti conecta.
Cum zice si krone pentru butoane:
Daca ai butoane oem se leaga in felu urmator:
-pin 1: + iluminare pe timp de noapte
-pin 2: +
-pin 3: tot + ptr ca merge pe 2 plusuri
-pin 4: masa
-pin5:+ plita sezut
-pin6:+ plita spatar
Rezistenetele originale sunt cele mai bune, dar cam greu o sa gasesti.Eu am reusit din 4 rezistente originale care nu mergeau sa fac 2 din ele, de obicei e intrerup firul undeva pe rezistenta.
Daca ai doar butoane poti lua un kit de incalzire nou(sunt pe net pentru logan la 150 setul pentru 2 scaune)si le conectezi alea la mufele originale, numai sa ai grija sa renunti la termistorul de pe rezistente, parca asa se cheama; aceasta in cazul incalzirii pentru logan opreste incalzirea cand ajunge la temperatura lui de declansare. Acesta trebuie anulat deoarece la mufele originale reglajul temperaturii se face direct din buton, de la buton plecand curent de intensitate mai mare sau mai mica catre rezistente.
Pentru montare iti trebuie multa rabdare,iar 100 de ron cat se ia pentru montat incalzirea pentru un scaun mi se par justificati tinant cont de bataia de cap pe care o ai, mai ales la un bmw.
Se da jos scaunul si se incepe desfacerea lui, pe interior ai niste cleme de metal pe care trebuie sa le scoti cu su scleste cu varf lung cel mai usor(spitz).Dupa ce le desfaci le dai pe toate jos, si potrivesti rezistenta pe scaun ca sa vezi unde trebuie sa fie prinderile si tai in locul respectiv o gaura de 1-2 cm diametru.
Pentru a monta la loc tapiseria cel mai bine e sa folosesti cable din alea TYE(soricei)pe care le pui in locul clemelor de metal.
Am uitat sa precizez ca scaunul trebuie scos din masina, nu inainte de a deconecta bateria sa nu iti apara eroare de la airbag.
Cu scaunele inca scoase trebuie sa tragi mufele pentru scaune.
Iti trebuie pentru fiecare scaun 3 fire(+sezut;+spatar si masa)masa e cel mai bine sa o legi tot pe consola undeva caci sub scaun nu ai unde.cele trei fire trebuie bagate pe sub mocheta si le scoti pe la gurile de ventilatie din spate si acolo o sa vina legate cu mufele de la scaun.
Mufele din consola o sa vina legate astfel:
Cele 2 plusuri de la butoane le legi la un plus de pe contact pentru a se stinge cand iei contactul, ca sa nu ai probleme sa ramana activate, si sa te trezesti cu surprize.Poti lua plus si de la bricheta cum am facut eu da tre sa ai grija sa tot opresti incalzirea cand iesi din masina.Pentru iluminat iei plusul care e pus la becul de la bricheta acesta are plus doar cand sunt luminile aprinse.Iar masa o iei de la bricheta sau de undeva de sub bord dupa cum iti e mai usor.Si cam atat despre fire.
Ca sa montezi ai nevoie de :
Fire,3 culori cel putin cam 1 m pentru fiecare scaun
cable Tye o punga cel putin(ai nevoie cam de 30 pentru un scaun daca nu ma insel)
cleste
pistol de lipit
cleste de dezizolat
cleste de taiat si mai sunt cateva pe care o sa le folosesti.
Daca este cineva interesat montez incalzire in scaune in Botosani.
Daca mai ai alte intrebari ma poti suna Andrei 0728 303 623
__________________
" It's only a car "
pitzy-850 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 11:15   #5
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Incalzire scaune E36

am si eu o mik problema cu instalatia de la incalzire..o am montata pe masina dar nu stiu unde sunt mufele ptr butoane k sa le conectez,instalatia o am bagata pe sub mocheta si nu stiu unde ajunge...im poate spune si mie cnv cum fac sa le gasesc...multumesc
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-13, 20:46   #6
vl88edu

Stock
 
vl88edu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Default Re: Incalzire scaune E36

Salut.
Cine ma poate ajuta cu niste butoane de incalzire originale?
vl88edu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-14, 11:03   #7
pyu25

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 8
Default Re: Incalzire scaune E36

Quote:
Originally Posted by pitzy-850 View Post
Eu mi-am montat recent incalzirea! Iti trebuie rezistentele pentru scaune(spatar si sezut) si cele 2 butoane cu mufele lor ca sa le poti conecta.
Cum zice si krone pentru butoane:
Daca ai butoane oem se leaga in felu urmator:
-pin 1: + iluminare pe timp de noapte
-pin 2: +
-pin 3: tot + ptr ca merge pe 2 plusuri
-pin 4: masa
-pin5:+ plita sezut
-pin6:+ plita spatar
Rezistenetele originale sunt cele mai bune, dar cam greu o sa gasesti.Eu am reusit din 4 rezistente originale care nu mergeau sa fac 2 din ele, de obicei e intrerup firul undeva pe rezistenta.
Daca ai doar butoane poti lua un kit de incalzire nou(sunt pe net pentru logan la 150 setul pentru 2 scaune)si le conectezi alea la mufele originale, numai sa ai grija sa renunti la termistorul de pe rezistente, parca asa se cheama; aceasta in cazul incalzirii pentru logan opreste incalzirea cand ajunge la temperatura lui de declansare. Acesta trebuie anulat deoarece la mufele originale reglajul temperaturii se face direct din buton, de la buton plecand curent de intensitate mai mare sau mai mica catre rezistente.
Pentru montare iti trebuie multa rabdare,iar 100 de ron cat se ia pentru montat incalzirea pentru un scaun mi se par justificati tinant cont de bataia de cap pe care o ai, mai ales la un bmw.
Se da jos scaunul si se incepe desfacerea lui, pe interior ai niste cleme de metal pe care trebuie sa le scoti cu su scleste cu varf lung cel mai usor(spitz).Dupa ce le desfaci le dai pe toate jos, si potrivesti rezistenta pe scaun ca sa vezi unde trebuie sa fie prinderile si tai in locul respectiv o gaura de 1-2 cm diametru.
Pentru a monta la loc tapiseria cel mai bine e sa folosesti cable din alea TYE(soricei)pe care le pui in locul clemelor de metal.
Am uitat sa precizez ca scaunul trebuie scos din masina, nu inainte de a deconecta bateria sa nu iti apara eroare de la airbag.
Cu scaunele inca scoase trebuie sa tragi mufele pentru scaune.
Iti trebuie pentru fiecare scaun 3 fire(+sezut;+spatar si masa)masa e cel mai bine sa o legi tot pe consola undeva caci sub scaun nu ai unde.cele trei fire trebuie bagate pe sub mocheta si le scoti pe la gurile de ventilatie din spate si acolo o sa vina legate cu mufele de la scaun.
Mufele din consola o sa vina legate astfel:
Cele 2 plusuri de la butoane le legi la un plus de pe contact pentru a se stinge cand iei contactul, ca sa nu ai probleme sa ramana activate, si sa te trezesti cu surprize.Poti lua plus si de la bricheta cum am facut eu da tre sa ai grija sa tot opresti incalzirea cand iesi din masina.Pentru iluminat iei plusul care e pus la becul de la bricheta acesta are plus doar cand sunt luminile aprinse.Iar masa o iei de la bricheta sau de undeva de sub bord dupa cum iti e mai usor.Si cam atat despre fire.
Ca sa montezi ai nevoie de :
Fire,3 culori cel putin cam 1 m pentru fiecare scaun
cable Tye o punga cel putin(ai nevoie cam de 30 pentru un scaun daca nu ma insel)
cleste
pistol de lipit
cleste de dezizolat
cleste de taiat si mai sunt cateva pe care o sa le folosesti.
Daca este cineva interesat montez incalzire in scaune in Botosani.
Daca mai ai alte intrebari ma poti suna Andrei 0728 303 623
Dar rezistentele de carbon cum se pot lega la butoanele originale?
pyu25 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-14, 13:50   #8
parazituwrc

Stage 3
 
parazituwrc's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 123
Default Re: Incalzire scaune E36

salutare, posed un e36 coupe din '92 cu incalzire in scaune din fabrica, am cumaparat un kit de rezistente pentru logan,le-am montat pe scaun dar nu stiu cum sa leg mufele.. am doua mufe sub scaun: 1xsezut, 1xspatar, dar: kitul de logan are 4 mufe,doua se imbina intre ele(sezut cu spatar) si mai raman doua... ma poate ajuta cineva cu o schema ceva cum le pot lega corect fara sa iau foc
pun si o poza cu rezistentele de logan,m-au costat 100lei pt cei interesati
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	408948_2_644x461_vand-incalzire-scaune-originale-dacia-renault-pt-logan-sandero-dus-fotografii.jpg
Views:	138
Size:	23.3 KB
ID:	3050396  
parazituwrc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-14, 14:07   #9
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: Incalzire scaune E36

100 de lei pentru 1 scaun sau pt ambele?
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 24-11-14, 01:09   #10
parazituwrc

Stage 3
 
parazituwrc's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 123
Default Re: Incalzire scaune E36

Quote:
Originally Posted by Roby_m View Post
100 de lei pentru 1 scaun sau pt ambele?
pentru ambele
parazituwrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -