Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-14, 20:53   #16
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by alynex View Post
Fara arcuri sport/mtech nu te ajuta cu nimic.
Oricum eu am pe masina suspensia m-tech insa mi se pareau la un pret ok si nu ar fii stricat sa le am puse deoparte, chiar daca masina nu are niciun fel de problema pe partea de telescoape...doream totusi sa fiu sigur daca sunt la un pret care merita sa fie achizitionate, sau daca pot gasii oricand la acest pret.
Multumesc!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 21:01   #17
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Noi n-ai sa gasesti vreodata la pretul la care le vinde zeronoo.
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 21:14   #18
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by Xelo View Post
Noi n-ai sa gasesti vreodata la pretul la care le vinde zeronoo.
Iti multumesc din tot sufletul pt faptul ca mi-ai confirmat acest lucru, mai ales ca ai habar si de la ce persoana doresc la le achizitionez
Apropo, dvs aveti idee, se potrivesc pt motorizarea 3.0i?

Sa nu mai deschid alt topic revin cu alta problema si imi cer scuze daca sunt stresant cu miile mele de intrebari: Tot astazi am pus spre rusinea mea pt prima oara tester-ul pe masina, spre bucuria mea, cel care a facut lucrul acesta mi-a confirmat faptul ca are kilometrii orginiali, dar si 2 sonde lambda duse, mai exact primele 2 de sus...l-am intrebat ce reactii apar atunci cand acestea nu mai fcuntioneaza, mi-a confirmat faptul ca are un consum mult mai ridicat si masina la accelerari bruste tinde sa dea in nas...cu toate acestea eu nu m-am intalnit cu astfel de probleme, adica, consuma cat consuma un 3.0i si trage liniar in toata plaja de turatie...dvs ce parere aveti, cum pot identifica exact daca functioneaza sau nu, la ce ar trebuii sa fiu atent in mersul acesteia pt a identifica problema??

Tin sa va multumesc pt rabdarea de a citii "romanele" mele si proptitudinea raspunsurilor.
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 21:25   #19
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

El a avut 318i, dupa realoem cica n-ar merge decat pe masini cu 4 cilindri:
http://realoem.com/bmw/showparts.do?...07&hg=31&fg=10

vs
http://realoem.com/bmw/partxref.do?p...851&showeur=on

Daaar.... fie ii ceri VIN-ul inainte si verifici exact, fie ii ceri part numberul de pe fiecare amortizor si vezi daca merge si la modelele in 6 cilindri.

Nu stiu ce sa zic de tipul cu testerul, cine e ? In functie de anul de fabricatie/versiunea de software a DME-ului, computerul stie sa ia in calcul uzura sondelor lambda compensand in consecinta. Eu nu mi-as face mari probleme din cauza asta, n-am prea auzit de probleme cu sonde lambda la M54.
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 21:45   #20
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by Xelo View Post
El a avut 318i, dupa realoem cica n-ar merge decat pe masini cu 4 cilindri:
http://realoem.com/bmw/showparts.do?...07&hg=31&fg=10

vs
http://realoem.com/bmw/partxref.do?p...851&showeur=on

Daaar.... fie ii ceri VIN-ul inainte si verifici exact, fie ii ceri part numberul de pe fiecare amortizor si vezi daca merge si la modelele in 6 cilindri.

Nu stiu ce sa zic de tipul cu testerul, cine e ? In functie de anul de fabricatie/versiunea de software a DME-ului, computerul stie sa ia in calcul uzura sondelor lambda compensand in consecinta. Eu nu mi-as face mari probleme din cauza asta, n-am prea auzit de probleme cu sonde lambda la M54.
Tipul cu testerul nu este vreun cunoscut, este din Targoviste si nu are cont pe forum,m-am intalnit cu el intr-o parcare, tipul are e36 si s-a oferit el sa se uite. Sincer nu prea ma pricep la asta si nici nu stiu ce versiunea de software a dme-ului are.
Nici nu stiu ca dracu sa spun, imi apar fire albe la orice veste de genul acesta
Dvs spuneti ca nu sunt problematice sondele la M54, aveti idee la ce simtome ale masinii sa fiu atent, cum se manifesta defectarea sondelor?

P.S: O sa ii cer cel mai bine partnumberul de pe fiecare telescop...

Inca odata multumesc!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 22:15   #21
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Din cate stiu eu, amortizoarele sunt aceleasi la toate motorizarile, ce difera sunt arcurile, ca ele suporta sarcina.Cel putin asa este la cele stock.Nu vad de ce Mtech ar fi diferite.Eu zic ca merita, pretul e mult mai jos decat daca le iei de la magazin sau asa.


Cat despre cealalta problema eu zic ca nu are nimic.M54 oricum e un motor tapan, cat despre sondele lambda am inteles ca intra intr-un modul de avarie, dar inca functioneaza dupa aia.

Daca nu ai probleme la consum si motorul merge bine, nu te complica sa schimbi.
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 22:40   #22
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Alynex, vezi linkul meu de mai sus in care acelasi amortizor are coduri diferite in functie de motorizare / optiunile masinii. Amortizorul tre' sa fie match-uit, ca sa zic asa, cu arcurile, iar arcurile difera in functie de motorizare - motoarele mari fiind mai grele.

Quote:
For vehicles with
Sports suspension settings
S226A=Yes
01LEFT FRONT SPRING STRUT
1

31311096851
Asta merge numai pe 4cyls.

Quote:
For vehicles with
Sports suspension settings
and
M Sports package II
S226A=Yes

S338A=Yes
01LEFT FRONT SPRING STRUT
109/2001
31312282097
Asta merge numai pe 6cyls.

Sir10, eu in locul tau mi-as face mai putine griji si m-as bucura de masina asa cum e.
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 22:45   #23
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

PS: Si lasa tobele facute in spatele blocului, finala aia nu merge pe M54 intrucat evacuarea e dubla, ar trebui sa faci o manareala ordinara.
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 00:03   #24
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by Xelo View Post
PS: Si lasa tobele facute in spatele blocului, finala aia nu merge pe M54 intrucat evacuarea e dubla, ar trebui sa faci o manareala ordinara.
Am realizat acest lucru imediat dupa postul tau pe thread-ul respectiv, era doar o chestie de design pentru mine insa am realizat ca mult mai frums arata asa cum este ea.

Cat despre probleme, merg pe ideea ca mi-am cumparat o masina ca sa o si intretin cat imi permit eu de bine, nu doar sa o alerg iar atunci cand are cate o problema, nu ma simt bine pana cand nu stiu ca s-a rezolvat si nu o mai "doare" nimic , spre doar sa se fii inselat respectivul, nu stiu si sa nu fie nici o problema din moment ce masina merge ok.

Am vorbit si cu zernoo si o sa imi trimita partnumber-urile pt a le confrunta cu realoem-ul, sa vedem compatibilitatea lor cu 3.0i.

O seara buna va doresc in continuare!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 17:16   #25
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

31312282101, 31312282102, 2 x 33522282100

Acestea sunt partnumber-urile de pe telescoape, ma poate ajuta cineva va rog in realoem pentru a imi confirma daca sunt compatibile cu motorizarea de 3.0i?
Eu m-am documentat si am citit ca arcurile ar fii diferite in functie de motorizare, ma puteti ajuta cu compatibilitatea asta sa fiu sigur?
Va multumesc frumos!

Cu stima, Radu.
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 21:09   #26
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
31312282101, 31312282102, 2 x 33522282100

Acestea sunt partnumber-urile de pe telescoape, ma poate ajuta cineva va rog in realoem pentru a imi confirma daca sunt compatibile cu motorizarea de 3.0i?
Eu m-am documentat si am citit ca arcurile ar fii diferite in functie de motorizare, ma puteti ajuta cu compatibilitatea asta sa fiu sigur?
Va multumesc frumos!

Cu stima, Radu.
Realoem spune ca merg pe 330i dar la specificatii cele de spate la care ai pus tu partnumber-ul sunt montate doar pe convertible, iar cele fata doar pe convertible si touring banuiesc ca din cauza greutatii mai mari a celor doua tipuri de caroserie. Le poti monta cu toata increderea pe sedanul tau ar trebui sa fie o idee mai rigide dar tinand cont ca nu sunt noi .
__________________
„Nu te certa niciodată cu un prost! Te aduce la nivelul lui şi te bate cu experienţa! ..."
My tires are worn from the street not from idiot camber,
E36 320i sedan BR 36 EVO
E46 320d touring BR 04 KRO
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 11-05-14, 01:12   #27
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
Realoem spune ca merg pe 330i dar la specificatii cele de spate la care ai pus tu partnumber-ul sunt montate doar pe convertible, iar cele fata doar pe convertible si touring banuiesc ca din cauza greutatii mai mari a celor doua tipuri de caroserie. Le poti monta cu toata increderea pe sedanul tau ar trebui sa fie o idee mai rigide dar tinand cont ca nu sunt noi .
Kit-ul de telescoape este nou, eu sincer doresc sa il achizitionez doar sa il am pus deoparte deoarece mi se pare ok la pret dupa cum am mai afirmat si mai sus, insa ma da umpic inapoi faptul ca nu are partnumber-urile fix de sedan 330i, poate nu are nici o relevanta asta insa sunt eu fixist...

Vali, multumesc frumos pt ajutorul acordat!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -