Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-14, 18:43   #1
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Zgomot suspect E46, ajutor!

Am fost in decursul zilei de astazi la 3 service-uri distincte, toti au tras de pivoti, capete de bara, bielete antiruliu, bucsi bara stabilizatoate etc...toate sunt in stare foarte buna...in schimb ceva mai moale se prezinta un amortizor si o bucsa de la bara de torsiune...insa telescopul nicidecum nu este scurs sau vreo chestie de genul, spun ca este ceva mai moale facand comparatie cu celalalt.
Simptomele sunt urmatoarele...la denivelari mici se aud niste troncanituri uneori aproape insesizabile, uneori ceva mai deranjante...dar oricat de mici ar fii pt mine sunt deranjante...deoarece aud orice zgomot suspect care apare
Acum vine intrebarea mea, v-ati mai intalnit careva cu vreun zgomot de genul, ma puteti indruma sa verific ceva anume?
Sper ca m-am facut inteles.
Multumesc frumos!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 19:44   #2
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Fata sau spate?Daca vine de pe spate verifica flansele de sus de la telescoape.
alynex is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 21:03   #3
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

De pe fata 100%...m-am uitat preventiv si la flanse pe spate si sunt in stare buna, oare sa fie vreo problema la cele de pe fata?...Ma omoara incet si sigur zgomotul acela si nu reusesc sa-i dau de cap...
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 21:50   #4
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Se poate, si cele din fata in timp isi fac joc, si apoi incep sa scoata sunete.Sau poate sa fie bucsa de la bascula, nu am vazut sa fi zis ceva de ea, poti verifica miscand de roti cu mana, daca au joc, de acolo e baiu.
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 22:00   #5
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by alynex View Post
Se poate, si cele din fata in timp isi fac joc, si apoi incep sa scoata sunete.Sau poate sa fie bucsa de la bascula, nu am vazut sa fi zis ceva de ea, poti verifica miscand de roti cu mana, daca au joc, de acolo e baiu.
Din graba nu am facut referire la bucsa bascula...a fost controlata si aceea, nici cel mai mic joc nu are nici bratul in sine pe ea, cu atat mai putin roata...singurele chestii ce nu au fost verificate sunt flansele la telescoapele fata...si mai am eu un semn de intrebare asupra amortizorului stanga fata, atunci cand era pe elevator si punea baiatul umarul sub roata se ridica mai usor decat cel de pe dreapta, tin sa precizez faptul ca nu este curs si nici cand masina se afla pe sol si te apesi tare pe ambele parti nu se cunoaste vreo diferenta la modul de balanzare al caroseriei...sper sa ma fac inteles, in cazul in care nu am tastat corect, scuzele de rigoare dar este din cauza nervilor
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 22:04   #6
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Atunci alea ar fi ultima chestie, daca nici alea nu is, atunci trebuie luat la puricat fiecare din nou.Posibil sa fie de la amortizor, nu trebuie sa fie curs mult ca sa inceapa sa zdrangane.
alynex is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 22:07   #7
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by alynex View Post
Atunci alea ar fi ultima chestie, daca nici alea nu is, atunci trebuie luat la puricat fiecare din nou.Posibil sa fie de la amortizor, nu trebuie sa fie curs mult ca sa inceapa sa zdrangane.
Da, verific si flansele daca nu...deja verific piata pt amortizoare m-tehnic...clar daca il schimb pe unul trebuiesc schimbate ambele...si totusi au scoruri maricele din cate observ
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 22:07   #8
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Verifica bielete de la bara de stabilizare
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 22:19   #9
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
Verifica bielete de la bara de stabilizare
La bieletele aniruliu va referiti, acelea lungi? Au fost verificate si acelea, bagat levier sub ele pt a fi detensionate si miscate concomitent cu mana...nu pareau sa aiba joc...
Cum ma sfatuiti sa le verific mai bine?
Multumesc...
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 22:45   #10
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Cel mai sănătos e sa desfaci un capăt. Si eu tot așa am zis ca sint ok dar nu erau
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 07-05-14, 23:04   #11
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Flansele de la amortizoare pe fata sunt.
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 09:27   #12
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by Xelo View Post
Flansele de la amortizoare pe fata sunt.
V-ati intalnit si dvs cu aceasta problema?Oare chiar acelea sa scoata acest zgomot suspect?Multumesc!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 12:25   #13
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Da, zgomotul se confunda cu cel de pivoti/bielete antiruliu (despre care am inteles ca au fost verificate si sunt OK).

PS: Eu as mai arunca un ochi si la bucsa de la bara antiruliu despre care spuneai ca e moale. Poate la denivelari bara loveste in lonjeron. Ideea de baza e ca incepi cu ce e cel mai ieftin....

Last edited by Xelo; 09-05-14 at 12:29.
Xelo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 13:04   #14
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Quote:
Originally Posted by Xelo View Post
Da, zgomotul se confunda cu cel de pivoti/bielete antiruliu (despre care am inteles ca au fost verificate si sunt OK).

PS: Eu as mai arunca un ochi si la bucsa de la bara antiruliu despre care spuneai ca e moale. Poate la denivelari bara loveste in lonjeron. Ideea de baza e ca incepi cu ce e cel mai ieftin....
Exact, eu in prima faza m-am gandit ca problema ar fii un pivot deoarece sunetul respectiv il asociam cu deteriorarea unui pivot...
Cat despre bucsa de la bara antiruliu in momentul fortarii cu levierul una dintre ele era ceva mai moale, ca si in cazul amortizorului.

Inca o intrebare care nu este la subiect, insa as avea nevoie de un raspuns de la o persoana care are habar...am gasit la un baiat, tot pe un forum de specialitate kit amortizoare M-tech la 300E, Kit-ul continand, amortizoare fata/spate si dampere-le de cauciuc, se merita sa le achizitionez?
Multumesc!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 13:53   #15
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Zgomot suspect E46, ajutor!

Fara arcuri sport/mtech nu te ajuta cu nimic.
alynex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -