Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-07, 00:38   #1
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Pt ce ce stiu Bmw

SALut am si eu o problema .. . [am luat ]masina de curand chestia care este . cam cat consuma un e 30 325 2.5 ... consum mers frumos batraneste asa cum zik uni . problema care este . se incalzeste apa . ce ar putea fi ?
astept . sugestii ... tnx
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 00:42   #2
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

problema care este sar pute sa fie termostat,vasc ,radiator sau pur si simplu sa nu fie aerisit cum trebuie ar mai fi care este probleme dar mai grave decat ce ti-am zis eu aici consum de la 12% in sus
__________________
cucu!!!
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 16:13   #3
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

Merci pt raspuns .. treaba care este . nasul din fata e de iarna .. dar lam dat jos . vasco .. e bun luat proba dupa masina care mergea termoastat nu are . radiatorul . nu am probat . in alta ordine . nainte cind fostul .. care vrea sa mi`o vanda mie . la fel ii face`a ia fakut tot motorul ce numai mekanikul stie el nu ......... apa se incalzea si becul la ulei .. se aprinde ..
cred ca daca ii zik nr il stie lumea .. B-97-DEY BY eddY cei ce stiu ceva despre masina sunt rugati sa imi zika . nush ce sa fak . se merita sau nu multumesk !
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 16:20   #4
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

Merci pt raspuns .. treaba care este . nasul din fata e de iarna .. dar lam dat jos . vasco .. e bun luat proba dupa masina care mergea termoastat nu are . radiatorul . nu am probat . in alta ordine . nainte cind fostul .. care vrea sa mi`o vanda mie . la fel ii face`a ia fakut tot motorul ce numai mekanikul stie el nu ......... apa se incalzea si becul la ulei .. se aprinde ..
cred ca daca ii zik nr il stie lumea .. B-97-DEY BY eddY cei ce stiu ceva despre masina sunt rugati sa imi zika . nush ce sa fak . se merita sau nu multumesk !
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 23:58   #5
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

ia fa o poza la motor si pune aici nasul nu conteaza pt ca masina cand sta pe loc nu trebuie sa incalzeasca iar daca se aprinde becul la ulei insemna ca e ciorba deja si tu o lasi sa se incalzeasca de o ia mama dracu fa o poza sunt curios sa vad ceva
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 00:23   #6
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

garnitura de chiuloasa e bushita
sper sa nu fie ceva mai grav, daca zici ca se aprinde si becu la ulei..sa nu fie cumva crapata/fisurata chiuloasa..
in orice caz .. garnitura cred ca e vinovata
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 16:12   #7
dog

Stage 3
 
dog's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 129
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

si eu am o proplema aproape la fel ,am un 316 din 90 ,motor m40 .si de la un tomp se incinge cam rpd si cam mult sare de jumate.
intre timp am scimbat si pompa de apa,k ramasese blocata presotupa si arunca apa ca la balamun.acu se mai incaljeste ,dar nu asa tare ca inainte.ce ar putea sa aiba
dog is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 17:40   #8
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

merci pt sfaturi .. Marooo .. nu o las sa se .. inkalzeaska . ce am aflat de la propietar ........ 1 sonda crede el ca este de dacie .. nush ce sa zik nu cred ca se potriveste .. la filet .. .si in al doilea rand . radiatorul fagurii de la el . sunt tozi indreptati . azi iam bagat calgon . am fost la mai multi prieteni mecanici . si miau zis . chiuloasa infundata garnitora . sau ovalizata .. mai putin credibil .. ulei .. in apa nu este si nici invers .. ... poate gasesk la cineva pt 30 min un radiator bun . sa probez .. cu el daca este de la radiator sau nu .. pt ce ce pot sa ma ajute sa imi lase un nr de telefon . multumesk mult !
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 21:17   #9
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

pune o poza sa vad modelul radiatorului aceasi problema am avut si eu cand mi-am luat urs si de vina era radiatorul aveam motor 2.0(6cilindri) si el era de 1.8(4cilindri) am schimbat garnituri chiuloase termostate pompe draci laci calgon am spalat motorul de mi-a venit rau am montat un electro-ventilator in fata degeaba...pana mi-a venit marea idee tot mie sa incerc radiatorul unui prieten si adio probleme cu apa dar am ramas stresat de atunci...)) bafta
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 21:19   #10
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

Quote:
Originally Posted by dog View Post
si eu am o proplema aproape la fel ,am un 316 din 90 ,motor m40 .si de la un tomp se incinge cam rpd si cam mult sare de jumate.
intre timp am scimbat si pompa de apa,k ramasese blocata presotupa si arunca apa ca la balamun.acu se mai incaljeste ,dar nu asa tare ca inainte.ce ar putea sa aiba
incearca alt vasc
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 22:23   #11
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

maroo vasc asta e de pe masina ce mergea .. sa zice`m ca nu e bun la mine .. ai sa imi dai unul .. sau sa imi recomanzi unul ce se pricepe sa imi rezolve priblema . ? sau sa imi dea cineva un radiator sa probez . !!! si pt poze datimi e_mail am o poza de la cursa de la dragonul rosu . .. B-97-DEY by eddy !!
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 22:25   #12
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

apropo cry .. dgh .. si tu msk . cred ca o stiti . masina . de prin stefan cel mare . astept o veste daca o stiti !
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 22:49   #13
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

uite poze cu masina !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_5500.jpg
Views:	119
Size:	39.5 KB
ID:	264153  
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 23:46   #14
Maroo

Stage 5
 
Maroo's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 915
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

masina o stiu am vazut-o de cateva ori ma interesa o poza la motor sa vad radiatorul sa-ti zic daca e de 2.5 sau nu iar vascul am inteles ca l-ai schimbat ...era sfatul meu pt baiatul cu 1.6 bafta
Maroo is offline   Reply With Quote
Old 01-01-09, 22:57   #15
liviu_24

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 9
Default Re: Pt ce ce stiu Bmw

salut am si eu o problema cu un bmw e36 316 din 1995 mi-se ridica apa la bord cand stau in trafic si de curand a inceput sa curga apa pe la pompa de apa dar nu pe la axul ei pe langa pompa sa fie stricata pompa de apa ? si unde gasesc si eu o pompa in ploiesti mai ieftina noua sau la mana a doua
liviu_24 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -