Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-13, 14:05   #1
davidmafiotu

Stage 4
 
davidmafiotu's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 195
Default TREMURA MOTORU 530D

Salut am un e39 530d 192hp si am o problema cu el, la rece imi tremura motorul, daca o accelerez umpik isi revine, dupa care face iara si se aude un scartait de la curea , rola sau intinzator. Am fost cu ia pe testar si nu mi-a dat mai nimik, un injector arata ca nu mergea in parametri corecti si un releu de pronire la buji , am fost am dus injectoarele la curatat si recalibrat si am dat banii degeaba tot asa face. nu stiu unde sa ma ma mai duc cu ia nu sunt mecancii specializatii pe bmw , dau banii in stanga si in dreapta degeaba, la servis mi-au zis ca poate sa fie din fulie sau din intinzator , poate sa tremure de akolo????? io nu as crede sa fie de akolo, ma gandesc sa nu fie din volanta si sa bata la rece , se poate?? daca calc ambreiaju tot tremura motoru, dar ciudat daca o accelerez umpik isi revine sau daca tin picioru constant pe acceleratie si o ridic la 900rpm. Ajutatima si pe mine va rog mult .
davidmafiotu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 16:54   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

Quote:
Originally Posted by davidmafiotu View Post
Salut am un e39 530d 192hp si am o problema cu el, la rece imi tremura motorul, daca o accelerez umpik isi revine, dupa care face iara si se aude un scartait de la curea , rola sau intinzator. Am fost cu ia pe testar si nu mi-a dat mai nimik, un injector arata ca nu mergea in parametri corecti si un releu de pronire la buji , am fost am dus injectoarele la curatat si recalibrat si am dat banii degeaba tot asa face. nu stiu unde sa ma ma mai duc cu ia nu sunt mecancii specializatii pe bmw , dau banii in stanga si in dreapta degeaba, la servis mi-au zis ca poate sa fie din fulie sau din intinzator , poate sa tremure de akolo????? io nu as crede sa fie de akolo, ma gandesc sa nu fie din volanta si sa bata la rece , se poate?? daca calc ambreiaju tot tremura motoru, dar ciudat daca o accelerez umpik isi revine sau daca tin picioru constant pe acceleratie si o ridic la 900rpm. Ajutatima si pe mine va rog mult .
Cred ca te-au la misto cu fulia..sau sunt ei foarte prosti.
Verifica CLAPETA DE ACCELERATIE SAU DEBIMETRU !! CEL MAI SIGUR DEBIMETRU..nu baga aer corect.
Si daca se aude o curea sau o rola..nu are nici o treaba cu tremuratul..alea sunt alte probleme.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 19:08   #3
davidmafiotu

Stage 4
 
davidmafiotu's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 195
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

pai se aude scartait asa cand tremura , dar cand merge normal nu se mai aude
davidmafiotu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 20:00   #4
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

suportii de la motor sunt ok?
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 20:24   #5
davidmafiotu

Stage 4
 
davidmafiotu's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 195
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

da i-am schimbat aku cateva luni , daca vb de tampoanele hidraulice
davidmafiotu is offline   Reply With Quote
Old 25-11-13, 20:09   #6
davidmafiotu

Stage 4
 
davidmafiotu's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 195
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

se pare ca am rezolvat problema erea din vacumurii , ereau coapte , sper sa nu mai am probleme , akum trage si mai tare :P
davidmafiotu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-13, 14:34   #7
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

Detaliaza putin te rog...
Aceeasi problema o am si eu la un E60 525 D.
La mine tremura cand are el chef, adica galopeaza asa dintr-o data si daca o accelerez putin isi revine. Merge liniar si dintr-o data o apuca. Pe tester nu mai da nimic, injectoarele au fost reconditionate toate, turbina, ambreiaj, volanta etc...Masina merge normal dar are momente cand o apuca, numai la relanti. Asa facea si la tine?? Despre ce vacum-uri este vorba?
Ms mult!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 01-12-13, 09:04   #8
OVI

Stage 5
 
OVI's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 602
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Detaliaza putin te rog...
Aceeasi problema o am si eu la un E60 525 D.
La mine tremura cand are el chef, adica galopeaza asa dintr-o data si daca o accelerez putin isi revine. Merge liniar si dintr-o data o apuca. Pe tester nu mai da nimic, injectoarele au fost reconditionate toate, turbina, ambreiaj, volanta etc...Masina merge normal dar are momente cand o apuca, numai la relanti. Asa facea si la tine?? Despre ce vacum-uri este vorba?
Ms mult!
de la admisie...am patit si eu..pe 2.8...are niste furtunase pe sub admisie...
OVI is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 21:54   #9
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

Quote:
Originally Posted by OVI View Post
de la admisie...am patit si eu..pe 2.8...are niste furtunase pe sub admisie...
Stiu ce zici tu, dar la diessel e alta treaba, alta admisie.... Nu are legatura cu ceea ce zici tu.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 12-12-13, 09:17   #10
bobocel

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 320
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

Quote:
Originally Posted by davidmafiotu View Post
se pare ca am rezolvat problema erea din vacumurii , ereau coapte , sper sa nu mai am probleme , akum trage si mai tare :P
Care vacumuri? traseu aer? traseu combustibil? traseu apa?
Am un e46 2.0d si posibil aceeasi problema sa o am si eu... sau suportul de motor

Merci!
bobocel is offline   Reply With Quote
Old 12-12-13, 19:11   #11
bitch

Stage 3
 
bitch's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 93
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

Salut ! As vrea si eu sa stiu cum i-ai dat de cap .. Am un e46 2.0 d si are un scartait ca de curea .. Am schimbat curelele,rola intinzatoare,intinzator,arcul din spatele intinzatorului,alternator,si nici un rezultat ..
bitch is offline   Reply With Quote
Old 12-12-13, 22:32   #12
00ScarFace

Stage 3
 
00ScarFace's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 104
Default Re: TREMURA MOTORU 530D

Aceiasi problema am avuto si eu si era tot de la admisie .....am fost la un servise mia dat jos admisia si a luato la verificat pas cu pas ca intr-un final sa aflu ca era un furtun de sub admisie copt
00ScarFace is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -