Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-11, 23:25   #46
jambon

Stage 5
 
jambon's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 315
Default Re: Ce inseamna VANOS?

bai mistocarilor futuva in gura stiti sa faceti mistouri de parca vati nascut in pl mea cu motoare vanos in garaj la tatu si cum vo dat pampersu jos de la cur vati bagat vasturile in motoare si sunteti toti mecanii pulii.puteati sa ex omului ce si cum stiti nu sa-l luati la batjocura care si cum vreti
jambon is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 00:09   #47
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: Ce inseamna VANOS?

concluzia daca aveti ganduri de "omorat" luati NON VANOS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 00:54   #48
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Ce inseamna VANOS?

VANOS-ul este o tehnologie aplicata de bmw pe motoarele lor incepand din '92
Dublu VANOS a fost introdus in '96 pe M3 3.2
Acesta actioneaza asupra supapelor de admisie (in cazul vanosului simplu) sau admisie si evacuare (in cazul dublu vanos) tinandu-le mai mult sau mai putin deschise.
Avantaj, la turatii mici motorul are un consum mai mic. La turatii mari o admisie mai bogata si o evacuare completa (in cazul dublu vanos) deci per total un motor mai performant.
Dezavantaj, in cazul delimitarii turatiei sau schimbat inferioara cand nu trebuie, supapele ating de pistoane si nu e deloc bine. Dar cat timp nu treci de 8000 rpm la M-uri si 7000 rpm la celelalte nu este nicio problema.

Din 2001 s-a introdus si valvetronic ce lucreaza in paralel cu dublu vanos, acesta actioneaza asupra inaltimii si duratei deschiderii supapelor.

Din cate stiu, doar la cele pe benzina s-a pus vanos.

Non vanos


vanos


dublu vanos


Cat despre masina ta, daca este cea cu motor 1991 cmc si 150cp este nikasil, daca este 2171 cmc si 170cp este aluminiu.
Cu nikasil-ul este problema in cazul benzinei cu un continut ridicat de sulf.
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 19:37   #49
ice_ldv

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 109
Default Re: Ce inseamna VANOS?

Va multumesc pentru explicatii, foarte explicite si concise cheluakame. Cat despre ironii gen Various Adaptive Nitrous Oxide System , este exemplul perfect de atotstiutor, care stie tot dar nu stie nimic, DAR trebuie sa iasa in fata sa se afirme. Va multumesc inca o data celor bine intentionati. La multi ani!
ice_ldv is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 22:43   #50
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Ce inseamna VANOS?

Era o gluma bai cocalarel. Date mai asa si joc de glezna. Daca mata nu tia dat simtul umorului nu mai latra aici ca o moara stricata. E google, e wikipedia e tot asa, o simpla cautare pe google iti releva misterul vanosului. Intelegi?

Hai, ca vad 1 post/2 post/3 post da deja ma calci pe nervi, ce drq tot cauti? Nu'ti mai ajunge? Ti sa explicat, ti sa aratat, gata.

Hai, pa!

P.S. E valabil tie si altora care au latrat pe aici ca spartii in lipsa de ceva mai bun.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 22:55   #51
ice_ldv

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 109
Default Re: Ce inseamna VANOS?

Ma bucur ca ai invata sa numeri reply-urile. Dar nu ti-am bagat thread-ul in fata ca sa intri tu sa faci tot felul de comentarii...te rog...cu latratul si cu morile tale. Vezi ca poate ai ceva treaba si te retin. Eu sunt de felul meu mai nestiutor nu atotstiutor ca tine. Daca vroiai sa-mi rasp la intrebare era ok....daca nu la fel de bine puteai sa o ignori. Timpul care l-ai petrecut tu pe acest thread a fost irosit...din pacate pentru tine in defavoarea ta. Nu ai zis nimic concret numai ai tot comentat la fiecare reply. II ROG PE TOTI CEI CARE CITESC ACEST THREAD SA NU MAI FACA NICI O REMARCA LA ADRESA ACESTUI ATOTSTIUTOR. El in sinea lui asta doreste...sa fie remarcat prin orice metoda. O seara frumoasa tuturor.
ice_ldv is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 23:02   #52
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Ce inseamna VANOS?

Quote:
Originally Posted by ice_ldv View Post
Ma bucur ca ai invata sa numeri reply-urile. Dar nu ti-am bagat thread-ul in fata ca sa intri tu sa faci tot felul de comentarii...te rog...cu latratul si cu morile tale. Vezi ca poate ai ceva treaba si te retin. Eu sunt de felul meu mai nestiutor nu atotstiutor ca tine. Daca vroiai sa-mi rasp la intrebare era ok....daca nu la fel de bine puteai sa o ignori. Timpul care l-ai petrecut tu pe acest thread a fost irosit...din pacate pentru tine in defavoarea ta. Nu ai zis nimic concret numai ai tot comentat la fiecare reply. II ROG PE TOTI CEI CARE CITESC ACEST THREAD SA NU MAI FACA NICI O REMARCA LA ADRESA ACESTUI ATOTSTIUTOR. El in sinea lui asta doreste...sa fie remarcat prin orice metoda. O seara frumoasa tuturor.
Fratioare, esti bolnav, trateazate.

Serios vb. Nu caut reclama, nu caut nimic dar nici nu pot sa vad cum o minte bleaga mananca turkis delight pe un thread deschis acum 1 an si ceva de zile cand ma mancat in cur pa romaneste sa fac o gluma cu VANOSU...treaba cu variable adaptive...bla bla. In fine...mare greseala sa glumesti cu cei cu mintea obosita. Mam simtit prost ca teai ofensat si mam laudat si pe la altii cu "prostia" mea care spre deosebire au fost amuzati dar daca tu dupa atata timp tot o tii pe a ta, te trimit de unde ai venit acum 26 ani fara retinere ca vad ca o cauti cu lumanarea. Deci eu in sinea mea asta doresc, ai inteles tu ce.

Acum dute la somn ca au trecut 2min peste ora ta de culcare.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 23:25   #53
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: Ce inseamna VANOS?

aiurea vorbe din partea voastra !!!

adica va atacati ca 2 copii !

ice_ldv sincer pt tine exista GOAGAL puteai gasi acolo sigur,au mai fost inca 40 de useri care au intrebat acelasi lucru ca si tine,se gaseste cate un nebun la o luna sa deschida topic "ce inseamna vanos" ce este si cu ce se mananca !

morpheusmaster - spune-mi si mie pt ce te enervezi ??????

pt unu care are o lene in el atat d mare incat ii este greu sa scrie pe goagal ????

fii serios am pretentii de la tine !!! esti un baiat cerebral plm !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 23:33   #54
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Ce inseamna VANOS?

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
aiurea vorbe din partea voastra !!!

adica va atacati ca 2 copii !

ice_ldv sincer pt tine exista GOAGAL puteai gasi acolo sigur,au mai fost inca 40 de useri care au intrebat acelasi lucru ca si tine,se gaseste cate un nebun la o luna sa deschida topic "ce inseamna vanos" ce este si cu ce se mananca !

morpheusmaster - spune-mi si mie pt ce te enervezi ??????

pt unu care are o lene in el atat d mare incat ii este greu sa scrie pe goagal ????

fii serios am pretentii de la tine !!! esti un baiat cerebral plm !!!
fratioare ma enervez ca's 4 pagini de thread asternute pe vreo 1 an si ceva...mai bine...chiar 2, nuj...si am citit mam tot abtinut sa postez...lam lasat lam lasat sa muste ca am facut o gluma care nu a inteleso, n'am zis nimic, am lasat de la mine...dar vad ca nu tace dupa atata timp (cand threadul ar fi trebuit de mult inchis) si ma mai si ataca ca un lache, ma face pe mine ghebos si alea alea...cum sa nu ma enervez? Vrea atentie, ii dau atentie!!! De aia ca pa targu ocna )

Radem, glumim dar trebuie sa ne si respectam putin si sa nu sarim coarda. Nu cred ca am luat gatul nimanui dar daca el se comporta ca atare...atunci trebuie si eu sa iau un gat, nu?

p.s. ms marean pt numaru ala de tel si pers aia recomandata.

Last edited by morpheusmaster; 02-01-11 at 23:36.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 23:37   #55
ice_ldv

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 109
Default Re: Ce inseamna VANOS?

Marian, thread-ul a inceput acum 3 ani, si da recunosc nu m-am uitat pe google/goagal, wiki , bliki fiki....etc dar iti spun ca m-am uitat pe 4tuning si nu am gasit nici un thread.Sunt un user mai noi pot sa spun, fata de voi, dar nu cred ca atitudinea unora este corecta fata de cei noi.Daca este un forum pentru cei f.destepti si atustiutori sa se consemneze undeva si sa se faca un chestionar complex pentru acceptare. Am intrebat, nu consider ca am grsit, in cel mai bun caz putea oricine daca dorea sa dea un link. Ms oricum
ice_ldv is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 23:40   #56
ice_ldv

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 109
Default Re: Ce inseamna VANOS?

Da, ar fi indicat sa se inchida thread-ul...si eventual dpmdv se poate sterge
ice_ldv is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 22:03   #57
paul_fge

Stage 2
 
paul_fge's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Ce inseamna VANOS?

sal am si eu o intrebare am schimbat pana acum 2 vanosuri la m52 si mi sa stricat iar cam ce se intampla rontaie rau si nu mai trage masina si tremura motorul si daca se poate sa mi dati un raspuns corect fara caterinca ok?
ms f mult
paul_fge is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 11:37   #58
alex1984

Stage 1
 
alex1984's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 23
Question Re: Ce inseamna VANOS?

Quote:
Originally Posted by bebe no1 View Post
uite asta e simplu
m-am uitat ca prostu frate...dar totusi unde vedetzi voi umflatura..trebuia sa marchezi si tu cu ceva pe poza...ca sa nu se holbeze lumea toata ziua fara sa inteleaga nimic....
alex1984 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 11:43   #59
alex1984

Stage 1
 
alex1984's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 23
Angry Re: Ce inseamna VANOS?

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
fratioare ma enervez ca's 4 pagini de thread asternute pe vreo 1 an si ceva...mai bine...chiar 2, nuj...si am citit mam tot abtinut sa postez...lam lasat lam lasat sa muste ca am facut o gluma care nu a inteleso, n'am zis nimic, am lasat de la mine...dar vad ca nu tace dupa atata timp (cand threadul ar fi trebuit de mult inchis) si ma mai si ataca ca un lache, ma face pe mine ghebos si alea alea...cum sa nu ma enervez? Vrea atentie, ii dau atentie!!! De aia ca pa targu ocna )

Radem, glumim dar trebuie sa ne si respectam putin si sa nu sarim coarda. Nu cred ca am luat gatul nimanui dar daca el se comporta ca atare...atunci trebuie si eu sa iau un gat, nu?

p.s. ms marean pt numaru ala de tel si pers aia recomandata.
auzi mai desteptule....lasa-te de sfaturi cu google ,tu si astia ca tine, ca doar de asta e forum aici...daca vreti sa dati un sfat bine,daca nu ...lasatii pe altii mai bine intentionati ....
alex1984 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 22:59   #60
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Ce inseamna VANOS?

Quote:
Originally Posted by alex1984 View Post
m-am uitat ca prostu frate...dar totusi unde vedetzi voi umflatura..trebuia sa marchezi si tu cu ceva pe poza...ca sa nu se holbeze lumea toata ziua fara sa inteleaga nimic....
daca citea i tot intelegeai si vedeai ...
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -