Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-13, 09:07   #46
VdtAfan

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: Sonda lambda 325

Audi A6 3.0tdi Tiptronic. 2006. Am maful obosit... l am decuplat, nu mai smuceste dar tot am cadere de turatie in a 3a. Mi a picat testul de emisii.... De mult timp miros foarte urat gazele desi am dpf. Nu stiu ce are ..... o sa merg sa ii fac diagnoza. Sper doar sa nu fie de la cutie....

Scuze daca am deranjat ca am postat la Bmw. Apropo, obuna bucata de timp, cat am avut termostatul defect imi iesea fum de la convertizorul catalitic. Si sarea turometrul cand stationam...probabil nu isi facea regenerarea dpful...

Last edited by VdtAfan; 08-02-13 at 09:11.
VdtAfan is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 09:20   #47
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Sonda lambda 325

Quote:
Originally Posted by VdtAfan View Post
Audi A6 3.0tdi Tiptronic. 2006. Am maful obosit... l am decuplat, nu mai smuceste dar tot am cadere de turatie in a 3a. Mi a picat testul de emisii.... De mult timp miros foarte urat gazele desi am dpf. Nu stiu ce are ..... o sa merg sa ii fac diagnoza. Sper doar sa nu fie de la cutie....

Scuze daca am deranjat ca am postat la Bmw. Apropo, obuna bucata de timp, cat am avut termostatul defect imi iesea fum de la convertizorul catalitic. Si sarea turometrul cand stationam...probabil nu isi facea regenerarea dpful...
Cautat si cumpara MAF nou , nu SH [ ca la fel risti sa ai aceeasi problema dupa aia ] , verifica furtunele de vacum sa nu fie crapate , verificata bateria la sange , masina face foarte urat daca ea nu face fata cerintelor echipamentelor electronice din masina , iar tu ai din belsug pe ea ! Fara o diagnoza completa nu te putem ajuta , masina are prea multa electronica inglobata in ea , ca sa ne putem da seama de vinovati !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 09:39   #48
VdtAfan

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: Sonda lambda 325

Multumes pentru sfaturi. O sa fac o diagnoza dar nu sunt prea optimist......Mi s a aprins check engine...Si cu maful cuplat si decuplat... Inainte cand faceam operatiunea asta, cand il cuplam motorul se auzea mai rotund...mai silentios . Acum nu mai e nici o diferenta, doar ca deschide egr ul. Sper doar sa nu fie de la cutie. Are 2ani si cateva lunii si maxim 60.000km.
Ps. Are faze.cand se accelereaza in suturi atunci cand e pe liber

Last edited by VdtAfan; 08-02-13 at 09:53.
VdtAfan is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 10:05   #49
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Sonda lambda 325

Quote:
Originally Posted by VdtAfan View Post
Multumes pentru sfaturi. O sa fac o diagnoza dar nu sunt prea optimist......Mi s a aprins check engine...Si cu maful cuplat si decuplat... Inainte cand faceam operatiunea asta, cand il cuplam motorul se auzea mai rotund...mai silentios . Acum nu mai e nici o diferenta, doar ca deschide egr ul. Sper doar sa nu fie de la cutie. Are 2ani si cateva lunii si maxim 60.000km.
Ps. Are faze.cand se accelereaza in suturi atunci cand e pe liber
Astea sunt simptome de masina de peste 350 de mii de km parcursi .... fai o mica revizie generala , curatat tot , egr , galerie de admisie , verificai sistemul electric , filtrul de aer , si altele ! oricum ce spui tu aici , nu e buna ! masina are nevoie de o inspectie facuta atent !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 10:15   #50
VdtAfan

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: Sonda lambda 325

Mai taie 50.000din ei dai drq)). Asa dintr o data.....Nu mi vine sa cred..... A mers super bine si acum nu prea vrea.
Poate din cauza ca sunt un mini schumacher......

Last edited by VdtAfan; 08-02-13 at 10:17.
VdtAfan is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 17:12   #51
bibic

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 44
Default Re: Sonda lambda 325

Salut, scz ca ma bag si eu. dar am un 316i 93' cu un consum de 16-17%( mers normal ) si am cam aceleasi probleme, da rateuri pana-n 2mii de ture, se inneaca si moare, dar nu face mereu . Ma poate ajuta cineva cu un tester ? o sonda ? sau debitmetru ? pt o proba? ms
bibic is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 22:53   #52
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Sonda lambda 325

schimba bujiile...
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 12:54   #53
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Sonda lambda 325

Quote:
Originally Posted by bibic View Post
Salut, scz ca ma bag si eu. dar am un 316i 93' cu un consum de 16-17%( mers normal ) si am cam aceleasi probleme, da rateuri pana-n 2mii de ture, se inneaca si moare, dar nu face mereu . Ma poate ajuta cineva cu un tester ? o sonda ? sau debitmetru ? pt o proba? ms
Verifica senzorul ECT daca functioneaza sau eventual schimbal costa 50 ron sh si vezi daca se schimba comportamentul....Daca te dai la ea 5-10 min cu schimbari mai sus merge ok dupaia?(adica cand se incalzeste mai tare senzorul). Am avut aceeasi problema ca tine si asta era problema.Salut.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X

Last edited by mike_4tuning; 11-02-13 at 13:08.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 21:28   #54
Florin Ardeleanu

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 6
Default Re: Sonda lambda 325

Quote:
Originally Posted by mike_4tuning View Post
Verifica senzorul ECT daca functioneaza sau eventual schimbal costa 50 ron sh si vezi daca se schimba comportamentul....Daca te dai la ea 5-10 min cu schimbari mai sus merge ok dupaia?(adica cand se incalzeste mai tare senzorul). Am avut aceeasi problema ca tine si asta era problema.Salut.
de la ce vine ECT? Aveai consum mare? ms
Florin Ardeleanu is offline   Reply With Quote
Old 01-09-14, 12:02   #55
tensyon89

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 21
Default Re: Sonda lambda 325

Salut! Problema la care nu-i dau de cap Bmw 520i an 97,motor m52 206 s3,da gaze pe espament de nu poti sta langa el,rateuri in admisie si evacuare,cele de evacuare persista su cu motorul la 90 de grade,cand e la aceasta temperatura masina are momente cand isi revine,trage bine,la rece da in nas si nu se tureaza mai mult de 1500 ture.Am fost la tester si mi-a dat eroare senzor turatie.AM SCHIMBAT URMATOARELE; SENZOR TURATIE SI AXA CU CAME NOI PE PRODUCATOR,BUJII NOI,DEBITMETRU SH,VERIFICAT FISE BUJII SI BOBINE INDUCTIE.Motorul e luat de la dezembrari si nu stiu cum mergea innainte.Daca scot mufa de la sondele lambda (sunt 2 pe galerie inninte de catalizator) nu e nicio diferenta si nici mufa de la motorasul de relanti tot nicio diferenta.Relantiul la rece sta la 400 ture si intrerupe.
Va rog daca v-ati lovit de aceasta problema!
tensyon89 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-14, 13:37   #56
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Sonda lambda 325

Gaseste o diagnoza buna si vezi ce zice ca sa nu mai schimbi piese degeaba.
316i is offline   Reply With Quote
Old 01-09-14, 13:42   #57
tensyon89

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 21
Default Re: Sonda lambda 325

si diagnoza iti poate spune aiurea,deoarece factorul mecanic intervine.
tensyon89 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -