Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-13, 17:41   #1
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default bucsaraie e36

salutare. Imi confirma cineva ca piesele din poza se potrivesc la toate modelele de e36 ?
le-am cumparat pt masina mea , nu le-am montat inca si as vrea sa o vand si sa imi iau alt e36 .... si asa macar le montez pe cea cumparata.

Si inca o intrebare : ce altceva ar mai lipsi pt a complecta toata bucsaraia fata?
-amortizoare
-bucsele de la bara antiruliu
-flansele de la amortizoare

si ce altceva???????
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0599.jpg
Views:	137
Size:	2.16 MB
ID:	2653710  
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 17:45   #2
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: bucsaraie e36

Quote:
Originally Posted by ALINe36 View Post
salutare. Imi confirma cineva ca piesele din poza se potrivesc la toate modelele de e36 ?
le-am cumparat pt masina mea , nu le-am montat inca si as vrea sa o vand si sa imi iau alt e36 .... si asa macar le montez pe cea cumparata.

Si inca o intrebare : ce altceva ar mai lipsi pt a complecta toata bucsaraia fata?
-amortizoare
-bucsele de la bara antiruliu
-flansele de la amortizoare

si ce altceva???????
Ai cam tot ce iti trebuie inafara de ce ai zis ca mai trebuie
PS cat ai dat pe bascule,le-ai luat goale sau asa cu pivotii pe ele?
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:01   #3
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: bucsaraie e36

basculele le-am luat asa cum se vad cu tot cu pivoti.
este tot kit-ul ( bascule, gumele alea rotunde in care intra bascula ,capetele de bara de directie si ceilalti 2 pivoti care se prind de bara antiruliu ) si am platit 90euro
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:19   #4
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: bucsaraie e36

De unde ai achizitionat acest kit?
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:26   #5
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: bucsaraie e36

de pe ebay din germania
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:31   #6
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: bucsaraie e36

Quote:
Originally Posted by ALINe36 View Post
de pe ebay din germania
90 cu tot cu transport?
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:40   #7
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: bucsaraie e36

nu. curierul costa vreo 15euro dar mi le-a trimis in italia. pt romania mi se pare ca e 25e
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 19:26   #8
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: bucsaraie e36

poate ne lasi si noua un link ) si sa ne zici cum sunt piesele , daca sunt de treaba sau nu ....ms
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 22:06   #9
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: bucsaraie e36

http://www.ebay.de/itm/QUERLENKER-KO...ht_6222wt_1162

asta e linkul cu "bratele" acu le vad la 85e.
despre piese... ce va pot spune ; acu cateva luni am comandat kit frane fata,spate. Este evident ca piesele nu sunt originale bmw , in schimb e misto ca daca iti trimit ceva ,iti da tot felul de accesorii , pe care daca le iei de la PIESE AUTO le platesti separat.
De exemplu la frane (eu am tamburi pe spate .stiu ,nu radeti) am primit toate arcurile ,niturile si alte componente minuscule ,asa ca am reusit sa schimb totul.
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 22:11   #10
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: bucsaraie e36

RICKO imi place masina ta, am incercat sa fac si eu un upgrade insemnat la a mea insa nu prea am dat de oameni care sa fie pe lungimea mea de unda in asa fel sa iasa ceva frumos.

Daca cineva mai este interesat de piese . eu intru pe ebay.de si dau sa caute bmw e36.si de acolo imi aleg ce imi trebuie
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 00:48   #11
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: bucsaraie e36

Quote:
Originally Posted by ALINe36 View Post
RICKO imi place masina ta, am incercat sa fac si eu un upgrade insemnat la a mea insa nu prea am dat de oameni care sa fie pe lungimea mea de unda in asa fel sa iasa ceva frumos.

Daca cineva mai este interesat de piese . eu intru pe ebay.de si dau sa caute bmw e36.si de acolo imi aleg ce imi trebuie
Ma bucur ca iti place, ms frumos ,stai linistit ca nici eu nu am dat peste oameni de treaba si m-au facut fiecare cum a putut , pot sa ii numar pe degete pe acei ce au fost de treaba cu mine , masina nu imi e gata terminata ,mai trebuie injectati in ea o gramada de bani . In fine multumesc de link
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 21:18   #12
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: bucsaraie e36

Salut
vinzi cumva numai suporti de motor TAMOANELE?
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 22:13   #13
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: bucsaraie e36

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Salut
vinzi cumva numai suporti de motor TAMOANELE?
nu vand nimic , ba din contra am o lista intreaga de bunatati de comandat dar trebuie sa mai astept vreo saptamana sa mai fac ceva bani ...as avea niste jante pe care as vrea sa le schimb +diferenta ,dar asta cand vin acasa
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 23:02   #14
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: bucsaraie e36

Iti mai trebuie si bucsele si bieletele de la bara stabilizatoare ...
Piesele 2 si 6 cate doua din fiecare...

Vezi ca bucsele alea sunt dubios de achizitionat.... sunt vreo 4-5 marimi ce difera in functie de an si luna nu in functie de motorizare... Sunt ieftine... Alea de m3 costa 9 ron bucata...


Bucsele de la bascule ( originale sau aftermarket) sunt niste porcarii ce te tin un an....
Daca tot iti faci articulatia pe alea de la bascule puneti-le din poliuretan... Sunt vreo 55 de euro in romania( cu tot cu drum) de la powerflex. La strongflex sunt ceva mai ieftine dar nu stiu pretul exact acum...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	MzU5Ml9w.png
Views:	43
Size:	28.4 KB
ID:	2654846  

Last edited by the_rifle; 08-01-13 at 23:23.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 09:12   #15
gaby0606

Stage 3
 
gaby0606's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 129
Default Re: bucsaraie e36

Iti dau un sfat - nu cumpara toate prostiile aftermarket NoName - iti spun ca am patit-o si eu o singura data, dar mi-a fost invatatura de minte. Ce este ieftin - de cele mai multe ori este si prost.
Apropos, au fost achizitionate de pe Ebay.de - cumpar de peste 3 ani de pe acest site.
Personal, tot ce tine de bucsaraie, articulatie folosesc doar Lemforder sau in cazul in care nu pot - Meyle.

<<Vezi ca bucsele alea sunt dubios de achizitionat.... sunt vreo 4-5 marimi ce difera in functie de an si luna nu in functie de motorizare... Sunt ieftine... Alea de m3 costa 9 ron bucata...>> the_rifle

Daca te referi la bucsele de la bara de torsiune (stabilizatoare) acestea difera in functie de grosimea barii de torsiune. Ca sa sti care tb sa le comanzi, tb doar sa iei un subler si sa masori grosimea (diametru exterior) al barii de torsiune. Valori de genul: 22.5mm sau pt M 26mm, etc
gaby0606 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -