Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-13, 15:31   #1
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Post E36 retrofit clima digitala

Salutari,
Vreau sa pun clima digitala pe pisica fara AC si ma intereseaza care sunt toate piesele de care am nevoie si cam tot ce trebuie facut sa o schimb singur in caz ca sunt colegi care au facut treaba asta deja.
mersi.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 02:12   #2
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

radiatorul din fata (condensorul), electroventilator cu 2 trepte, switch-ul in 2 trepte ce vine insurubat in radiator, filtrul dezumidificator (e obligatoriu sa se puna nou), conducte, compresor, aeroterma, computerul (panoul) de AC, inca o mufa (neagra) care vine din instalatia masinii la aeroterma si 3 relee: 2 pentru electroventilator si unu pentru compresorul de AC. Ah, si mai sunt 2 sigurante care se adauga din cate-mi aduc aminte. Pentru instalatia electrica ai nevoie de schema, ai nevoie sa vii cu un fir din ECU-ul masinii in releul pentru compresor... asta daca vrei s-o faci ca la carte. Succes!
__________________
If you want to finish first, first you have to finish.
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 13:48   #3
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Da' din clima cu rotite nu ramane nimic ?
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 13:52   #4
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Da' din clima cu rotite nu ramane nimic ?
la aia cu rotite (aragaz ) schimbi doar aeroterma si-i pui panoul digital. Releele, electroventilatorul, compresor, etc si restul le ai deja.. Doar mufezi aeroterma in mufele existente.
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 14:19   #5
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Aha... O veste buna
Bine ca aveti voi cuptor cu microunde...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 22:30   #6
alecsutz03

Stage 5
 
alecsutz03's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 836
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Quote:
Originally Posted by kinezool View Post
la aia cu rotite (aragaz ) schimbi doar aeroterma si-i pui panoul digital. Releele, electroventilatorul, compresor, etc si restul le ai deja.. Doar mufezi aeroterma in mufele existente.
stai putin...nu trebuie instalatia electrica...da mai multe detalii...intentionez sa fac asa ceva si vreau sa stiu cu exactitate!
alecsutz03 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 22:46   #7
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

am fost destul de explicit. schimba aeroterma si pune panoul digital. atat. de fiecare data cand tii circuitul de freon deschis mai mult de cateva minute, se recomanda schimbarea filtrului dezumidificator. ESTE EXCLUS SA FOLOSITI UNUL SH daca tineti la compresor si la valva de expansiune!
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 22:50   #8
alecsutz03

Stage 5
 
alecsutz03's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 836
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Quote:
Originally Posted by kinezool View Post
am fost destul de explicit. schimba aeroterma si pune panoul digital. atat. de fiecare data cand tii circuitul de freon deschis mai mult de cateva minute, se recomanda schimbarea filtrului dezumidificator. ESTE EXCLUS SA FOLOSITI UNUL SH daca tineti la compresor si la valva de expansiune!
si cu instalatia electrica?vine la fix?
alecsutz03 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 23:10   #9
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Quote:
Originally Posted by alecsutz03 View Post
si cu instalatia electrica?vine la fix?
Stimate coleg, am impresia ca nu vorbim aceeasi limba... te anunt cand ma apuc de desenat sau de turnat un film.
Pana atunci, repet ce-am spus si mai devreme: daca ai avut AC cu rotite, inlocuiesti doar aeroterma si panoul.... Si daca bine imi amintesc, trebuie schimbata gura centrala de ventilatie, ca nu-s la fel prinderile in aeroterma.
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 23:15   #10
alecsutz03

Stage 5
 
alecsutz03's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 836
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Quote:
Originally Posted by kinezool View Post
Stimate coleg, am impresia ca nu vorbim aceeasi limba... te anunt cand ma apuc de desenat sau de turnat un film.
Pana atunci, repet ce-am spus si mai devreme: daca ai avut AC cu rotite, inlocuiesti doar aeroterma si panoul.... Si daca bine imi amintesc, trebuie schimbata gura centrala de ventilatie, ca nu-s la fel prinderile in aeroterma.
te-am intrebat...ca am intrebat pe mai multi...si fieacare si-a dat cu parerea...pana la tine,toti mi-au zis ca trebuie inlocuita si instalatia electrica....in fine....nu toti suntem experti...eu sunt la inceput in gama bmw....cer un sfat si mai bine intreb de 2 ori decat sa cumpar niste piese care nu am nevoie!Multumesc pentru timpul acordat si raspunsurile date!
__________________
DACIA 1610
alecsutz03 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 01:48   #11
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Quote:
Originally Posted by kinezool View Post
am fost destul de explicit. schimba aeroterma si pune panoul digital. atat. de fiecare data cand tii circuitul de freon deschis mai mult de cateva minute, se recomanda schimbarea filtrului dezumidificator. ESTE EXCLUS SA FOLOSITI UNUL SH daca tineti la compresor si la valva de expansiune!
Poti sa-mi detaliezi te rog care este si unde se afla acest filtru dezumidificator?
(un link eventual)
Si care este rolul lui daca spui ca are asa mare importanta starea lui, si cum influenteaza compresorul si avea valva (care te rog sa-mi spui unde este si ce rol are)?
Daca nu e prea mare deranjul....
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 02:02   #12
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Quote:
Originally Posted by Roby_m View Post
Poti sa-mi detaliezi te rog care este si unde se afla acest filtru dezumidificator?
(un link eventual)
Si care este rolul lui daca spui ca are asa mare importanta starea lui, si cum influenteaza compresorul si avea valva (care te rog sa-mi spui unde este si ce rol are)?
Daca nu e prea mare deranjul....
vezi in partea dreapta a masinii (partea pasagerului), in spatele farului, mai jos, ai o "butelie" in care intra 2 conducte si un senzor, ala e.
Cat despre restul, n-am de gand sa scriu ceea ce poti gasi si tu de unul singur pe google. Ar trebui sa scriu zeci de pagini despre fuctionarea sistemului de climatizare in masini, lucruri care le poti gasi singur daca intradevar te intereseaza...
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 02:17   #13
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Chiar ma intereseaza, dar ma gandesc ca daca tu ai pierdut nu stiu cat timp si acum ai aflat, de ce sa pierdem si noi alt timp, cand, daca esti bine intentionat, ne poti face tu o sinteza, nu in zeci de pagini, ci in cateva idei fundamentale.

Asta daca esti bine intentionat si mai devreme chiar ai vrut sa ajuti.


Ulterior,
am gasit un articol care explica destul de bine sistemul.

http://www.iovi.ro/blog/aerul-condit...corespunzator/

Last edited by Roby_m; 07-01-13 at 02:38.
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 20:28   #14
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Cam asta am adunat pana acum, le-am numerotat sa fie mai usor pe viitor cum vin montate. Ce mai lipseste?
==
si un link cu ajutor in demontarea bordului: http://forums.bimmerforums.com/forum....php?t=1574093
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	125
Size:	180.4 KB
ID:	2653796   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	86
Size:	400.5 KB
ID:	2653797   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	91
Size:	161.0 KB
ID:	2653798  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	65
Size:	255.7 KB
ID:	2653799   Click image for larger version

Name:	8.jpg
Views:	84
Size:	236.3 KB
ID:	2653800   Click image for larger version

Name:	567.jpg
Views:	96
Size:	310.3 KB
ID:	2653801  

Click image for larger version

Name:	9.jpg
Views:	86
Size:	269.5 KB
ID:	2653802   Click image for larger version

Name:	10.jpg
Views:	107
Size:	280.1 KB
ID:	2653803   Click image for larger version

Name:	11.jpg
Views:	77
Size:	238.8 KB
ID:	2653804  

Click image for larger version

Name:	13.jpg
Views:	60
Size:	190.2 KB
ID:	2653805   Click image for larger version

Name:	14.jpg
Views:	92
Size:	341.8 KB
ID:	2653806   Click image for larger version

Name:	15.jpg
Views:	74
Size:	211.8 KB
ID:	2653807  


Last edited by xxdadixx; 07-01-13 at 20:54.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 21:14   #15
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 retrofit clima digitala

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Cam asta am adunat pana acum, le-am numerotat sa fie mai usor pe viitor cum vin montate. Ce mai lipseste?
==
si un link cu ajutor in demontarea bordului: http://forums.bimmerforums.com/forum....php?t=1574093
Pai nu ai aeroterma.. cel putin in poze. Nici radiatorul de clima si nici electroventilatorul. Mai ai nevoie de gura centrala de aer cea cu rotita de rece-cald. Piesa din poza 1 e MUSAI sa o pui noua, e maxim 200lei, e filtrul de care am amintit mai sus in posturile mele.
Releul din poza 8 e pentru ventilatia stationara. Eu unu, nu mi-am mai pus obtiunea asta.
Mai ai nevoie de a 2-a mufa care intra in aeroterma (neagra)... si instalatia aferenta de pe masina donoare. Plus soclurile releelor.... mai sunt parca niste sigurante ce trebuie adaugate in cutia de sigurante.

Compresorul din cate vad e de 6 cilindri.
kinezool is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -