Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-12, 15:58   #1
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default demontare panou sigurante e36

buna ziua,masina in cauza e un 1,8 is,ma intereseaza cum inlatur panoul de sigurante cu totul pt a verifica niste fire lipite in scurt de sub el,mai exact am observat 3 surubele mici,dupa care trebuie inlaturate toate sigurantele sau se ia tot panoul cu tot cu sigurante,a mai desfacut careva?
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 02:56   #2
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: demontare panou sigurante e36

Ai 4 suruburi cu cap de 8 care se desfileteaza pe la picioare la sofer, sunt gauri facute in protectia termica in dreptul lor. Dar nu vei reusi sa scoti cutia de la locul ei, deoarece nu te va lasa instalatia care intra in masina. Si ca sa dai jos instalatia ... ai de mancat o franzela
__________________
If you want to finish first, first you have to finish.
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 18:37   #3
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: demontare panou sigurante e36

Quote:
Originally Posted by kinezool View Post
Ai 4 suruburi cu cap de 8 care se desfileteaza pe la picioare la sofer, sunt gauri facute in protectia termica in dreptul lor. Dar nu vei reusi sa scoti cutia de la locul ei, deoarece nu te va lasa instalatia care intra in masina. Si ca sa dai jos instalatia ... ai de mancat o franzela
Mama masii si cum pot ajunge atunci la firele de sub cutia de sigurante pt a verifica unde sunt lipite?
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 18:52   #4
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: demontare panou sigurante e36

de la ce sunt firele? anuleaza circuitul ala si fa tu altul din fire...
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 19:11   #5
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: demontare panou sigurante e36

Quote:
Originally Posted by kinezool View Post
de la ce sunt firele? anuleaza circuitul ala si fa tu altul din fire...
Hai sa iti zic cum sta treaba,mi s-au topit firele din usa din senin,siguranta de la inchidere a fost prea mare si nu s-a ars ,doar s-a topit plasticul de pe ea,de atunci proiectoarele imi stau aprinse continuu,si daca le opresc din buton si daca opresc motorul ele tot merg,solutia gasita a fost sa scot siguranta de la inchidere,in felul asta proiectoarele functioneaza normal dar nu merge inchidere.Concluzia e ca plus de la inchidere care e permanent s-a lipit de plus de la proiectoare,am fost la electrician si mi-a schimbat firele topite din usa si de sub bord,mi-a zis ca sunt lipite undeva sub panoul de sigurante.Tu ce zici sa fac?
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 19:20   #6
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: demontare panou sigurante e36

tre sa dai jos bordul.. si sa dai drumul la bridele alea care tin instalatia si sa incerci sa tragi cutia. cel mai bine ar fi sa scoti instalatia si sa rezolvi problema asap. sa nu ti-o rezolve pompierii altfel...
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 19:40   #7
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: demontare panou sigurante e36

Quote:
Originally Posted by kinezool View Post
tre sa dai jos bordul.. si sa dai drumul la bridele alea care tin instalatia si sa incerci sa tragi cutia. cel mai bine ar fi sa scoti instalatia si sa rezolvi problema asap. sa nu ti-o rezolve pompierii altfel...
As anula instalatia de la proiectoare si as face alta dar nu stiu daca de inchidere mai am lipite si alte fire,acum sunt tot fara siguranta la inchidere
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 14:33   #8
uberbmw

Stage 2
 
Join Date: May 2012
Posts: 51
Default Re: demontare panou sigurante e36

sal, eu am dat cutia de sigurante intr-o parte ,sore motor,destul de usor, am desfacut cele 4 suruburi cum a zis colegul, apoi am taiat soriceii aia ce tineau firele care intrau in panou, astfel am tras cutia spre motor destul de mult(aveam si mot dat jos) .......dar cred ca ai loc si cu mot sus, bafta....
uberbmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -