Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-13, 23:33   #1
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Centuri siguranta E36

Am observat ca centura de pe partea soferului nu " se mai trage " pe stalp singura dupa ce scot centura de pe burta...

Unde e pozitionat arcul care o trage sau ce se poate strica pe-acolo de nu mai merge ?

Ce plastice trebuie desfacute ?
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 15:43   #2
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Centuri siguranta E36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Am observat ca centura de pe partea soferului nu " se mai trage " pe stalp singura dupa ce scot centura de pe burta...

Unde e pozitionat arcul care o trage sau ce se poate strica pe-acolo de nu mai merge ?

Ce plastice trebuie desfacute ?
La mine la sedan cand am luat stalpul de plastic jos ,asa tragea centura de ti-o lua din mana,asa cu stalpul montat inapoi are momente si momente cand se trage si cand trebuie sa o ajut.oricum nu mi-a venit sa cred ce bine merge fara stalpu de plastic,deci fara nici o frecare
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 16:57   #3
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Centuri siguranta E36

Nu stiu exact la E36 cum e da presupun ca-i aproape la fel cu E30.
Desfaci centura de unde e prinsa in scaun sau in podea.Desfaci si "urechea" aia de pe stalp prin care trece centura , desfaci tot plasticul de stalp si-l scoti afara iar rola de centura e prinsa jos de tot cu un surub.Desfaci si surubu' ala si scoti rola cu toata centura.
Plsticul de stalp la E30 are 2 surubele de plastic jos si 2 cleme , dupa ce desfaci surubelele trebuie doar glisat in jos de el.Acuma nu stiu exact sistemul la E36.

Eu personal am scos rola cu centura , am tras de centura pana am desfacut-o toata si am dat cu niste WD40 pe mecanism.
Vezi ca data jos rola iti trage centura inapoi numai intr-o pozitie , aia in care e asezata si pe stalp , altfel nu trage , sa nu te panichezi.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 17:42   #4
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Centuri siguranta E36

ok. merci.

Cand mi-am schimbat plafonul am dat jos stalpul si n-are niciun mecanism acolo sau nu imi amintesc eu. In podea unde e prinsa nu are niciun mecanism... E un surub si atat.Presupun ca mecanismul e sub fatza de bancheta... O sa dau totul jos pe-acolo sa gasesc mecanismul...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 18:17   #5
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Centuri siguranta E36

Trebuie sa fie sub plasticul de stalp in partea de jos.Stalpul de metal are un decupaj facut unde vine prinsa rola de la centura cu 1 surub.
Trebuie sa fie acolo ca altundeva n-ar unde sa fie pusa.

Am zis sa desfaci centura si din partea astalalta din surubu din podea si "ureche" ca sa poti scoate plasticul de stalp sa nu te chinui.
In orice ca da jos plasticul de stalp si o sa gasesti sigur si rola , o dai jos si pe aia si eventual dai cu ceva WD40 pe mecanism
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 15-05-13, 00:26   #6
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Centuri siguranta E36

Ok. Merci mult.

Maine ies sa-mi pun un motoras de relanti primit astazi de la un coleg de forum si am sa ma ocup si de centura aia.
the_rifle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -