Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-12, 18:57   #1
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Exclamation up grade frane, posibil?

salut baieti!
Ma roade un gand: se pot monta discuri si etrieri de e38 pe e36?
A facut cineva asta? ar fi de mare ajutor sa aflu de la cineva ca chiar a facut schimbarea asta, in cazul in care e posibil, ce e necesar pentru asta.
las si tel 0762271337 iulian
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:30   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: up grade frane, posibil?

Da s-a mai facut. Am citi chiar pe forumul asta dar nu cred ca merita... Trebuie schimbati si etrierii si suportul de etrieri cu placute aferente si discurile... Dupa aia iti mai trebuie si jante pe 17 cel putin...
Nu va frana mai bine ci se vor incinge mai greu discurile si placutele... In cazul asta mai bine pui placute de rally si iesi mult mai ieftin cu aceleasi performante.
Ai da 4-500 de euro sa te vezi cu sistem de franare de E38 ? Ca sa ce ? Ca sa mergi cu 60 in oras ? N-are sens...
Mai bine faci orice altceva cu banii aia...

http://www.placute-frana.ro/placute_frana_ebc.php

Last edited by the_rifle; 16-11-12 at 22:35.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 16:55   #3
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: up grade frane, posibil?

depinde.daca faci up grade si la motor,ceva cu adevarat puternic,poate merita,oricat ai schimba placutele si discurile,etrierul este acelasi.si asa la e38,nu sunt atat de sigur,dar parca are 4pistonase,automat impinge cu alta forta.si de montat,se poate monta orice,totul este sa ai oamenii priceputi.gandeste-te ca la drift baietii au 2 etrieri pe rotile din spate.deci suportii si restul,sunt floare la ureche,dar repet,daca ai oamenii potriviti.ai grija,totusi,vorbim de frane,sa nu faci vreo tampenie.dar sunt de aceeasi parere,daca nu faci ceva cu adevarat masiv la motor,nu are rost.acum e decizia ta
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 17:24   #4
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: up grade frane, posibil?

Mda... Cum dracu sa fie etrierul acelasi daca etrieul de E38 are 4 pistonase ? Atunci de ce dracu le-ar mai schimba...
Mai greu ori cu exprimarea ori cu logica...

Nu forta conteaza la cele 4 pistoane ci modul in care este distribuita fortza...

Last edited by the_rifle; 17-11-12 at 17:26.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 21:23   #5
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: up grade frane, posibil?

esti complexat tare de tot.am spus ca oricat ai schimba tu placutele si discurile,iti raman acelasi etrieri.dar daca schimbi si etrierii se va simti o imbunatatire.dar cat merita sau nu,e decizia lui,banii lui.mai citesti dracu tu o data si nu mai avea asa gura mare ca te faci de ras!
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 21:38   #6
catalin_marin00

Stage 5
 
catalin_marin00's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 605
Default Re: up grade frane, posibil?

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Da s-a mai facut. Am citi chiar pe forumul asta dar nu cred ca merita... Trebuie schimbati si etrierii si suportul de etrieri cu placute aferente si discurile... Dupa aia iti mai trebuie si jante pe 17 cel putin...
Nu va frana mai bine ci se vor incinge mai greu discurile si placutele... In cazul asta mai bine pui placute de rally si iesi mult mai ieftin cu aceleasi performante.
Ai da 4-500 de euro sa te vezi cu sistem de franare de E38 ? Ca sa ce ? Ca sa mergi cu 60 in oras ? N-are sens...
Mai bine faci orice altceva cu banii aia...

http://www.placute-frana.ro/placute_frana_ebc.php
te contrazic, se vor incinge mai greu, dar va si frana mult mai bine - incearca franarea la un e46 330d si vei vedea despre ce vorbesc, ti se face rau cand franezi de la viteza mare.
Eu personal consider cel mai bun upgrade(raport calitate/pret) la frane si pt e46 si pt e36, frane complete de 330d sau 330i-mai sunt si plug and play, si costa intre 1000lei si 1200lei, set complet, cu tot ce ai nevoie sa le montezi(etrieri, suporti etrieri, discuri, placute)
catalin_marin00 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 22:40   #7
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: up grade frane, posibil?

Si unde vezi tu ca am spus ca se vor incinge mai repede ?
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 22:41   #8
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: up grade frane, posibil?

Quote:
Originally Posted by OdorogLGV View Post
esti complexat tare de tot.am spus ca oricat ai schimba tu placutele si discurile,iti raman acelasi etrieri.dar daca schimbi si etrierii se va simti o imbunatatire.dar cat merita sau nu,e decizia lui,banii lui.mai citesti dracu tu o data si nu mai avea asa gura mare ca te faci de ras!
Mai 7 clase in 10 ani... Invata sa scrii si pe urma mai discutam...
Dar daca ti-e greu, deseneaza sau picteaza-ne ceva ca intelegem noi... Poate ai mai mult talent la pictura.

Last edited by the_rifle; 17-11-12 at 22:46.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 07:50   #9
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default Re: up grade frane, posibil?

fratilor daca stiam c-o sa va incaierati asa nu mai intrebam nimic... de faptul ca se vor incinge mai greu, ca placutele/suprafata de contact cu discul sunt mai mari si avand 4 pistonase vor "strange si mai tare... in consecinta franarea v-a fi mai eficace din toate punctele de vedere, nu ma indoiesc! ideea era daca cineva chiar a facut swap-ul asta, sa stiu si eu daca este chiar plug and play ca in cazul celor de e46 330d/i sau nu si ce mai trebuie mesterit pe-acolo de discuri, etrieri cu suporti chiar si placute pot face rost din provincie fara mare efort financiar insa vroiam sa stiu la ce sa ma astept pe cat posibil. Oricum va multumesc baieti
p.s. discutiile in contradictoriu atat timp cat sunt la obiect si PERTINENTE sunt constructive si binevenite!
Topicul ramane deschis!!

Last edited by bimmer4life; 18-11-12 at 07:53.
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 08:24   #10
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: up grade frane, posibil?

Eu zic sa te gandesti daca intradevar ai nevoie de frane mai mari.Te dai atat de tare cu masina incat nu mai fac fata cele normale?
Cel mai simplu, ar fi swap-ul cu cele de 330. raport pret-calitate.
Apoi intervin dezavantajele. Iti vor trebui jante minim pe 17 cu un et care sa nu atinga in etrieri sau sa pui distantieri.Daca esti genul care merge cu masina pe burta si rotile vin deja la marginea aripilor vor trebui scoase un pic daca ating...deci vor iesi in exterior rotile=masina va arata ca dracu.
Apoi daca faci o pana roata de rezerva din portbagaj 15" e degeaba,va trebui sa te cari mereu cu una pe 17 in portbagaj care e posibil sa nu prea intre in locasul rotii de rezerva.
Iarna daca folosesti masina ce faci? mergi cu roti pe 17 cu gume de iarna?
Cum am spus mai sus...sunt avantaje si dezavantaje. Mai departe e alegerea ta.
__________________

Last edited by da_joint; 18-11-12 at 08:27.
da_joint is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 10:30   #11
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: up grade frane, posibil?

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Mai 7 clase in 10 ani... Invata sa scrii si pe urma mai discutam...
Dar daca ti-e greu, deseneaza sau picteaza-ne ceva ca intelegem noi... Poate ai mai mult talent la pictura.
bai asta care singurul san pe care l-ai vazut era cand erai mic,si sugeai la el,chiar nu stiu de ce mai comentezi dupa ce aberatii ai spus!legat de scoala mea,stai in banca ta ca te faci de ras.chiar e ultima data cand mai dau curs replyurilor tale.ai o varsta si nu te poti mandrii cu asta,trist!
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 13:52   #12
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: up grade frane, posibil?

tot la un upgrade la frane am si eu nelamuriri......
A incercat cineva sa puna puntea spate de la un e46 320d pe un e36 cu tamburi????
ALINe36 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -