Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-12, 16:48   #1
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Inlocuire capete bara la e36

Salutare
Cat mai curand (zilele astea) doresc sa inlocuiesc capetele de bara, insa nu am reusit sa gasesc (spre rusinea mea) un tutorial in aceasta privinta. Poate sa-mi explice cineva cum se face operatiunea, de ce unelte am nevoie si daca o pot face singur (eventual cu un prieten) in parcare?

Multumesc mult.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 23:51   #2
Ms-02-TPI

Stage 5
 
Ms-02-TPI's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 846
Default Re: Inlocuire capete bara la e36

Salutare!
In primul rand ridici fata masinii, ambele parti. Daca dispui de "capre" ar fi bine sa le folosesti daca nu macar 2 busteni sa nu lasi masina sprijinita doar pe cric in timp ce lucrezi. Bagi in viteza, tragi si frana de mana ca sa te asiguri. Ai nevoie de chei fixe de la 13 pana la 19 parca nu mai tin minte exact, s-ar putea sa ai nevoie si de un "papagal" nu stiu cum sa-i spun un cleste reglabil gen cum ai in trusa de scule de pe portbagaj dar mai serios. Ca sa demontezi efectiv capatul de bara, desfaci prima data contrapiulita de pe el, unde se prinde de bieleta, apoi desfaci din fuzeta, lovesti cu un ciocan in fuzeta, in locul unde e prins capatul de bara, si ar trebui sa sara afara. Apoi il desfaci. Sa numeri cate filete/ture l-ai desfacut pentru a-l monta pe cel nou in aproximativ aceeasi pozitie. apoi montezi la loc in fuzeta, strangi contrapiulita si repeti operatiunea pe cealalta parte. Ar fi indicat sa-ti faci un optic dupa toata treaba asta pentru ca n-o sa poti sa le pui 100% calumea si s-ar putea sa-ti traga masina intr-o parte.
Cam atat, spor la treaba !!!
Sper ca te-am ajutat. Nu e mare lucru trebuie sa ai un pic de rabdare si daca faci prima data ar fi ok sa ai pe cineva langa tine care macar a mai vazut asa ceva .
https://www.youtube.com/watch?v=bbNj4El7aak
In videoclip iti arata cum se face. nu e chiar la fel dar principiul e acelasi!
O zi buna!
__________________
Ms-02-TPI is offline   Reply With Quote
Old 15-10-12, 22:09   #3
Sobolanu*Original

Stage 5
 
Sobolanu*Original's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 586
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inlocuire capete bara la e36

sau vii la mine la service si e mai simplu cu 60 lei
Sobolanu*Original is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 14:40   #4
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Inlocuire capete bara la e36

Quote:
Originally Posted by Sobolanu*Original View Post
sau vii la mine la service si e mai simplu cu 60 lei
Cel mai simplu la service,eu am incercat dar ca sa desfaci de bieleta cu papagalu nu ai nici o pozitie ,trebuie papagal mare,nu o sa reusesti sa numeri fileturile,e bataie mare de cap,pana la urma am mers la service ,si in 20 de min s-a schombat
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 22:00   #5
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Inlocuire capete bara la e36

Eu totusi am reusit. Secretul e sa nu o faci "ca la carte". Este o masina de 20 de ani. Nu vei reusi. Mai exact: ciocan cat mai mare, lampa de gaz si o gramada de WD. A... si neaparat o Cheie fixa de 24 cat mai serioasa. Apoi, nu scoti capatul din brat pana nu desfaci piulita de 24. Cum ai slabit piulita, nu te opresti si ajungi cu ea la capat, apoi dai inainte pana ce se desface prin contra si filetul interior si eliberezi in final capatul de bara. Turele le mai numara P**A in aste conditii deci geometrie este musai imediat dupa.

Daca merita sa te chinui cateva ore bune pentru un *** de 60 de lei? Clar nu. Insa daca esti ca mine, satisfactia unui lucru facut cu mana ta depaseste partea financiara.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 03:31   #6
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Inlocuire capete bara la e36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Insa daca esti ca mine, satisfactia unui lucru facut cu mana ta depaseste partea financiara.
Serios ?
Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 08:43   #7
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Inlocuire capete bara la e36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Serios ?
Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta...
asa da
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 13:54   #8
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Inlocuire capete bara la e36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Serios ?
Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta...
Tie clar iti lipseste ceva... poate dunga rosie de pe buletin.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -