Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-12, 21:52   #1
savasuparman

Stage 3
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 135
Default cum montez un bandou de M pe e36??

problema e cam asa:un bandou de pe partea stanga , nu mai are intregi sinele alea pe care se prindeau clemele...deci clemele intra in usa , dar nu au cum sa mai tina bandoul.
se poate lipi bandoul direct de cleme ?? daca da cu ce ?sau alte pareri mie nu mi vine nimic in minte
savasuparman is offline   Reply With Quote
Old 08-09-12, 02:16   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: cum montez un bandou de M pe e36??

Le lipesti direct pe tabla masinii cu silicon sanitar ( transparent pt gresie si faianta ) Asigura-te ca stau in pozitia corecta pana se usuca... Izolezi suprafata de lucru cu banda de hartie folosita la vositoriile auto. O rola e cam 10 ron...

Nu lasa hartia mai mult de 5-10 minute pe masina ca iti strica vopseaua. Izolezi , lipesti si jumulesti imediat hartia dupa ce ti-ai facut treaba chiar daca siliconul nu e inca uscat.

Tot raul spre bine... In felul asta nu o sa-ti mai fure nimeni bandourile... E foarte rezistent siliconul respectiv... Nu e afectat de caldura-umezeala sau de vibratii. Dupa ce s-a intarit se mai desface cu dalta si ciocanul...

Sa-mi spui cum ti-a iesit...

Last edited by aleks; 09-09-12 at 23:55.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 19:44   #3
alexxss

Stage 5
 
alexxss's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: cum montez un bandou de M pe e36??

poti lipi clemele pe bandou cu adeziv de termopane este foarte rezistent si asa le mai si poti da jos de pe masina. )
alexxss is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 21:17   #4
alexxss

Stage 5
 
alexxss's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: cum montez un bandou de M pe e36??

Eu il inteleg si pe Riko. Mie au vrut sa imi fure niste bandouri lipite cu silicon si mi-au distrus usa si bandoul. Asa ca nu le mai lipesc cu silicon mai ales dupa ce o sa vopseac masina. Mai bine sa le fure decat sa revopsesc usa. Dar cum am spus eu nu afecteaza usa cu nimic e doar o improvizatie mica care scuteste niste bani.
alexxss is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 22:20   #5
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: cum montez un bandou de M pe e36??

Quote:
Originally Posted by alexxss View Post
Eu il inteleg si pe Riko. Mie au vrut sa imi fure niste bandouri lipite cu silicon si mi-au distrus usa si bandoul. Asa ca nu le mai lipesc cu silicon mai ales dupa ce o sa vopseac masina. Mai bine sa le fure decat sa revopsesc usa. Dar cum am spus eu nu afecteaza usa cu nimic e doar o improvizatie mica care scuteste niste bani.
+1 poti lipi numai clema pe bandou cu silicon de parbriz si atunci le poti da si jos la fel de usor. trebuie sa ai grija mare unde pozitionezi exact clema dar iti semnezi locul la toate inainte, pui silicon asezi clema si aia e.Le montezi pe masina a 2-a zi si nu mai ai treaba.
Alta solutie nu prea ai.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 22:20   #6
savasuparman

Stage 3
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 135
Default Re: cum montez un bandou de M pe e36??

am avut mastic la indemana si am lipit clemele pe bandou , vad ca se mentin , pana nu da caldura iar cred ca nu se inmoaie cauciucul ala sa imi cada..multumesc pt sfaturi

tot nu am inteles de ce pui niste sine metalice pe ceva de plastic..cauza pt care nu mai sunt acele sine este rugina , din cauza apei care se strangea prin bandou
savasuparman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -