Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-12, 23:03   #1
just4one

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 45
Default O problema zgomot ciudat roata fata dreapta

Buna am o problema legata de un zgomot enervant care vine de la roata fata dreapta. si anume la denivelari, in curba sau chiar si la drum drept dar nu asa tare. cand misc de volan dreapta stanga chiar si un pic se aude asa un zgomot ori cauciucat ori ca si cum ar fi arcurile de pe telescop asa sub sarcina si cand fac stanga dreapta se aude ca si cum s-ar misca dar nu e bataie. iar suspensiile sunt noi complecte, sport reglabile, la fel si flansele de prindere sunt noi.

am incercat sa spreiez asa cu vaselina lichida pe arc si asa la baza de prindere dar nici o imbunatarire. si se aude si in exterior tare enervant.

e greu de explicat dar totusi poate cineva a mai avut problema si ii pare cunoscut ce incerc sa explic...


multumesc
just4one is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 15:04   #2
bmw4bl

Stage 4
 
bmw4bl's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 296
Default Re: O problema zgomot ciudat roata fata dreapta

La fel ca la mine..am crezut ca este flansa dar era pivotu - facea urat cand luam de volan stanga dreapta ..la fel cum ai explicat u un pic de ulei si am scapat ...

Daca e inca intreg si nu are joc "baga/pune" un pic de ulei in/pe el (pivot) !!!

Salut
bmw4bl is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 15:42   #3
just4one

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 45
Default Re: O problema zgomot ciudat roata fata dreapta

Quote:
Originally Posted by bmw4bl View Post
La fel ca la mine..am crezut ca este flansa dar era pivotu - facea urat cand luam de volan stanga dreapta ..la fel cum ai explicat u un pic de ulei si am scapat ...

Daca e inca intreg si nu are joc "baga/pune" un pic de ulei in/pe el (pivot) !!!

Salut
Salut mersi de raspuns sa pun WD40 sau sa spreiez cu Vaselina lichida pe el ? care ar fi mai indicat?
just4one is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 16:01   #4
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: O problema zgomot ciudat roata fata dreapta

Quote:
Originally Posted by just4one View Post
Salut mersi de raspuns sa pun WD40 sau sa spreiez cu Vaselina lichida pe el ? care ar fi mai indicat?
si eu am aceasi problema, scartie cand virez stanga dreapta,am schimbat bieletele antiroliu k erau praf si crezand k de acolo e buba dar tot la fel face si chiar nu stiu de unde ar putea fi?
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 16:09   #5
bmw4bl

Stage 4
 
bmw4bl's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 296
Default Re: O problema zgomot ciudat roata fata dreapta

daca nu e flansa e pivotu ...chiar daca pare ok ...scartaie cand se invarte in brat adica cand iei stanga dreapta


parerea mea
bmw4bl is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 17:15   #6
just4one

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 45
Default Re: O problema zgomot ciudat roata fata dreapta

Am rezolvat mersi mult de ideie. am procedat asa: am luat o seringa mare cu ac, am umplut-o cu ulei ATF ma-m bagat sub masina si am bagat acul in garnitura aia de pe pivot si am injectat ulei inauntru. dar nu doar in pivot ci in tot ce am mai gasit peacol de aveau garnituri peforabile si acum e foarte ok nu mai face scartaitul ala enervant.
just4one is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 01:51   #7
bmw4bl

Stage 4
 
bmw4bl's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 296
Default Re: O problema zgomot ciudat roata fata dreapta

Cu placere

salut
bmw4bl is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 02:03   #8
bmw4bl

Stage 4
 
bmw4bl's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 296
Default Re: O problema zgomot ciudat roata fata dreapta

eu am facut asa de 2 ori in 2 luni... si azi am comandat altele noi ...pana la urma a cedat

Cand ai ocazia schimba-l.
bmw4bl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -