Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-12, 11:23   #1
xplod3

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 2
Default BMW E36 - Intrebari !

Am un BMW E36 din 93' , benzina 1,8 , situatia e in felul urmator , am angel eyes , si xenoane pe faza scurta , si as vrea sa imi pun si pe faza lunga , problema e ca nu stiu modelul celor de pe faza scurta si nu as vrea sa am 2 nuante ( faza lunga , faza scurta ) , problema e ca nici nu am pe cine intreba ca masina e mostenita de la fratemeu . Cum as putea afla modelul acestora ? sa stiu ce sa pun in continuare pe faza lunga ?

O alta problema o am in bord , la afisarea semnalizarii dreapta , in exterior nu e nicio problema , functioneaza corect , dar in bord imi arata uneori dupa 5 - 10 secunde , alteori deloc , ce ar putea fi ? ( afisarea semnalizarii stanga nu are nicio problema )

Iar ultima intrebare , am geamuri electrice fata spate pe ea , dar fata dreapta face figuri , adica functioneaza cu intrerupere , la apasarea butonului urca putin si se opreste , dar daca apas din nou , mai urca putin si tot asa ... Ce ar putea fi ?

P.S. Va multumesc anticipat !
xplod3 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-12, 08:12   #2
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: BMW E36 - Intrebari !

Nu stiu daca e o idee prea buna cu xenon-ul pe lunga.
In special ca e vb de alt bec, si ii va lua ceva timp sa ajunga la temp de lucru.

De semnalizat, afara, semnalizeaza corect, sau tot cu intarzierea care iti apare si in bord? Cred ca ar trebui sa verifici releul aferent semnalizarii.

Iar la macara, uita-te mai intai la chedere, sa nu fie vreo unul deformat si sa stea in fata geamului. Daca nu sunt chederele de vina, trebuie sa desfaci usa sa analizezi. Ar putea fi niste bucsi de plastic de vina.
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 10-08-12, 10:21   #3
xplod3

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 2
Default Re: BMW E36 - Intrebari !

La semnalizare problema e doar in afisare , am verificat , la semnalizare dreapta , aud si ticaitul acela specific , doar ca nu imi apare in bord ...

Iar cu faza lunga , ce ma deranjeaza pe mine e aspectul , am xenon pe faza scurta + becul acela galben pe faza lunga , aspect nasol ... problema e ca sunt si total necunoscator in domeniu , de aceea va cer voua ajutorul , dami o alta varianta , un bec care sa aiba caracteristici asemanatoare , nici nu as vrea sa fiu incurca lume in trafic cu faruri orbitoare
xplod3 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 04:20   #4
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: BMW E36 - Intrebari !

Uite aici o poza cu culorile xenonului... daca esti daltonist roaga un prieten sa te ajute!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Color chart.jpg
Views:	65
Size:	209.8 KB
ID:	2527154  
sprinter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -