Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-12, 10:45   #1
alexcore

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default rezultat test injectoare

Salut.
In urma efectuarii unui test INPA a rezultat faptul ca am probleme la injectoare in sensul ca doua dintre ele nu indica absolut nimic stau pe 0 indiferent ca este la ralanti sau in accelerare. Celelalte doua arata valorile de corectie care cresc sau scad in functie de accelerare. Care sa fie cauza neindicarii valorilor de corectie? Masina 320D 110 kw common rail.
Multumesc.
alexcore is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 12:54   #2
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: rezultat test injectoare

Am si eu tester de la inpa,cel mai probabil e injectorul mort,am si eu injectorul 2 care ori sta pe zero ori creste putin depinde,poti sa mergi sa iti cureti injectoarele si atunci le si probeaza pe banc si iti zice cel mai sigur.Daca e inpa clona eu zic sa nu ai mare incredere in ea si sa te apuci sa iti cumperi injectoare
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 17:48   #3
alexcore

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: rezultat test injectoare

Cel care a efectuat testul a spus ca datele culese de la masina sunt stocate in baza de date de la Bavaria si ca datele se transfera on line. Nu ma pricep la chestii de acestea. Ceea ce este curios este faptul ca in modulul de erori apar probleme de detonatie pe pistoanele 1 si 2 dar injectoarele moarte sunt 2 si 4. Care ar fi explicatia?
alexcore is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 21:32   #4
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: rezultat test injectoare

1. folosesc inpa de ceva timp si nu are nici ce-a mai mica legatura cu baza de date de la bavaria nu stiu ce a zis el eventual sa ma corecteze daca gresesc alti colegi dar inpa nu lucreaza online cu nimic.daca avea ceva original un tester profi folosea gt1 nu inpa
2.probleme de detonatie aveam si eu insa eroare spune in felul urmator knock sensor 1 and 2 am avut-o si eu ala pur si simplu masoara mersul motorului sunt nijte senzori montati pe motor 2 la numar(pe blocul motor) care simt mersul motorului.eu eroarea asta am avut-o si am schimbat bujiile si acum merge perfect deci cand ia dat eroarea pe senzorul 1 si 2 nu are legatura cu pistoanele el a dat eroare pe ambii senzori ca nu merge motorul perfect

daca esti sau ajungi in bucuresti treci pe la mine si te ajut eu si iti explic mai amanuntit

ps:sigur ai fost la un amator de ti-a povestit toate rahaturile astea
djrooney is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -