Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-02-12, 10:19   #1
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Question Ce ulei pentru M20 B25???

Ma intereseaza din gama Motul, inafara de 300V 15W-50(care stiu ca este cel mai bun pentru acest motor, dar este si cam scump pentru bugetul disponibil)...

Acum am in motor Mobil1 10W-40 si nu imi place cum se manifesta dupa ce se incalzeste bine motorul, asa ca vreau un ulei f bun din gama Motul, urmatorul dupa 300V..

Va multumesc
Nastase Bogdan is offline  
Old 20-02-12, 12:04   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Ce inseamna " nu imi place cum se manifesta dupa ce se incalzeste bine motorul " ?
the_rifle is offline  
Old 20-02-12, 12:21   #3
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Ce inseamna " nu imi place cum se manifesta dupa ce se incalzeste bine motorul " ?
Am uleiul de aproape un an in motor, kilometrii sunt putini parcursi(aprox.4-5000) si vineri seara m-a lasat pompa de apa...temperatura s-a ridicat putin peste jumatate pe ceas si in relanti ramanea usor aprins becul la ulei....daca acceleram putin se stingea..mi-a facut asa toata seara cat am mers cu ea...daca se racea putin motorul nu mai aparea becul de ulei in bord la relanti...antigel am avut in motor, nu s-a supraincalzit motorul dar m-a pus pe ganduri acel bec aprins slab...nu vreau sa ma gandesc la alta problema..linie sau ceva in genul, vreau sa schimb uleiul mai intai si sa o urmaresc

Nu mi-a mai facut pana acum asa ceva, motorul nu are vreun zgomot anormal..
Nastase Bogdan is offline  
Old 20-02-12, 12:30   #4
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Mobil oricum e made in turkey. Doar becul de ulei se aprindea fin sau se aprindea si alternatorul?
316i is offline  
Old 20-02-12, 12:34   #5
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Quote:
Originally Posted by 316i View Post
Mobil oricum e made in turkey. Doar becul de ulei se aprindea fin sau se aprindea si alternatorul?
Doar la ulei, insa am observat si o scadere a intensitatii luminoase in relanti, deoarece alternatorul si cureaua de accesorii au fost scaldate in antigelul aruncat de paletul vascului..insa becul la baterie nu s-a aprins deloc, nici macar la intensitate slaba cum facea cel de ulei
Nastase Bogdan is offline  
Old 20-02-12, 13:02   #6
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

eu de cand am masina am mers numai cu MOTUL 10w 40......
sint foarte multumit de el....si sti bine ca nu am menajat motorul.....
personal il recomand pt acest tip de motor
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline  
Old 20-02-12, 15:37   #7
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Am uleiul de aproape un an in motor, kilometrii sunt putini parcursi(aprox.4-5000) si vineri seara m-a lasat pompa de apa...temperatura s-a ridicat putin peste jumatate pe ceas si in relanti ramanea usor aprins becul la ulei....daca acceleram putin se stingea..mi-a facut asa toata seara cat am mers cu ea...daca se racea putin motorul nu mai aparea becul de ulei in bord la relanti...antigel am avut in motor, nu s-a supraincalzit motorul dar m-a pus pe ganduri acel bec aprins slab...nu vreau sa ma gandesc la alta problema..linie sau ceva in genul, vreau sa schimb uleiul mai intai si sa o urmaresc

Nu mi-a mai facut pana acum asa ceva, motorul nu are vreun zgomot anormal..
Pai problema nu-i calitatea uleiului ci cantitatea... Becul aprins denota presiune scazuta a uleiului si se aprinde doar la relanti cand nu exista presiune... Si daca ai doar 1-2 litri de ulei cand accelerezi se va stinge becul respectiv...
the_rifle is offline  
Old 20-02-12, 15:38   #8
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
eu de cand am masina am mers numai cu MOTUL 10w 40......
sint foarte multumit de el....si sti bine ca nu am menajat motorul.....
personal il recomand pt acest tip de motor
Si ce te face sa fii mutlumit de acest ulei ? Are alt gust , alt miros sau ai desfacut motorul sa vezi cum arata in interior ? Ce te face sa fii asa multumit ?
Care sunt criteriile pt care recomanzi acest ulei ?

Si eu sunt fan Motul dar datorita reclamei.... Cred ca e mai mult o chestie psihologica...
Eu merg cu ELF si ca si tine si eu sunt extrem de multumit si recomand... dar n-am cu ce sa argumentez... Ca si tine nici eu nu menajez motorul.In concluzie orice ulei e bun atata imp cat e suficient de mult si schimbat la timp...
Eu schimb uleiul la 5000 de km indiferent de tipul de ulei pe care il folosesc.

Last edited by the_rifle; 20-02-12 at 15:50.
the_rifle is offline  
Old 20-02-12, 15:48   #9
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Si ce te face sa fii mutlumit de acest ulei ? Are alt gust , alt miros sau ai desfacut motorul sa vezi cum arata in interior ? Ce te face sa fii asa multumit ?
Care sunt criteriile pt care recomanzi acest ulei ?
nu trebuie sa desfac motorul.....la fiecare schimb uleiul arata destul de curat.
cam la 8000 il dau jos. am dat capacul de la tacheti jos si nu ne este nici un fel de mizerie pe chiuloasa, capac.

masina a primit destule 'sandale' de cand o am si nu haleste din el.
Pur si simplu pe acest tip de ulei merg de aproape 4 ani si nu am avut nici un fel de problema
jakal is offline  
Old 20-02-12, 15:52   #10
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Inseamna ca ai un motor foarte bun. Poti sa pui tu mama uleiului daca ai motorul pilaf oricum iti va manca din ulei...
Faza proasta cu Motulul e ca este destul de scump...
Cam dublu...
Iti speli motorul la fiecare schimb de ulei ( intern ) ?

Last edited by the_rifle; 20-02-12 at 15:54.
the_rifle is offline  
Old 20-02-12, 16:02   #11
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Inseamna ca ai un motor foarte bun. Poti sa pui tu mama uleiului daca ai motorul pilaf oricum iti va manca din ulei...
Faza proasta cu Motulul e ca este destul de scump...
Cam dublu...
Iti speli motorul la fiecare schimb de ulei ( intern ) ?
da, intradevar am nimerit un 12v in mintile lui cum se spune si clar ca daca e motorul pilaf orice ulei nu va sta in el.
1L de ulei e in jur de 40 ron, nu spal motorul intern, si eu cred ca si calitatea conteaza. Chiar daca ai un motor bun, un ulei care se subtiaza rau la temperaturi mari, mai ales vara, automat motorul il va consuma.
jakal is offline  
Old 20-02-12, 16:53   #12
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Am sa incerc si eu motulul la urmatorul schimb...
De Millers ce parere ai ?
the_rifle is offline  
Old 21-02-12, 06:17   #13
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Pai problema nu-i calitatea uleiului ci cantitatea... Becul aprins denota presiune scazuta a uleiului si se aprinde doar la relanti cand nu exista presiune... Si daca ai doar 1-2 litri de ulei cand accelerezi se va stinge becul respectiv...
Colegu, daca s-ar uita toti la nivelul uleiului de cate ori ma uit eu(aproape zilnic) ar fi mult mai multe motoare in mintile lor acum....deasemenea nici eu nu fac mai mult de 5-6000 km cu un schimb de ulei...la mine in motoare e curatenie tzipla

Sunt sigur ca problema este de la calitatea de cacao a uleiului Mpbil1 pe care l-am bagat acum aproape un an in urma si acest motor fiind mai pretentios la ulei arata acum slabiciunea Mobilului

Multumesc mult Jakal, in sfarsit un raspuns concret..asa ceva caut aici, nu certuri si bla, bla, bla aiurea

Multumesc.
Nastase Bogdan is offline  
Old 21-02-12, 06:54   #14
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Am sa incerc si eu motulul la urmatorul schimb...
De Millers ce parere ai ?
in afara de Motul si Castrol 5w60 pe care il bagam cand aveam ursu cu 24V pe el , alt ulei nu am folosit...deci nu pot sa imi dau cu parerea desprea alt produs.....

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
@ the_rifle tie iti recomand Covalact !!!

pentru tine e cel mai indicat !!!

e prea bun.....prea ca la tara.... asa ca tine !
cat de paliu esti.......
jakal is offline  
Old 21-02-12, 16:35   #15
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce ulei pentru M20 B25???

Am avut tot felul de experiente cu uleiurile si ce pot spune sunt urmatoarele:

- Elf-ul acum ceva timp era foarte bun, acuma e fix nimic, e facut in romania la brasov.
- Cu Mobil One am incercat in multe masini dupa circa 5000-6000km cam la toate a inceput sa il pape.
- Castrol e foarte greu de gasit original , cel de origine e foarte bun.
- Aral era foarte bun , dar n-am mai folosit de circa 2 ani, deci ... acuma .
- Liqui Moly folosesc eu acuma la E36 si Fiat Albea 10-w40, mi se pare cel mai bun din ce am incercat eu in ultimele 6 luni. (Si vad ca foarte multi posesorii de BMW il folosesc , concluzie trasa de mine in urma discurilor de pe bmwclub . ro )
- Motul e foarte bun , folosit in general de posesori de japoneze , il folosesc si eu in Honda Civic 10w60 , ca dezvantaj pretul destul de mare.

Ca posesor de magazin de piese auto, care comercializez si uleiuri recunosc oricui ma intreaba: din toata gama care o am de uleiuri doar 3 pot aduce originale : Liqui Moly (Made in Germany ) momentan din ce stiu nu se gaseste oricum de contrabanda, Motul (Made in France); Delphi ( depinde specificatii vine Made in Belgium sau USA) si eu il recomand mai ales posesorilor de GM(Opel,Daewoo, si poate si Ford-uri diesel).

Bogdane eu iti recomand sa incerci Liqui Moly 10-w40 MOS2. (Nu te lasa descurajat de culoarea gri inchis a lui de nou :P )
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)

Last edited by TheEnZo; 21-02-12 at 16:38.
TheEnZo is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -