Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-12, 12:54   #1
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default schimbat ulei in amortizoare???????

Salut, as vrea sa stiu daca stie cineva cat ulei se pune si cum se pune intr-un amortizor. Ideea este urmatoarea:
in partea de sus a amortizorului are capac infiletat nu sudat cum este la astea mai noi, deci clar ptr a fi reconditionat, ma gandesc.....intrebarea este daca stie cineva cat ulei se pune si cum?
am citit o gramada de forumuri de la motociclisti, dar acolo e cu totul altceva din cate am vazut eu, adica exista recomandari in cartile tehnice cu ce ulei si cat se pune exact. Nu am priceput cum se face treaba asta cu amortizorul comprimat sau destins la maxim...sau nu are importanta...unii ziceau ca e umple cu ulei altii ca trebe sa ramana si aer...ms anticipat
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 17:04   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

Ai postat unde nu trebuie... Asta e un forum plin de frustrati care considera ca daca reconditionezi o piesa esti de rahat . Daca nu pui folii pe geamuri si jante nu existi...

Exista ateliere specializate in reconditionarea amortizoarelor. Folosesc kituri de reparatie furnizate de catre producatorul amortizorului... In bucuresti as fi stiut unde sa te trimit...

Aici vei fi sfatuit sa-ti cumperi amortizoare noi de firme de 2 lei precum FK sau JOM ( si altele )...

Last edited by the_rifle; 18-02-12 at 17:10.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 17:37   #3
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: schimbat ulei in amortizoare???????

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
Salut, as vrea sa stiu daca stie cineva cat ulei se pune si cum se pune intr-un amortizor. Ideea este urmatoarea:
in partea de sus a amortizorului are capac infiletat nu sudat cum este la astea mai noi, deci clar ptr a fi reconditionat, ma gandesc.....intrebarea este daca stie cineva cat ulei se pune si cum?
am citit o gramada de forumuri de la motociclisti, dar acolo e cu totul altceva din cate am vazut eu, adica exista recomandari in cartile tehnice cu ce ulei si cat se pune exact. Nu am priceput cum se face treaba asta cu amortizorul comprimat sau destins la maxim...sau nu are importanta...unii ziceau ca e umple cu ulei altii ca trebe sa ramana si aer...ms anticipat
Subscribed !
Sunt curios cum se face ; am reglabila de fata ce trebuie reconditionata, iar in zona la mine nu am gasit nimic !

Last edited by Sparkle_81; 18-02-12 at 17:38. Reason: edit
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 18:37   #4
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

.....pai hai sa vedem ce iese.....eu am inceput astfel: am desfacut unu din ele (este vb de reglabila fata weitec), nu mai spun toate amanuntele, dar am plecat de la faptul ca mi-a fost gaurit de un "meserias" unul din ele cand a incercat sa scoata stiftul ce fixa piulita reglabila. Atunci l-am desfacut sa vad daca se poate suda gaura fara sa afecteze interiorul. Am rezolvat gaura, am refacut filetul exterior la loc, dar nu stiam cat ulei a curs din amortizor ..... deci.....m-am hotarat sa schimb si uleiul din ele......asa l-am desfacut si pe al doilea sa vad cat ulei intra. Surpriza....asta nu mai avea ulei si una din bucesle (distantiere) din interior era intepenita. Nu stiu ce rol au alea, dar am facut rost de bara de teflon si acum este la un strungar sa-mi faca bucsa aia. De asta m-ar interesa acum cat ulei sa pun in ele si cum....

daca e cineva interesat de ce este in interior o sa fac niste poze cand ajung la atelier unde le am desfacute....

As avea o rugaminte: nu ma intereseaza parerile de genul arunca-le...etc. Mi-am luat deja reglabila noua atunci cand nu reuseam sa desfac piulita aia care regleaza, dar sunt convins ca daca reusesc sa le fac astea vor fi mai bune ca TA Technics-ul meu, mai ales dupa ce am discutat cu niste baieti cu motoare si am inteles ca ei schimba uleiul din furca la un anumit interval si este chiar OK, mai ales ca si telescoapele astea nu sunt capsate in capat...DE CE OARE?
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 18:46   #5
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: schimbat ulei in amortizoare???????

Eu am ceva de la fk, si nu am nici cheia de reglaj.
Am inteles ca ar fi niste bucse, vinovate de scurgerea uleiului din ele .
Maine am sa ma uit mai atent la ele sa pot gasi o posibilitate sa le desfac .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fk 05.02.2011.jpg
Views:	377
Size:	351.9 KB
ID:	2331784  
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 10:48   #6
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

la mine aveau o singura piulita de reglaj, mai lata cu un stift(surubel) ce bloca in filet care era mai mare si cu profil patrat nu triunghiular. Am gaurit stifturile ca nu se mai puteau scoate altfel, dar tot nu am reusit sa misc piulita. Era ca si sudata pe filet.....intr-un final am taiat-o cu flexul, urmand sa fac alte piulite daca rezolv restul....
Vinovat de curgerea uleiului este un simering (semering) care este in capacul ce inchide telescopul(este o flnsa acolo in care intra simeringul ala care de altfel este mai special, avand o buza pe diametrul interior care are rolul de a sterge continuu tija. La mine cred ca va trebui modificata flansa asta in asa fel incat sa mai intre un simering nou sub ala care vreau sa ramana acolo fiindca nu gasesc simering cu buza din aia.
Bucsele alea din teflon nu stiu sigur ce rol au, ele vin pe tija (sunt 6buc de vreo1,5cm inaltime fiecare si un inel de vreo 2mm). La inceput am crezut ca centreza tija, dar au diametrul ext mai mic decat "teava" aia din telescop in care intra tija, si, acum ma gandesc ca au rol de opritor (regleaza cursa tijei) putand fi eliminate din ele. La mine una din bucse se blocase pe capatul tijei (cred ca cineva le schimbase inaintea mea si nu erau din teflon la unul din ele, erau din plastic care se deformase dupa chestia aia din capatul tijei).

Inca astept informatia cu cantitatea de ulei care trebuie bagat in ele...
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 16:11   #7
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: schimbat ulei in amortizoare???????

Eu ma retrag din cursa amortizoarelor ; si-au gasit un nou proprietar !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 17:23   #8
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

deocamdata nu am mai facut nimic, are mult de lucru prietenul meu care imi face bucsele alea....si daca nu e graba nici lucrurile nu se misca....

o sa postez indiferent ce iese pana la urma.....
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 28-02-12, 17:31   #9
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: schimbat ulei in amortizoare???????

Quote:
o sa postez indiferent ce iese pana la urma.....
Chiar de nu le mai am, tot sunt curios daca se poate face, si in ce consta operatiunea .
Multumesc !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 22:22   #10
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

ieri am avut putin timp, am fost la atelier si am reusit sa fac la strung bucsa care era deformata (nu eu clar )....
am incercat sa bag ulei intr-unul, dar bineinteles ca nu functiona cum trebuie (am aflat azi de la cineva care reconditioneaza amortizoare cum se pune uleiul: exact invers fata de cum am pus eu )
zilele viitoare o sa imi fac timp si incerc sa le inchei, acum o sa pun niste poze doar cu componentele din interior, ptr cei curiosi, urmand ca la asamblarea finala a celui de-al doilea amortizor sa fac poze in ordinea asamblarii ptr a putea intelege si altii cum se face (asta daca dupa montarea primului amortizor voi fi multumit )

PS: inca mai astept sfaturi, poate imi prind bine mai multe pareri/incercari si iese treaba buna in final
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie-0003.jpg
Views:	589
Size:	493.3 KB
ID:	2371782   Click image for larger version

Name:	Fotografie-0004.jpg
Views:	379
Size:	393.0 KB
ID:	2371783   Click image for larger version

Name:	Fotografie-0005.jpg
Views:	271
Size:	343.5 KB
ID:	2371784  

Click image for larger version

Name:	Fotografie-0006.jpg
Views:	281
Size:	476.3 KB
ID:	2371785   Click image for larger version

Name:	Fotografie-0007.jpg
Views:	351
Size:	433.9 KB
ID:	2371786   Click image for larger version

Name:	Fotografie-0008.jpg
Views:	441
Size:	490.1 KB
ID:	2371787  

21UKS is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 17:39   #11
clau_diu85

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 17
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

nu ai mai postat nimic...sunt curios...a iesit ceva in cele din urma...?
clau_diu85 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 16:43   #12
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

Quote:
Originally Posted by clau_diu85 View Post
nu ai mai postat nimic...sunt curios...a iesit ceva in cele din urma...?
am renuntat....atarna pe undeva printr-un garaj
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 18-06-15, 22:51   #13
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

Si pana la urma, daca nu este cu suparare, ce ulei si cum trebuie umplut telescopul? Eu am scurtate si intarite de serie, si pe fata dau rateuri. Am incercat diferite variante de ulei dar nu e ok.
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
Old 19-06-15, 16:32   #14
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

Ulei pentru amortizoare poti sa folosesti ulei de cutie ATF fara nicio problema. Iti spun din sursa sigura asta. Acum cat ulei trebuie bagat in ele nu prea stiu dar am gasit pe net 300ml pt spate si 500ml pt afata/ per bucata. Aici mai multe http://www.bimmerforums.com/forum/sh...shock-absorber si daca vrei sa te informezi mai mult cauta ceva de genul pe prietenul Google: shock absorber refurbishment
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-15, 16:34   #15
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: schimbat ulei in amortizoare???????

cu atf nu merge, cel putin la mine. stiu cantitate, mai trebuie gasita reteta
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -