Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-12, 20:39   #16
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
Art. 102
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a desanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competentasi care sunt marcate corespunzator;



Atat in codul rutier.

Apoi e asta pe site-ul RAR

http://www.rarom.ro/RO/article--Foli...muri--203.html


DECI UNDE SPUNE CA NU AI VOIE 75% PE FATA???????

Ca iti zice gaborul cand te opreste? In baza carei legi? articol, punct, subpunct.

NEGRU PE ALB.



In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

neagk is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 20:44   #17
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by neagk View Post
In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:


da prietene, am cautat si acolo, nu scrie NIMIC.

http://legestart.ro/Reglementarea-20...Tc3OTA5%29.htm


hai arata-mi unde scrie ca nu ai voie folie pe fata....
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 20:47   #18
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
da prietene, am cautat si acolo, nu scrie NIMIC.

http://legestart.ro/Reglementarea-20...Tc3OTA5%29.htm


hai arata-mi unde scrie ca nu ai voie folie pe fata....
Eu vorbesc din proprie experienta,nu vorbesc prostii. M-au oprit,mi-au aratat in carticica lor unde scria clar ca nu e voie cu folie pe fata,nu se mai omologheaza asa ceva si au vrut sa-mi retina certificatul,am dat jos folia in fata lor si m-au iertat...

Ps. Ti-am scris cu rosu acolo ca sa vezi ca e legea din 2005,cauta 2011,atunci a intrat in vigoare.
neagk is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 12:07   #19
uniku84

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 50
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by neagk View Post
Ai dreptate. Ce zice el era in 2010 cand aveai voie folie 75% pe fata. Dar din 1 ian 2011 nu mai ai voie cu folie pe fata..
Exact asa mi-a zis si mie un nene politist pe data de 03.01.2012...
k din data de 01.01.2011 nu mai am voie cu folii pe fata...
le-am dat jos de fata cu el k sa nu imi retina certificatul... mi-a spus k legal ar fi fost sa imi dea o amenda pt k m-am folosit de ele... dar cu vorba buna sa rezolvat....
uniku84 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -