Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-12, 19:04   #1
oimz.e30

Stage 5
 
oimz.e30's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 336
Default folii geamuri

nu stiu acum exact cat ai voie pe geamuri sa iti pui folii, era de preferat sa am si pe fata. stie cineva cum ai putea sa faci sa fii ok si cu folii pe fata gen sa le motezi atat de bine cand te opreste sa spui ca asa era masina sau ionizate. stiu ca nu prea le pasa de omologarile alea
daca stie cineva sa imi spuna pe spate cat ai voie maxim si pe fata daca ai voie chair si 15%
masina mea e un e30 deci atrage ceva priviri dar am mai vazut multe care aveau si 95% pe fata si 100% spate si luneta
oimz.e30 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 17:44   #2
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: folii geamuri

In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta


sursa: http://www.rarom.ro/RO/article--Foli...muri--203.html
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 00:44   #3
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: folii geamuri

Eu am cea mai inchisa folie pe toate geamurile.Pe fata nu ai voie sa pui folie deloc(legal vorbind).Pe mine m-au oprit acum o luna,au vrut sa-mi ia certificatul, dar am dat folia de pe fata jos in fata lor si s-a rezolvat. Nu au voie sa iti retina certificatul daca remediezi problema pe loc. Daca esti incepator iti recomand sa nu iti pui folie pe fata.Bafta
neagk is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 00:49   #4
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: folii geamuri

adevarat asta "Nu au voie sa iti retina certificatul daca remediezi problema pe loc." multi nu stiu asta .. oricum daca vrea sa te arda de arde.
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 01:12   #5
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
adevarat asta "Nu au voie sa iti retina certificatul daca remediezi problema pe loc." multi nu stiu asta .. oricum daca vrea sa te arda de arde.
Adevarat si asta,dar daca vorbesti frumos cu ei si nu ai gura prea mare,scapi usor.
neagk is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 14:40   #6
oimz.e30

Stage 5
 
oimz.e30's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 336
Default Re: folii geamuri

merci mult pentru raspuns, o sa pun ceva putin mai intunecat pe fata si atat daca aveam si eu o masina mai des intalnita imi permiteam...
oimz.e30 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 17:20   #7
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by oimz.e30 View Post
merci mult pentru raspuns, o sa pun ceva putin mai intunecat pe fata si atat daca aveam si eu o masina mai des intalnita imi permiteam...
Gandeste-te ca ori ca te prinde cu folie deschisa ori ca te prinde cu folie inchisa,consecintele ar fi aceleasi ) . Eu pe premiza asta am mers.. Bafta
neagk is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 16:28   #8
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by neagk View Post
.Pe fata nu ai voie sa pui folie deloc(legal vorbind).
- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;


Aha, deci aia mint in legea aia, iar tu ai dreptate?!

Daca pui pe fata folie cu transparenta 75%, ce crezi? e legal sau nu?

Eu cred ca este, conform a ceea ce spune legea.
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 17:24   #9
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;


Aha, deci aia mint in legea aia, iar tu ai dreptate?!

Daca pui pe fata folie cu transparenta 75%, ce crezi? e legal sau nu?

Eu cred ca este, conform a ceea ce spune legea.
Eu cred ca ar trebui sa citesti NOUL COD RUTIER,si dupa vii sa te certi cu mine. Bafta
neagk is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 17:57   #10
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;


Aha, deci aia mint in legea aia, iar tu ai dreptate?!

Daca pui pe fata folie cu transparenta 75%, ce crezi? e legal sau nu?

Eu cred ca este, conform a ceea ce spune legea.
What do you mean funny, funny how? How am I funny?
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 17:59   #11
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by neagk View Post
Eu cred ca ar trebui sa citesti NOUL COD RUTIER,si dupa vii sa te certi cu mine. Bafta
care noul cod rutier? nu exista asa ceva, doar actualul cod rutier.

arata-mi tu te rog, unde scrie in codul rutier ca nu ai voie sa pui DELOC folii pe geamurile falaterale fata.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 18:12   #12
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
care noul cod rutier? nu exista asa ceva, doar actualul cod rutier.

arata-mi tu te rog, unde scrie in codul rutier ca nu ai voie sa pui DELOC folii pe geamurile falaterale fata.
Daca tie lene sa citesti codul rutier,trage o fuga pana la R.A.R si intreaba-i de folie pe fata
neagk is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 18:18   #13
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: folii geamuri

pana sa ajunga la RAR are legea mai sus exact cum este scrisa in codul rutier
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 18:20   #14
neagk

Stage 4
 
neagk's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 81
Default Re: folii geamuri

Quote:
Originally Posted by Florian328 View Post
pana sa ajunga la RAR are legea mai sus exact cum este scrisa in codul rutier
Ai dreptate. Ce zice el era in 2010 cand aveai voie folie 75% pe fata. Dar din 1 ian 2011 nu mai ai voie cu folie pe fata..
neagk is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 20:35   #15
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: folii geamuri

Art. 102
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a desanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competentasi care sunt marcate corespunzator;



Atat in codul rutier.

Apoi e asta pe site-ul RAR

http://www.rarom.ro/RO/article--Foli...muri--203.html


DECI UNDE SPUNE CA NU AI VOIE 75% PE FATA???????

Ca iti zice gaborul cand te opreste? In baza carei legi? articol, punct, subpunct.

NEGRU PE ALB.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -