Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-12, 22:32   #1
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

Salut,
Initial avut arcurile rupte pe ea ( asa am cumparat-o ) iar ce am pus acum se pare ca nu se inteleg cu cele 1500 kg iar masina s-a lasat mult de spate.
Ma bate gandul sa iau o suspensie reglabila spate sa nu am surprize cu jantele de 10j. Ce ma sfatuiti sa iau sau mai bine zis care e cea mai ieftina reglabila buna ce se gaseste la noi?
__________________

Last edited by xxdadixx; 02-01-12 at 22:36.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 23:51   #2
krone

Stage 4
 
krone's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 200
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Salut,
Initial avut arcurile rupte pe ea ( asa am cumparat-o ) iar ce am pus acum se pare ca nu se inteleg cu cele 1500 kg iar masina s-a lasat mult de spate.
Ma bate gandul sa iau o suspensie reglabila spate sa nu am surprize cu jantele de 10j. Ce ma sfatuiti sa iau sau mai bine zis care e cea mai ieftina reglabila buna ce se gaseste la noi?
Ta technix raport calitate/pret bun...o am montata de aprox 6 luni si circa 12000 de km,chiar acuma am facut un drum la munte de 1000 de km si am fost tare multumit de ea...pretul achizitiei a fost undeva la 900 de lei...numa bine
krone is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 13:16   #3
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

Care 1500 de kg pe puntea fatza ??? Vezi ca am senzatia ca ai masina in 4 cilindri si ai pus arcuri de 6 cilindri... Tocmai am aruncat arcuri fatza de 4 cilindri. M-am rugat sa le dau la donatii si nu le-a luat nimeni in 2 luni...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 17:05   #4
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

Ta technix am pus si eu sa nu te astepti la confort dar se tine tare si cu arcurile spate vei avea probleme adica vor sta comprimate la maxim cel putin asa am patit eu pe touring voi incerca alte arcuri Bafta!
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 17:20   #5
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Care 1500 de kg pe puntea fatza ??? Vezi ca am senzatia ca ai masina in 4 cilindri si ai pus arcuri de 6 cilindri... Tocmai am aruncat arcuri fatza de 4 cilindri. M-am rugat sa le dau la donatii si nu le-a luat nimeni in 2 luni...
Probabil nu m-am exprimat eu bine, masina e cabrio in 6 cilindri, 1500kg in talon. Am pus arcuri sport spate dar probabil sunt de sedan/coupe pt ca s-a lasat f mult masina.
Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Ta technix am pus si eu sa nu te astepti la confort dar se tine tare si cu arcurile spate vei avea probleme adica vor sta comprimate la maxim cel putin asa am patit eu pe touring voi incerca alte arcuri Bafta!
Trebuie sa fie arcuri sa suporte greutatea cabrio-ului.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 17:51   #6
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

Ce grea e... Coupeul meu in 6 cilindri are 1350 kg in talon...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 21:29   #7
3m

Stage 5
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,331
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

cabrio din cate stiu e mai greu pt ca are plumb prin praguri sau caroserie ? pt a fi mai stabila ( sper sa nu gresesc :-Ss )
3m is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 08:30   #8
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

Quote:
Originally Posted by 3m View Post
cabrio din cate stiu e mai greu pt ca are plumb prin praguri sau caroserie ? pt a fi mai stabila ( sper sa nu gresesc :-Ss )
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 09:34   #9
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

asa stiam si eu dar nu ma asteptam la 150 de kg...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 17:21   #10
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ce suspensie reglabila E36 cabrio?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Salut,
Initial avut arcurile rupte pe ea ( asa am cumparat-o ) iar ce am pus acum se pare ca nu se inteleg cu cele 1500 kg iar masina s-a lasat mult de spate.
Ma bate gandul sa iau o suspensie reglabila spate sa nu am surprize cu jantele de 10j. Ce ma sfatuiti sa iau sau mai bine zis care e cea mai ieftina reglabila buna ce se gaseste la noi?
salut, eu pe cabrio am avut suspensie reglabila H&R de la Horguem Tuning si in trei ani cat am avut masina nu am avut nici cea mai mica problema cu ea,cand o lasam jos masina devenea foarte rigida si foarte stabila in curbe, iar cand era ridicata sus suspensia devenea foarte moala si silentioasa.
Quote:
Originally Posted by 3m View Post
cabrio din cate stiu e mai greu pt ca are plumb prin praguri sau caroserie ? pt a fi mai stabila ( sper sa nu gresesc :-Ss )
cine ti-a zis asta probabil a fost informat la randul lui gresit.Nu exista niciun plumb pe nicaeri la cabrio,pur si simplu masina este mai bine ramforsata deoarece neexistand plafon trebuia intarita caroseria...
__________________

A.C.S NO SPEED LIMIT ROMANIA
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -