Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-13, 20:35   #61
deepblue

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Salut tutur,

Cam vechi topicul, dar am dat peste el intamplator si m-am gandit ca poate citeste cineva si postarea asta. Spre deosebire de altii care isi dau cu parerea eu am acut o experienta personala cu filtrele lui Corneliu. La ce mod ? In 2010 am aflat de minunata inventie si fiind la origini din Hunedoara, la un drum la ai mei i-am facut o vizita. Aveam un Fiat Grande Punto, motorizare 1.4, benzina. Am fost pe la Corneliu, i-am spus ca ma intereseaza un filtru, mi-a facut niste masuratori pe la motor si mi-a spus ca mi-l face. M-a plimbat creo doua saptamani spunandu-mi ca dureaza cu proiectul, apoi m-a chemat sa mi-l monteze. In ce a constat ingineria ? Una bucata filtru "hartie "creponata", invelita intr-o tabla cilindrica, conica si perforata ( mi-a ruginit dupa 2 luni ), un tub din plastic pe modelul celor de scurgere, vopsit in negru si un furtun avand la capat un "filtru de carter ". Mi-a spus ca acesta din urma elimina surplusul de benzina nearsa din camera de amestec. Am montat "jucaria "si am constatat ca: motorul "urla"frumos cand acceleram, acelasi efect ca atunci cand iti dai jos filtrul de aer, consum - la fel, in plus din cauza filtrului de carter aflat undeva lateral, "scurs"pe langa blocul motor, la viteze mici in oras mi se umplea masina de miros de benzina, aspirat prin instalatia de climatizare, fiind nevoit sa merg tot timpul pe "recirculat". Cea mai tare faza a fost ca am plecat iarna de la Bucuresti la Hunedoara si pe autostrada mi-au inghetat genunchii, racirea motorului facandu-se mai accentuat decat in mod normal, motorul fiind neincalzit - evident lipsa de caldura in masina. Dupa vreo 60 km de tremurat am tras pe dreapta, am invelit jumatate de filtru intr-o laveta si ... caldura in masina. Am ajuns acasa, am demontat filtrul minune, am revenit la filtrul vechi si l-am sunat pe Corneliu. Mi-a spus sa revin la el ca e posibil sa fie necesare alte reglaje.Reglaje la ce ? La bucata de hartie, la carcasa de tabla, la tubul de scurgere ? M-am oferit sa trec pe la el de doua ori cand am ajuns pe la Hd, dar de fiecare data l-am prins "f. ocupat". Asa ca am renuntat si mi-am propus sa fiu mai atent la "investitii economicoase". Poate am avut eu ghinion ...
deepblue is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 12:07   #62
cipj

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Filtru Air by Corneliu

Poate există și alții care au montat un astfel de filtru? Văd că omul și-a deschis fabrică, banuiesc că nu investea dacă nu era ceva de capul filtrului ăla... Mai vrem opinii de la utilizatori...
cipj is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 00:32   #63
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Eu pot sa dau la pariu ca nu o sa vezi diferenta si iti zic ca am vazut si am vorbit cu oameni care au facut studii pe astfel de filtre.Mai bun ca un filtru OEM e o admisie completa K&N sau ceva superior nu luate cu 50 de lei din vitan
Poate o sa vezi o diferenta la anumite regimuri de mers ale motorului dar in foarte foarte multi km.....pe dyno nu o sa vezi nimic
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 06:42   #64
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Uite aici un test facut de un profesionist in domeniu. Concluzia e ca indiferent ce masina ai si indiferent ce filtru ai, mare lucru nu rezolvi!

(AICI!)
eMH is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 16:43   #65
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

asta am spus si eu oricum faza ca iti scade cu 20% consumul si iti mai da si 10 cp cum am vazut pe multe siteuri care vind filtre sport e o vrajeala sa isi vanda si ei cumva marfa.In conditiile in care constructorii din zilele noastre cauta cat mai mult sa optimizeze motoarele sa creasca puterea si sa scada consumul cu siguranta ar fi folosit aceasta metoda
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 23:58   #66
AirFilter

Stage 4
 
AirFilter's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 177
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Buna ziua.
Nu am mai fost de mult pe aici.
Ca sa alungam unele nedumeriri, o sa va postez un dyno:
https://www.facebook.com/media/set/?...5266758&type=3
Iar pentru cei care sunt sceptici:
http://www.filcor.ro/marturii

Daca e placebo sau nu, ramane la latitudinea dumneavoastra. Eu v-am aratat doar o parte din ce spun clientii nostrii.

Stima.
__________________
Inovative air systems.FilcoR Filters
AirFilter is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 04:09   #67
sharkylete
BMW Driver

Stage 5
 
sharkylete's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,810
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Nu am accesat nici un link dar după cum spui tu,rămâne la 'latitudinea' mea 'ca' client să aleg și trebuie să ști că nu ai cum să îi ai pe toți.
Unde vezi că nu ai putere de convingere,nu insista inutil.

Succes.
__________________
--- --- --- --- ---
The revenge is a meal best served COLD !
--- --- --- --- ---
@
sharkylete is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 17:05   #68
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Clar... si daca scot filtrul de tot, voi avea si mai multe performante decat daca pun nu stiu ce filtru minune... Un Consum cu 50% mai mic si o dublare a puterii motorului.

Am sa-mi fac si eu o fabrica unde am sa produc Kituri pt eliminare filtru aer ...

Last edited by the_rifle; 15-08-13 at 17:09.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 20:48   #69
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Cum se gasesc unii baieti mai destepti decat zeci de inginerii care au proiectat masinile si dupa aia vin si se plang ca nu le merge masina, mai bine v-ati duce voi de ingineri in locul lor sa le aratati meserie.Ce este stock stock ramane.

Last edited by ryoraul; 15-08-13 at 20:51.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 22:50   #70
B34DZS

Stage 2
 
B34DZS's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 61
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Sa va uitati la marturii pe site sa vedeti acolo panarama ))
B34DZS is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 22:54   #71
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Doamne si cand ma gandesc ca sunt unii din noi atat de "fraieri" si cheltuiesc 150-250 de euro pe un sistem de admisie bun... cand exista "filcoor" la numa 30 de euro !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 23:11   #72
B34DZS

Stage 2
 
B34DZS's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 61
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Daca imi pun 3 d.astea sigur ajung la 200 Cp + consum 4% in oras ))
Astia sunt mai rau k aia de vindeau Flacon d.ala de pus pe nada la pescuit si prindeai 80 de pesti in 60 de minute =)))
__________________
I love you my Bmw e36

Vand/Dezmembrez Daewoo Espero 1.5 - 2000 RON
Vand Opel Astra G Break 2.0 - 1700 E
B34DZS is offline   Reply With Quote
Old 16-08-13, 02:20   #73
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Quote:
Originally Posted by B34DZS View Post
Sa va uitati la marturii pe site sa vedeti acolo panarama ))
Vreau sa las si eu un comentariu la " Marturii Clienti " in cadrul siteului. De ce nu am aceasta optiune pe site ? Clientii multumiti cum de au reusit asta ?
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 12:31   #74
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

filtrele sport sunt niste balarii facute sa iti bagi praf in masina,sa consume mai mult si sa traga aer cald,am avut si eu unul,cand se incalzea motorul imi tragea aer cald,masina parca mergea sugrumata si consumul imi sarea in aer....am ramas la filtru stock,asta pana imi confectionez eu un sistem sa imi traga aer rece de afara,atunci sa vad cat de bun e un filtru sport fata de cel stock...
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 18:26   #75
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Un kit de aer sa traga aer rece de afara cu certitudine e mai bun ca cel stock dar asta nu inseamna ca filcor e vreo inginerie de filtru...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -