Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-13, 03:56   #76
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Un kit de aer sa traga aer rece de afara cu certitudine e mai bun ca cel stock dar asta nu inseamna ca filcor e vreo inginerie de filtru...
in mod ciudat am vazut un clip pe youtube in care 2 indivizi testeaza pe dyno mai multe setup-uri pe un skyline r34,iar la ideea cu filtru sport si facut un sistem sa traga aer de afara(ei au scos un tub pana in fata masinii si au pus filtru in capat) au avut o crestere destul de insemnificativa,crestere de putere de aproximativ 1-2 %(parca)...eu am un e46,318i si la mine nu cred ca s-ar simti absolut nici o diferenta...dar totusi cred ca merita incercat )

EDIT: filcolor nu as lua in nici un caz,nu vreau sa patesc ca un coleg mai sus,sa imi rugineasca filtrul
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 20-08-13, 04:47   #77
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Nu e vorba ca un filtru iti da cai dar mergand pe logica inversa , un filtru vechi si infundat e ca si cand tu respiri printr-o batista. Logic fara batista respiri mai usor.

Asa si cu masina...

Totusi e suficient ca motorul sa creasca mai repede in ture ca sa-ti dea senzatia de performanta imbunatatita ceea ce in concret e adevarat folosind un filtru mai permisiv.


Eu folosesc kitul asta :

http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...l-9416714.html

Sunt extrem de multumit de el. Pe partea de dupa filtru nu intra niciun fel de praf. Nu se vede si nu se simte cand dai cu degetul nici urma de praf. Trage aer din bara , iar filtrul il speli in masina de spalat ... Am terminat cu filtrele de aer schimbate...

Evident nu iti da " 7-15 cai " si il gasesti la 200 de ron nu 140 de euro cat vrea nebunul ala... Accelereaza frumos iar sunetul isi merita toti banii. Ti-l recomand. Asa arata pe masina mea...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bmw-325-coupe-325-b7ffb162d5c202ca5f-640-360-2-85-1.jpg
Views:	153
Size:	73.3 KB
ID:	2839170  

Last edited by the_rifle; 20-08-13 at 05:00.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 00:06   #78
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: foloseste careva filtru de aer FILCOR?PARERI

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Nu e vorba ca un filtru iti da cai dar mergand pe logica inversa , un filtru vechi si infundat e ca si cand tu respiri printr-o batista. Logic fara batista respiri mai usor.

Asa si cu masina...

Totusi e suficient ca motorul sa creasca mai repede in ture ca sa-ti dea senzatia de performanta imbunatatita ceea ce in concret e adevarat folosind un filtru mai permisiv.


Eu folosesc kitul asta :

http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...l-9416714.html

Sunt extrem de multumit de el. Pe partea de dupa filtru nu intra niciun fel de praf. Nu se vede si nu se simte cand dai cu degetul nici urma de praf. Trage aer din bara , iar filtrul il speli in masina de spalat ... Am terminat cu filtrele de aer schimbate...

Evident nu iti da " 7-15 cai " si il gasesti la 200 de ron nu 140 de euro cat vrea nebunul ala... Accelereaza frumos iar sunetul isi merita toti banii. Ti-l recomand. Asa arata pe masina mea...
interesant kitul folosit de inte,suna promitator,si arata si bine.
dany2good4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -