Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-11, 22:56   #1
meciu02

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 454
Default Se pot intari telescoape?

am un urs din 88 si am telescoape Boge automatic 27-168-0 imi pote cineva zice daca se pot intarii??? ms mult
meciu02 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 01:52   #2
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default re: Se pot intari telescoape?

Mie personal mi se pare o porcarie sa intaresti/ scurtezi telescoape .. dar stiu din ce am mai citit pe la unu si altu ca e cineva in Bucuresti acre se ocupa cu carpeli de genu ...
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 02:32   #3
mad_runner
Daewoo Driver

Stage 4
 
mad_runner's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 298
Member of:
[DAEWOO]
[Virtual Tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Se pot intari telescoape?

sunt multi si in campionatul national de drift care participa cu amortizoare intarite ....este cineva la bucuresti care face ....
mad_runner is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 10:59   #4
meciu02

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 454
Default re: Se pot intari telescoape?

dar la cluj ? nu stiti pe nimeni sa faca???
meciu02 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 15:53   #5
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default re: Se pot intari telescoape?

Quote:
Originally Posted by catalin_marin00 View Post
Nu va mai atacati ma atat, forumul asta, prin sectiune BMW, parca e facut sa isi arate muschii fiecare proprietar de BMW, indiferent de subiectul topicului, si sa demonstreze ca e mai bun decat ceilalti.
Incercati sa veniti si voi cu niste argumente rationale, documentate, daca aveti, daca nu, mai bine lasati intrebarile fara raspuns...
E evident ca nu putem compara un amortizor intarit cu un amortizor profesional, ci il comparam cu un amortizor low budget. Eu personal nu vad de ce ar fi mai prost un amortizor intarit, daca este facut cum trebuie, adica sa nu se puna alt ulei in el fata de ce ar trebui pus, sau sa nu se intareasca prea tare, moment in care amortizorul practic nu mai functioneaza, si astfel masina nu poate fi folosita in conditii de siguranta in trafic.
Din cunostintele mele, diferenta intre 2 aqmortizoare de duritate diferita, este ori uleiul ori garniturile prin care trece uleiul. Acum, daca ai un amortizor cu anumit ulei sau anumite garnituri si le schimbi, nu vad unde ar putea aparea probleme.
Majoritatea reconditioneaza amortizoarele dupa ureche cum se spune , asta e problema , sunt firme specializate care reconditioneaza amortizoare , la alea mai merita sa faci respectiva miscare. Nu e asa simplu ca pune o garnitura noua si baga ulei nou in el , de arc nu se tine cont? de modelul masinii sau eu mai stiu ce.... si multi fac greseala asta , sa compare un amortizor intarit = amortizor nou sport , halal comparatie , cum sa nu iei foc cand vezi ca se debiteaza astfel de aberatii? Eu nu sunt in masura sa ofer detalii aprofundate asupra acestui subiect , dar poate va vedea cineva topicul asta , care se pricepe la chestiile de genul sa explice el la ce riscuri te supui cand reconditionezi amortizoare in acest fel.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 20:06   #6
catalin_marin00

Stage 5
 
catalin_marin00's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 605
Default re: Se pot intari telescoape?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Majoritatea reconditioneaza amortizoarele dupa ureche cum se spune , asta e problema , sunt firme specializate care reconditioneaza amortizoare , la alea mai merita sa faci respectiva miscare. Nu e asa simplu ca pune o garnitura noua si baga ulei nou in el , de arc nu se tine cont? de modelul masinii sau eu mai stiu ce.... si multi fac greseala asta , sa compare un amortizor intarit = amortizor nou sport , halal comparatie , cum sa nu iei foc cand vezi ca se debiteaza astfel de aberatii? Eu nu sunt in masura sa ofer detalii aprofundate asupra acestui subiect , dar poate va vedea cineva topicul asta , care se pricepe la chestiile de genul sa explice el la ce riscuri te supui cand reconditionezi amortizoare in acest fel.
Nu pot sa te inteleg, eu unul pot face comparatie intre amortizor sh intarit cu un amortizor sport, tu spui ca e o aberatie, dar nu ai nici un fundament. Pe ce te bazezi cand spui ca e o aberatie, din moment ce spui ca nu poti da detalii? doar pe impresia ta? nu e corect. Eu le compar, pot spune ca un amortizor intarit poate sa fie cel putin la fel de bun ca un amortizor sport nou low budget. Am probat ambele variante. Daca cineva imi poate demonstra contrariul, il rog, dar fara explicatii gen: "varianta ta e naspa, esti un idiot".
Pe masina mea am gtcupline, iar amortizoarele intarite le-am probat pe alta masina- rezultatul:mi-au placut mai mult cele intarite(erau intarite in com Rosu, nu stiu numele individului)
catalin_marin00 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 20:15   #7
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default re: Se pot intari telescoape?

Quote:
Originally Posted by catalin_marin00 View Post
Nu pot sa te inteleg, eu unul pot face comparatie intre amortizor sh intarit cu un amortizor sport, tu spui ca e o aberatie, dar nu ai nici un fundament. Pe ce te bazezi cand spui ca e o aberatie, din moment ce spui ca nu poti da detalii? doar pe impresia ta? nu e corect. Eu le compar, pot spune ca un amortizor intarit poate sa fie cel putin la fel de bun ca un amortizor sport nou low budget. Am probat ambele variante. Daca cineva imi poate demonstra contrariul, il rog, dar fara explicatii gen: "varianta ta e naspa, esti un idiot".
Pe masina mea am gtcupline, iar amortizoarele intarite le-am probat pe alta masina- rezultatul:mi-au placut mai mult cele intarite(erau intarite in com Rosu, nu stiu numele individului)

Cataline , asta am vrut sa scot eu in evidenta ..... amortizoarele intarite sunt o solutie ok , atata timp cat e facuta de cineva care se pricepe si tine cont de cateva aspecte . Aici discutam strict de suspensiile low budget si amortizoarele intarite .
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 20:29   #8
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default re: Se pot intari telescoape?

catalin: cat ai mers tu cu amortizoarele refacute si cat ai mers cu cele low coste ? cele low coste erau noi sau au mai fost pe 10 masini inainte ? Eu am 10 mi de km ci suspensia raceland pe niste drumuri destul de proaste si merge foarte bine ..... plus ca am jante pe 19
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 20:51   #9
catalin_marin00

Stage 5
 
catalin_marin00's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 605
Default re: Se pot intari telescoape?

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
catalin: cat ai mers tu cu amortizoarele refacute si cat ai mers cu cele low coste ? cele low coste erau noi sau au mai fost pe 10 masini inainte ? Eu am 10 mi de km ci suspensia raceland pe niste drumuri destul de proaste si merge foarte bine ..... plus ca am jante pe 19
amortizoarele low cost le-am cumparat eu noi, si am mers momentan cam 500km maxim. cele intarite cred ca aveau maxim 5000km. Cele low cost am senzatia ca sunt un compromis intre o suspensie tip barca si ceva cat de cat sport> sunt putin mai tari decat cele normale, dar nu au nicio treaba cu un amortizor sport. Oricum, sunt poate cea mai buna variata pentru o masina daily-driven. Acum asta e parerea mea, acum depinde si de gusturi.
catalin_marin00 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 15:07   #10
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default re: Se pot intari telescoape?

iei o seringa si bagi ulei mai gros in ele.
in 2 saptamani ne spui si noua cum se tine masina.
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 21:26   #11
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default re: Se pot intari telescoape?

Quote:
Originally Posted by meciu02 View Post
am un urs din 88 si am telescoape Boge automatic 27-168-0 imi pote cineva zice daca se pot intarii??? ms mult
face cineva la noi aici in Bucuresti ! 1 milion de amortizor !
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 01-08-11, 16:49   #12
burnout_bmw
BMW Driver

Stage 5
 
burnout_bmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3,069
Member of:
[BMW]
Default re: Se pot intari telescoape?

Sa va spun cum e cu amortizoarele "intarite"/"reparate"/ "reconditionate", acum ceva timp am avut un bmw e36 la care aveam amortizoarele praff, si a trebuit sa gasesc o solutie, noi erau 450lei/buc, deci varianta asta a picat pentru ca nu aveam atatia bani pt 2 amortizoare, am cautat si am gasit varianta cu reconditionarea, la dl din com rosu, m-am dus, am vb si m-a intrebat cum vreau sa le faca, i-am raspuns ca probabil multi dintre noi putin mai tari decat cele stok. Am luat amortizoarele, le-am pus pe masina, erau cam tari dar am zis ca se mai lasa ele.... dupa aprox 1000km pur si simplu erau beton, ca pt drift iti rupeau ficatii in tine... le-am dat jos si mi-am luat niste amortizoare "sport" low cost care au mers f bine si de care am fost f multumit, km am facut putini pentru ca am vandut masina intre timp, dar un prieten a avut la fel si au tinut 55mii km pana a cedat unul de pe spate. Anul acesta la o alta masina (vw transporter) aceeasi problema, s-au terminat amortizoarele, stiam ca astea low cost sunt ok, nici nu am stat pe ganduri si am comandat, 98euro toate 4 transport inclus, le pun pe masina, super multumit, dar dupa nici 5mii km s-au facut varza cele de pe spate (eu mai trag si de platforma si probabil a influentat si asta), masina balansa foarte rau. am zis ok, si acum ce sa fac, sa le reconditionez iar sau sa iau originale, si am zis sa incerc iar la dl din com rosu datorita costului mic (80lei/buc). Ma duc ii explic ca vreau sa fie NORMALE nu tari nu de drift etc, si imi arata pe masina lui (intamplator vw transporter) si imi zice uite: amortizorul tre sa fie asa si asa si asa.... si zic da, ca ale dvs vreau sa fie, mi le face le pun pe masina, am deja cam 12000km cu ele nu sunt tari, nu sunt moi, sunt exact ce-mi trebuia. Deci concluzia mea: daca nu ai pretentie la amortizoare si nu faci km multi si bugetul e limitat.. se poate merge fara probleme pe susp low cost. Amortizoarele reconditionate/intarite sunt bune atata timp cat cel care ti le face intelege ce anume vrei tu de la acel amortizor si bineinteles stie si meserie, iar pentru o masina de strada daca bugetul permite cele mai bune sunt cele originale, am constatat diferente de calitate intre marfa vanduta la magazinele de piese si reprezentate chiar daca marfa avea acelasi brand/stante pe piesele respective.
Asa ca bafta in alegerea pe care o faceti!
burnout_bmw is offline   Reply With Quote
Old 01-08-11, 22:04   #13
meciu02

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 454
Default Re: Se pot intari telescoape?

ms tuturor s-a rezolvat...ce-i nou e nou, am cumparat noi si am rezolvat problema
meciu02 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 03:19   #14
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Se pot intari telescoape?

Te asteptam cu impresii dupa cateva mii de km. Sa ne spui cum sunt...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 14:50   #15
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Se pot intari telescoape?

Quote:
Originally Posted by burnout_bmw View Post
Sa va spun cum e cu amortizoarele "intarite"/"reparate"/ "reconditionate", acum ceva timp am avut un bmw e36 la care aveam amortizoarele praff, si a trebuit sa gasesc o solutie, noi erau 450lei/buc, deci varianta asta a picat pentru ca nu aveam atatia bani pt 2 amortizoare, am cautat si am gasit varianta cu reconditionarea, la dl din com rosu, m-am dus, am vb si m-a intrebat cum vreau sa le faca, i-am raspuns ca probabil multi dintre noi putin mai tari decat cele stok. Am luat amortizoarele, le-am pus pe masina, erau cam tari dar am zis ca se mai lasa ele.... dupa aprox 1000km pur si simplu erau beton, ca pt drift iti rupeau ficatii in tine... le-am dat jos si mi-am luat niste amortizoare "sport" low cost care au mers f bine si de care am fost f multumit, km am facut putini pentru ca am vandut masina intre timp, dar un prieten a avut la fel si au tinut 55mii km pana a cedat unul de pe spate. Anul acesta la o alta masina (vw transporter) aceeasi problema, s-au terminat amortizoarele, stiam ca astea low cost sunt ok, nici nu am stat pe ganduri si am comandat, 98euro toate 4 transport inclus, le pun pe masina, super multumit, dar dupa nici 5mii km s-au facut varza cele de pe spate (eu mai trag si de platforma si probabil a influentat si asta), masina balansa foarte rau. am zis ok, si acum ce sa fac, sa le reconditionez iar sau sa iau originale, si am zis sa incerc iar la dl din com rosu datorita costului mic (80lei/buc). Ma duc ii explic ca vreau sa fie NORMALE nu tari nu de drift etc, si imi arata pe masina lui (intamplator vw transporter) si imi zice uite: amortizorul tre sa fie asa si asa si asa.... si zic da, ca ale dvs vreau sa fie, mi le face le pun pe masina, am deja cam 12000km cu ele nu sunt tari, nu sunt moi, sunt exact ce-mi trebuia. Deci concluzia mea: daca nu ai pretentie la amortizoare si nu faci km multi si bugetul e limitat.. se poate merge fara probleme pe susp low cost. Amortizoarele reconditionate/intarite sunt bune atata timp cat cel care ti le face intelege ce anume vrei tu de la acel amortizor si bineinteles stie si meserie, iar pentru o masina de strada daca bugetul permite cele mai bune sunt cele originale, am constatat diferente de calitate intre marfa vanduta la magazinele de piese si reprezentate chiar daca marfa avea acelasi brand/stante pe piesele respective.
Asa ca bafta in alegerea pe care o faceti!
salut, mai ai vre-un nr de telefon de la tipul din rosu? sau o adresa? mi-ar trebui, sa intaresc niste amortizoare monroe reflex pe e36, 2 dintre ele au inceput sa cedeze si n-as vrea sa schimb cu altceva mai soft/ieftin.daca mai ai datele de contact da mi te rog un pm sau aici.mersi mult
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -